Merkeli visiit Ameerikasse oli lihtsalt unikaalne

Nõiajaht! Merkel naasis Trumpi juurest uue inimesena

96
(Uuendatud 18:57 30.04.2018)
Mihhail Šeinkman
Seekordne Merkeli visiit Ameerikasse oli lihtsalt unikaalne. Ainuüksi reis sinna kestis kauem, kui kogu USA-s viibimine. Kohale lendas ta küsimusega "kuidas" - kuidas sundida Trumpi Euroopaga lahkem olema? Tagasi aga küsimusega "miks" – miks ma selle reisi üldse ette võtsin?

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Kas teil pole aega isegi teed juua?" võis Trump talle lahkumisel öelda, nagu väimees "armsale ämmale", endamisi kiiresti lõppenud kohtumise üle rõõmustades. Angela Merkel oli Washingtonis vaid kolm tundi – mitte kolm rõõmsat päeva, nagu mõni. Kohtumine Trumpiga vältas aga napilt kaks tundi.

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kuid nad said hakkama – vähemalt Trump kindlasti. Seanssi polnud vaja pikendada – selle lõppedes lahkus "kantsleriin" uuestisündinuna – ehkki näoilme jäi tal muutumatuks. Tema jaoks on aga seegi saavutus. Sest prognooside kohaselt ootas teda niisugune peapesu, et väljuma pidanuks ta sealt just väliselt äratundmatuna.

Merkelil vedas. Teda vastu võtnud Trump oli väga heas tujus. Mõni hetk varem sai ta suurepärase uudise sellest, et Kongressi alamkoja luurekomitee avalikustas niinimetatud "Vene sekkumise" toimiku ja Trumpi koostöö Kremliga ei leidnud kinnitust.

"See on nõiajaht," lõpetas Trump võidukalt ametliku sissejuhatuse, et külalisega lahkuda — noogutades just neid sõnu kuuldavale tuues Merkeli suunas. Võib olla selleks, et kasutada teda oma triumfi tunnistajana. Või andis hoopis tema alateadvus aimu plaanidest, millega ta järgneva kahe tunni jooksul tegelda kavatses.

Trumpi jaoks on tegu tõsise jahiga – Iraani lepingu tühistamisega. Eurooplased ei taha sellega kaasa minna, kuni sattuvad tema osavate käte vahele. Mida ta küll nendega oma kabinetis teeb – kas tõesti piinab?

Macronist võib veel aru saada. Tema jaoks piisab hellusest ja pikast sissejuhatusest koos hea söögiga. Kuid Merkel lendas kohale kolm korda kauem, kui Valges Majas viibis. Seepärast ka küsimus – kuidas? Sinna lennates — kuidas sundida Trumpi Euroopaga õrnemalt käituma. Tagasiteel – miks ma küll siia üldse lendasin.

Saavutas kantsler vaid seda, et tegi kõik täpselt nii, nagu Trump tahtis. Peaaegu. Kulutusi NATO-le suurendas ta soovitud 2% asemel vaid 1.3%-ni SKP. See-eest Iraani osas väljendus vaat et Trumpi sõnadega.

Merkel kinnitas, et praegusest tuumalepingust Iraaniga ei piisa riigi heidutamiseks. Tegelikult ei olnud see muidugi üldse lepingu eesmärk. Kuid "meil on vaja saavutada Teherani mõjuvõimu vähendamist. Euroopa ja USA peavad selles küsimuses ühtsed olema," kordas kantsler püüdlikult kõike, mis kohtumiselt meelde oli jäänud.

Võib-olla mitte nii veenvalt, kui oleks soovinud tema dresseerija. Seetõttu tuli Trumpil endal öeldu efekti suurendada. "Me peame garanteerima, et see režiim tuumarelvale ligilähedalegi ei pääseks, et Iraan lõpetaks oma rakettide levitamise ja terrorismi toetamise," pani Trump rasvase punkti. Mitte ainult Iraani lepingule, vaid ka "kantsleriini" geopoliitilistele ambitsioonidele.

Kas Merkel tundis kohe, et ta millestki ilma jäi – seda me ei tea. Ilmselt mõtles ta kogu tagasitee, miks tal sinna minna vaja oli. Saksa ettevõtete vabastamiseks venevastastest sanktsioonidest? Ei, mitte seda. Veenmaks Trumpi loobuma terase ja alumiiniumi tollimaksudest? Kes oleks arvanud, et teda on võimatu murda. Säilitada lepingut Iraaniga? Tühja sellest.

Alles kodus öeldakse talle, mille ta Trumpi juures kaotas – nimelt oma näo!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

96
Tagid:
Donald Trump, Angela Merkel, Iraan, USA