Meeleavaldused Jerevanis

Revolutsiooni põhiküsimuseks on võimuküsimus, aga sellega revolutsioon ei lõpe

51
(Uuendatud 01:11 26.04.2018)
Põhiküsimuse – võimuküsimusega – revolutsioon Armeenias ei lõpe, vaid jätkub, kuna tuleb võidelda korruptsiooniga. See on üks kõige keerukamatest ja põhilistest üldrahvaliku võitluse eesmärkidest, mõtiskleb artikli autor.

Rafik Grigorjan filosoofiadoktor, Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koja juhatuse esimees

23. aprillil astus Armeenia peaminister Serž Sargsjan ametist tagasi. Peale kümnepäevast protestimist tõestas Armeenia rahvas tänu oma usule võidusse korrumpeerinud režiimi üle võimalust võimu kukutamiseks ja demokraatia kehtestamiseks rahumeelsete vahenditega, ilma verevalamiseta ja välise sekkumiseta.

Armeenia peaminister Sargsjan astus tagasi >>

See sai võimalikuks tänu nende meeleavaldajate kindlameelsusele, kannatlikusele ja sihikindlusele, kes päevast päeva sooritasid mitmekilomeetriseid retki mööda linnu ja tänavaid, saades tihtilugu tunda politsei ja sandarmite vägivalda.

Peamiseks liikumapanevaks jõuks oli ja on jäänud noorsugu, kes on sündinud ja üles kasvanud iseseisvuse tingimustes. Tema on oma survega näidanud, et on suuteline olema poliitiliseks jõuks, et edu on võimalik saavutada ainult kogu rahva revolutsionääride ümber koondumise alusel.

Mitmemiljoniline armeenia diasporaa on ühemõtteliselt toetanud demoktraatlike jõudude liikumist Armeenias. Meeleavaldused toimusid paljudes Euroopa riikides ja USA-s. Moskvas läks lugu käsikähmluste meeleavaldajate vahistamiste ja laialiajamiseni.

Esimese võitlusjärgu pidasid armeenia meeleavaldajad vaprasti vastu. See oli vabade kodanike võit, kus ei tugevama jõu ees kohkutud ega kapituleerutud.

See oli revolutsioon mis oli suunatud kogu süsteemi, aga mitte ainult Serž Sargsjani isiku vastu. See tõi inimesed depressiooniseisundist välja. Rahvas näitas, kes on riigi tõeline peremees.

Opositsiooniliikumise juht Nikol Pašinjan pakkus välja edasiste tegevuste kava: ajutise rahvavalitsuse loomine, Rahvuskogu valimiste läbiviimine, mille uus koosseis peab valima uue peaministri ja kujundama valitsuse uue koosseisu.

Põhiküsimuse – võimuküsimusega – revolutsioon ei lõpe, vaid jätkub, kuna tuleb võidelda korruptsiooniga, mis on Armeenias sügavaid juuri ajanud. See on üks kõige keerukamatest ja põhilistest üldrahvaliku võitluse eesmärkidest.

Rahvas kannatab juba pikemt aega kuritegelike jõudude pärast võimukoridorides, pistisevõtjate korruptantide pärast.

Nagu praktika näitab, on korruptsioon selle sootsiumi olemuslikuks, lahutamatuks koostisosaks, kus poliitilise kultuuri tase on madal, kus rahva roll riigi juhtimises on viidud miinimumini, kus inimressurssi ekspluateeritakse halastamatult väikese rühma poolt, kelle jaoks kodumaa tähendab raha ja oma kasumit.

Gasparjan: "sametrevolutsioonid" endises NSV Liidus toovad kaasa kodusõja >>

Kõige sagedamini alluvad korruptsioonile ametiisikud, need, kellel on täielikud võimuvolitused, kes lubavad endale hallata ja enesele omastada seda, mis peaks kuuluma kõigile inimestele. Sääraste isikute kilda arvavad uurijad sagedasti võimuparteide parlamendisaadikuid, kõrgemaid riigiametnikke, kohtunikke, õiguskaitseorganite töötajaid, administraatoreid jne.

Armeenia pealinn - Jerevan.
© Sputnik / Asatur Yesayants

Ainult tänu sõltumatu ajakirjanduse ja ajakirjanike olemasolule, demokraatlikele kontrollimehhanismidele võimude tegevuse üle, rangele ja võrdõiguslikule seaduste järgimisele on võimalik korruptsiooniga võidelda. Vabaduse ja demokraatia puudumine loob viljaka keskkonna igal tasandil korruptantidele.

Korruptsiooni suurim oht seisneb selles, et see sõna otseses mõttes vähkkasvaja annab siirdeid ja nakatab kogu riikliku organismi, mis võib viia riigi hukkumiseni. Sugugi mitte juhuslikult pole võitlus korruptsiooniga üheks riikliku julgeoleku organite peamiseks ülesandeks.

Aga kui riigi julgeolekuorganid hakkavad korruptsiooniga võitlemise asemel pidama võitlust teisitimõtlejatega, annab see tunnistust sellest, et korruptsioon on tunginud ka nende ridadesse. Kõige sagedamini sõdivad teisitimõtlejatega need, kes püüavad katta korruptante avaliku paljastamise eest.

Jerevanis jätkuvad opositsiooni protestid >>

Mitmetes postsovetlikes riikides on pärast NSV Liidu kokkuvarisemist riigivara erastamise läbipaistmatust silmas pidades tekkinud uus klass – riiklikud uusrikkad. See on inimeste kildkond, kes on kiirelt rikastunud sellesama vara erastamise arvel, mis oli loodud kogu ühiskonna liikmete poolt.

Koos omandiga on nad omastanud ka kogu võimu.

Igasugust kriitikat, protesti või enesevastast võitlust tajuvad ja tõlgendavad nad kui vastuhakku riigile. Nii näiteks vastas Serž Sargsjan kohtumisel Nikol Pašinjaniga, kes nõudis temalt tagasiastumist: "See on ultimaatum ja riigi seaduslikult võimult väljapressimine. Te ei ole 1. märtsi sündmustest õppust võtnud," pidades silmas inimeste hukkumist meeleavalduste mahasurumisel.

Лидер оппозиционной фракции Елк Никол Пашинян на площади Республики (22 апреля 2018). Ереван
© Sputnik / Asatur Yesayants
Armeenia opositsioonijuht Nikol Pašinjan

Revolutsioonijõudude kiire võit sai võimalikuks tänu kriisile ülemkihtides, kes on rahvast kaugenenud, ning Sargsjan ise sattus Nikolai II rolli, keda pärast võimult kukutamiust polnud enem kellelegi vaja. Serž Sargsjani auks tahaks siiski märkida, et tema sai kõigest aru ja lahkus rahumeelselt. Aga tema mantlipärijad hakkavad veel võitlema võimu ja oma priviligeeritud seisundi pärast ja tähtis on, et nad võimu nimel provokatsioonidele ja teistele äärmuslikele sammudele välja ei läheks.

Armeenias vahistati protestiliider >>

Rahvarevolutsioon ei saa poolel teel peatuma jääda, alustatu tuleb mõistliku lõpuni viia: kehtestada riigis seaduslikkus, tagada kodanikele õigused ja vabadused, taastada tõeline rahvavaõim ehk demokraatia, lahendada paljud sotsiaalmajanduslikud ülesanded. Austust väärib liikumise juhtide otsus mitte taga kiusata, mitte kätte maksta, järgida süütuse presumptsiooni põhimõtet ja püüelda ühiskonna ühendamise poole.

Välispoliitika vaatevinklist mõistavad nad rahvusvahelise olukorra keerukust ega kavatse teha järske geopoliitilisi liigutusi ning püüavad säilitada häid suhteid kõikide riikidega, eriti oma liitlastega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

51
Tagid:
võim, revolutsioon, meeleavaldus, poliitika, opositsioon, Nikol Pašinjan, Serž Sargsjan, Jerevan, Armeenia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde