Eesti Vabariigi vapp, illustreeriv foto

Eestil tuleb "Magnitski nimekirja" eest vastust anda

132
(Uuendatud 13:23 02.05.2018)
Uudis selle kohta, et Venemaa välisministeerium asus koostama nimekirju Venemaa suhtes vaenulikult meelestatud isikutest annab selge signaali, et Venemaa ja lääneriikide kokkulepete ja diplomaatiliste kummarduste poliitika langeb lõplikult ajalukku.

Nikolai Filonov

Uue lähenemise esimesel etapil kannavad suurimaid kaotusi need, kes teevad kõige valjemaid venevastaseid avaldusi, mis ületaks põhiliste rahvusvaheliste mängijate retoorika.

Baltimaade asukad on viimase veerandsajandiga jõudnud harjuda pideva nende riikide poliitikute huulilt pidevalt kõlava venevastase retoorikaga. Nii presidrendid kui valitsuste ja parlamentide liikmed kui ka Balti riikide valitsussõbralikumad ajakirjanikud on kõik need aastad sõna otseses mõttes võistelnud selles, kes kõige käredamalt Venemaad sõimab või lausub midagi solvavat Baltimaadel elavate venelaste kohta.

Mikseriga Putini vastu ei saa — Rogozin naeris Eesti välisministri välja >>

Ja tavaliselt on see kõik neil valutult laabunud – äärmisel juhul on Venemaa välisministeerium esinenud valveavaldusega, millel pole lugude autorite või nendes ühtede või teiste tegude tagajärgedega mingit otsest seost.

Paistab, et mitmesuguste "Magnitski nimekirja" tüüpi venemaa-vastaste nimekitrjade taustal on Venemaa otsustanud tegutseda peegeldavalt, teatades lähipäevil, et Leedu vaenulikult meelestatud kodanikel poliitikute, rahvasaadikute ja politoloogide seast on nüüdsest keelatud Venemaad külastada.

Nimistuga nimistu vastu

Venemaa välisministeeriumi teadaandes on öeldud, et "nagu teada, ei ole Venemaa-poolsetes reeglites kombeks partneritele seoses nende provokatsiooniliste sammudega võlgu jääda." Meede on rakendatud vastuseks Vilniuse ametlikule ameeriklaste "Magnitski seaduse" analoogile.

Ei pea olema ptrohvetiks, et ennustada samalaadsete nimekirjade peatset ilmumist ka Eesti osas. Kes on samuti "Magnitski nimekirjaga" ühinenud ja lubanud oma välisministri Sven Mikseri suu läbiVenemaaga "jõupositsioonilt" kõnelda.

Igaühel on kokkuvõttes rohkem jaksu, nagu aeg näitab, kuid Venemaa suhtes ebasõbralikult meelestatud isikuid ei ole Eestis piisavalt. Et neid märgata piisab sellest, et lehitseda suvalist Eesti valitsusmeelset ajalehte või kiigata samasisulist portaali.

Kusjuures vägagi tahaks, et ebasoovitavate isikute nimekirja koostamisel lähtutaks täpsetest kriteeriumidest, aga mitte ühtede või teiste Venemaa riigiametnike "sisetundest".

Välisminister tahab Magnitski nimekirjas olevatele isikutele sissesõidukeelu kehtestada >>

Milliste kriteeriumide põhjal asutakse otsustama?

Venemaale sissesõidu keelu rakendamise juhtumitest oli ilmselt kõige tuntum pretsedent seotud ühiskonnategelase Jevgeni Krištafovitši üpris mitmemõttelise mainega. Võib-olla oligi selle tegelase suhtes rakendatud abinõu mingil määral psühholoogiliselt õigustatud, kuid kuna antud poliitikul mingit mõju Eesti ühiskonnale ei olnud ega ole, siis teenis talle kehtestatud sissesõidukeeld üksnes tema isiklikku PR-eesmärki.

Samas on Eestis küllaldaselt ärimehi, kes mõistavad Venemaal raha teenida ja samal ajal spondeerida Eesti erakondi, kes venevastaseid ja Venamaa-vastaseid otususeid langetavad. Pealekauba on siin poliitikuid, kes teevad endile nime russofoobiaga. Minu meelest, kui juba säärastest piirangunimekirjadest rääkida, peaksid need puudutama just nimelt selliseid isikuid.

Võimalus "paranemiseks"

On vägagi kahetsusväärne, et heanaaberliku dialoogi (või vähemalt neutraalsuse) asemel on Venemaa ja Balti riigid asunud vastastikuste keeldude tasandile, aga kui juba seda teed minna, siis peaks see olema täpsustatud kindlate ajaliste piirangutega (isegi kui teine osapool käitub teisiti).

Võiks ju ajutine sissesõidu- ja ettevõtluskeeld Venemaal saada täiel määral tühistatud, kui ärimees muudab oma suhtumist Venemaasse ja venelastesse, samuti juhul, kui näiteks Eestis venekeelse hariduse likvideerimise, Eesti kodakondsusest ilmajätmise jms seaduste taga seisvad poliitilised jõud oma vaateid muudaksid.

Üleüldse on vastastikuste piirangute seadmise poliitika tupikuteeks.

Lennukompanii "Volga-Dnepr" keeldus NATO tehnika vedamisest >>

Ja mida rutem osapooled seda mõistavad, seda parem. On vägagi tõenäoline et ka suured rahvusvahelised mängijad seda kunagi teadvustavad (kui piirangutest põhjustatud kaotused hakkavad liiga tugevasti isiklikke huve kahjustama) – nagu seda juba korduvalt ajaloos on juhtunud – ja siis jääb väikeriikidel üle ainult "vanemate vendade" järgi joonduda.

Esialgu ei nõua neilt keegu "vedurist ette" jooksmist, aga mõõdukus oma etteastetes võimaldab tekkivaid probleeme maksimaalselt pehmendada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

132
Tagid:
sanktsioonid, sissesõidukeeld, keeld, poliitika, EL, Välisministeerium, Sven Mikser, Sergei Magnitski, Baltimaad, Venemaa, Leedu, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde