Ukraina prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises

Raada võttis Savtšenkolt saadikupuutumatuse

48
(Uuendatud 17:16 22.03.2018)
Ukraina prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises.

TALLINN, 22. märts — Sputnik. Ülemraada võttis rahvasaadik Nadežda Savtšenkolt saadikupuutumatuse, andes nõusoleku tema kriminaalvastutusele võtmiseks, kinnipidamiseks ja vahistamiseks, edastab RIA Novosti.

Savtšenko ise teatas, et ei loobu Ukraina kangelase aunimetusest ega anna ära saadikumandaati.

"Panna teile oma mandaat lauale ja lahkuda poliitikast, et te oleksite õnnelikud? Või loobuda kangelase tähest, nagu paljud soovivad? Inimesed, kes mind toetavad, ütlevad: ära anna tähte ära… Niisiis küsimus: kas mul tasub reeta Ukraina rahvas, andes ära Ukraina kangelase tähe? Ei, ei anna. Seda nimetust ei anta kergesti. See nimetus saadakse verega. Ma olen tõestanud, et olen Ukraina kangelane, Moskva türmides," ütles ta parlamendi kõnetoolist.

Ta teatas taas, et teadis seda, et ta kantakse maha ja on "spetsiaalselt kaamera ees ja salvestamisel" ajanud niisuguseid jutte, et võimu provotseerida.

Savtšenko nimetas mõtet Väike-Vene riigi loomisest "appihüüdeks">>

Raada lõppotsuse võttis Savtšenko vastu naeratusega, ta andis ära oma hääletamissedeli ja lahkus parlamendisaalist. Savtšenkol surusid kätt kaks opositsioonibloki saadikut – Nestor Šufritš ja Jevgeni Murajev. See fraktsioon ei toetanud Savtšenkolt puutumatuse võtmist.

Granaadiheitjatest mööda Kiievi südalinna

Peaprokuratuur kahtlustab Savtšenkot parlamendihoonele kavandatud terrorirünnaku ettevalmistamises. Ametkonna juht Juri Lutsenko on teatanud, et naine plaanitses paigaldada miinipildujad kas Truhhanovi saarele või praamile Dnepril ja tulistada Kiievi kesklinna.

"Nagu te mõistate, ilma sihtimata. Kes oleks sellest rohkem kannatada saanud – rahvasaadikud või lihtsad ukrainlased, kes siin viibivad, elavad, töötavad – vastus on ilmne," väitis ta Savtšenko kriminaalvastutusele võtmise taotluse esitamisel.

Nagu peaprokurör märkis, "tegemist oli Ukraina riigi vastase terroriaktiga."

Raadas kahtlustati Savtšenkot riigipöörde ettevalmistamises Venemaa ülesandel>>

Parlamendihoone juures toimub kaks meeleavaldust, rahvasaadiku pooldajate ja vastaste oma.

Savtšenko süüasi

Prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises. Lutsenko sõnul plaanitses rahvasaadik "hävitada kaks looži" – valitsuse ja riigiametnike oma, purustada miinipildujatega Ülemraada kuppel ja automaatidega lõpetada ellujäänute elupäevad.

"Tuul müüri vastu: miks Nadežda Savtšenko astub üles rahu eest Donbassis>>

Süüdistused põhinevad vangide vabastuskeskuse Ohvitseride Korpus juhi Vladimir Rubani kohtuasjal, kes peeti kinni suure relvapartiiga katsel sõita isehakanud Donetski Rahvavabariigist Kiievi kontrolli all olevale territooriumile.

Vastuseks teatas Ukraina kangelase nimetuse kandja, et "ainult laisk ei mõtleks presidendi administratsiooni või parlamenti õhku lasta." Samuti nimetas Savtšenko Lutsenkot "mehhanismiks Porošenko käes, kes saadikutele survet avaldab". Rahvasaadik tegi ettepaneku teda valedetektori all avalikult üle kuulata, kui julgeolekutöötajad "põnnama ei löö".

Tagasitee kodumaale>>

Savtšenko tunnistas üles, et vedas Donbassist relvi ja joonistas Kiievi valitsuskvartali hävitamise plaani, kuid väitis, et kõik see oli "sürrealism ja poliitiline provokatsioon", tema põhiline eesmärk aga oli "näidata võimudele, et nemadki on surelikud".

Nadia Savtšenko võidakse vahetada rühma venemaalaste vastuю
© Sputnik / Сергей Пивоваров

Savtšenko juhtum

Vene võimud vabastasid vangimõistetud Ukraina lenduri ja parlamendisaadiku Nadia Savtšenko 2016. aastal — kirjutas tol ajal Sputnik Eesti. Teda vahetati kahe Ukrainas vangistatud Vene sõjaväelase vastu.Vene kohus mõistis Savtšenkole 22. aastaks vangi. Savtšenko teenis Kremli-meelsete mässulistega võitlevas Ukraina vabatahtlike pataljonis, kui separatistid ta 2014. aasta juulis kinni võtsid.

Süüdistuse kohaselt koordineeris Savtšenko suurtükituld, milles Vene piiri lähedal hukkus kaks ajakirjanikku ja mitu tsiviilisikut. Savtšenko sõnul oli ta juhtunu hetkel juba Venemaale toimetatud.

48
Tagid:
Ukraina Ülemraada, Raada, Nadežda Savtšenko, Ukraina
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde