Euroopa Liidu ja Türgi liidrite kohtumine Varnas

Euroopa Liit ja Türgi jätkavad dialoogi väga rasketes tingimustes

92
(Uuendatud 09:22 27.03.2018)
Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kohtusid Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga Varnas.

TALLINN, 27. märts — Sputnik. Euroopa Liit ja Türgi ei suutnud saavutada esmaspäeval, 26. märtsil peetud kõnelustel ühtegi konkreetset lahendust või kompromissi, edastab ERR.

"Kui te küsite, kas me jõudsime mõne konkreetse lahenduse või kompromissini, siis vastus on ei," ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kohtusid Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga Varnas.

EL ja Türgi — kes esimesena ust "paugutab">>

Tusk ütles, et ta tõstatas kõik Euroopa Liidu mured, sealhulgas õigusriik ja ajakirjandusvabadus Türgis, ning Türgi kahepoolsed suhted (EL-i) liikmesriikidega, samuti olukord Süürias.

"Tänane meie kohtumine oli pühendatud meie dialoogi jätkamisele ja me leppisime kokku, et me peaksime jätkama meie dialoogi tõesti väga rasketes tingimustes," ütles Tusk ühisel pressikonverentsil Erdoğani ja Junckeriga.

Erdoğan kordas juba varem esmaspäeval öeldut, et Türgi tahab ikka veel EL-iga ühineda, kuid ei soovi "ebaõiglast kriitikat".

"Me ei taha kõrvalekalduvat või ebaõiglast kriitikat sellistel tundlikel teemadel nagu võitlus terrorismi vastu, me ootame tugevat toetust," lisas ta.

Eesti tõmbus "Türgi küsimuse" lahendamisest kõrvale>>

Eesti on jätkuvalt EL laienemist toetav liikmesriik, kuid tõmbus Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal "Türgi küsimuse" lahendamisest kõrvale, vahendas Sputnik Eesti septembris viitega portaalile Euractiv.

Eesti andis selgesti mõista, kirjutas ingliskeelse toimetuse toimetaja Georgi Gotev, et ei võta endale vastutust otsuse langetamise eest Türgi Euroopa Liiduga ühinemist puudutavate pikaleveninud läbirääkimiste väljavaadete ja Euroopa Liiduga liitumise osas.

EL-I eesistujana välistas Eesti oma osavõtu Türgiga peetavate liitumisläbirääkimiste edasise saatuse otsustamisest, delegeerides selle delikaatse küsimuse järgmisele eesistujale — Bulgaariale, kirjutab Gotev.

Euroopa Liit maksis Türgile rohkem, kui oli oodata>>

Saksamaa kantsler Angela Merkel on varem teatanud, et läbirääkimised Ankaraga lõpetatakse. Merkel kutsus valimiseelses televäitluses 3. septembril liitlasi üles selle teema arutamise üldse lõpetama.

"On ilmselge, et Türgi ei tohi EL-i liikmeks saada," ütles Merkel, mis osutus ennekuulmatult selgeks seljapööramiseks Ankarale tema lootuste osas liidu liikmelisusele.

92
Tagid:
Jean-Claude Juncker, Recep Tayyip Erdoğan, Donald Tusk, EL, Türgi