Margarita Simonjan, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja

Simonjan: miks me enam Läänest lugu ei pea

193
(Uuendatud 14:14 21.03.2018)
Varem oli ta lihtsalt meie president ja teda oli võimalik välja vahetada. Nüüd aga on ta meie juht ja teda välja vahetada me ei lase. Ja teie olete seda oma kätega teinud, kirjutab RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan.

Margarita Simonjan, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja, RIA Novosti

Lääs ei pea hetkel tundma hirmu mitte Vladimir Putini poolt kogutud 77 protsendi pärast. Hoopis õudsem peaks olema fakt, et Venemaal lõppenud valimistel toetas isamaalis-konservatiivseid, kommunistlikke ja rahvuslikke ideid tervelt 95 protsenti elanikkonnast ning liberaalsetele kandidaatidele jagus pooldajaid vaid kaduvväikese viie protsendi jagu.

Suursaadik: sanktsioonide tingimustes on Putini toetamine iseenesestmõistetav >>

Ja süüdi olete selles teie, my western friends. Just teie lülitasite meil sisse režiimi "venelased ei alistu".

Ma rääkisin teile ammugi: leidke juba mõistlikud nõuandjad Venemaa küsimustes. Kihutage need parasiidid minema. Oma lühinägelike sanktsioonidega, meie sportlaste (kaasa arvatud invaliidide) südametu alandamisega, oma "skripalide" ja demonstratiivse sülitamisega liberaalsetele põhiväärtustele nagu seda on süütuse presumptsioon (kusjuures see käib teil käsikäes ultraliberaalsete ideede vägisi juurutamisega teie oma riikides), oma epileptiliste massihüsteeriatega, mis tekitab terves inimeses vaid kergendusohke, et tema elab siiski Venemaal, aga mitte Hollywoodis, oma valimistejärgse korralagedusega, mida on USA-s, mida on Saksamaal, mida on Brexiti aladel; oma mürgitamisega RT suhtes kellele te ei suuda andestada, et ta on kasutanud teie sõnavabadust ja näidanud kogu maailmale, et seda kasutada, nagu selgub, ei tohi, et see vabadus ei ole mõeldud mitte kasu, vaid ilu tarvis, nagu mingi kristallist põrandahari – eemalt-kaugelt särab ja hiilgab, aga teie tallide rookimiseks see ilmselgelt ei kõlba – kogu selle ebaõigluse ja jõhkruse, inkvisiitorliku silmakirjalikkuse ja valetamistega olete te sundinud meid teist enam mitte lugu pidama. Teist ja teie niinimetatud väärtustest.

Me ei taha enam elada nagu teie. Viiskümmend aastat tahtsime me – salamisi ja selgelt – elada nii, nagu teie, aga enam ei taha.

Me ei austa teid enam. Ega kedagi, keda teie meie juures toetate. Ega sama sooojaga ka neid, kes meie juures toetab teid. Sellest need tühised viis protsenti.

Ja süüdi olete selles teie ise. Lääne poliitikud ja analüütikus, leheneegrid ja luurajad.

Meie rahvas suudab ühtekokku paljugi andestada. Aga me ei andesta ülbust. Nagu, muide, ka mis tahes teine normaalne rahvas.

Ainus seni veel teie hulgas alles jäänud impeerium vääriks pälvima oma liitlaste – endiste impeeriumide ajaloo. Ja selle, kuidas nood oma impeeriumid allavoolu lasid. Eranditult tänu oma ülbusele.

White man's burden, my ass.

Valijad andsid Putinile piiramatud volitused >>

Aga ainus teil alles jäänud impeerium ajalugu ei austa, annab ta sealsamas käest ja lõpeb see nii, nagu säärastel juhtudel alati lõpeb.

Senini aga olete põiminud meid teie oma vaenlase ümber. Niipea kui ta vaid vaenlaseks kuulutati, nii otsekohe meid ka põimiti.

Varem oli ta lihtsalt meie president ja teda oli võimalik välja vahetada. Nüüd aga on ta meie juht ja teda välja vahetada me ei lase. Ja teie olete seda oma kätega teinud.

Putin võitis valimised rekordtulemusega >>

Just teie vastandasite meil patriotismi liberalismile. Olgugi et üldiselt ei pruugi need olla teineteist välistavad mõisted. Just teie tegite nii, et selles võltsdilemmas valisime meie patriotismi.

Aga paljud meist on ju tegelikult liberaalid. Näiteks mina.

Kaege nüüd, mis seal´s enam. Seda on nüüd kauaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

193
Tagid:
lugupidamine, poliitika, sanktsioonid, presidendivalimised, Rossija 24, RT, Sergei Skripal, Margarita Simonjan, Vladimir Putin, Lääs, Venemaa
Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde