Mike Pompeo

Politoloog: Pompeol seisab USA riigisekretäri ametikohal ees "raske lahing"

36
USA president Donald Trump määras riigisekretäri ametisse endise CIA direktori Mike Pompeo. Politoloog Sergei Sudakov esitas Sputniku raadiosaates oletuse, millega on USA ümberkorraldused seotud.

TALLINN, 15. märts — Sputnik. USA president Donald Trump teatas Rex Tillersoni vallandamisest riigisekretäri ametikohalt, tema koha saab CIA direktor Mike Pompeo, teatab raadio Sputnik.

Luure Keskagentuuri juhiks saab Gina Haspel – esimene naine CIA eesotsas. Eelnevalt oli ta Pompeo asetäitjaks.

Trumpi sõnul jätkab Pompeo Washingtoni positsiooni taastamist maailmas.

"Ma õppisin Mike´i viimase 14 kuu jooksul väga hästi tundma ja olen kindel, et ta on antud eriti tähtsal hetkel selle töö jaoks sobiv mees. Ta jätkab meie programmi USA positsiooni taastamiseks maailmas, asub meie liite tugevdama, meie vaenlastele vastu seisma ja saavutab Korea poolsaare tuumadesarmeerimise," teatas Trump.

Tema sõnul on Pompeo CIA direktori ametikohal saavutanud Kongressis mõlema partei heakskiidu.

Tillerson lahkus välisministri kohalt>>

"Tema kogemused relvajõududes, Kongressis ja CIA juhina valmistasid teda ette uueks tööks ja ma kutsun (Senatit) üles lähimal ajal tema kandidatuuri kinnitama," lisas Trump.

Ta tänas ühtlasi lahkuvat riigisekretäri Rex Tillersoni teenistuse eest.

"14 kuu jooksul sai palju saavutatud ja ma soovin talle (Tillersonile) ja tema perele kõike head," teatas Trump.

Mike Pompeo tänas omakorda Donald Trumpi ja lubas töötada riigi hüvanguks.

"Ma olen president Trumpile selle eest sügavalt tänulik, et ta usaldas mulle CIA direktori ametikoha, ja võimaluse eest töötada riigisekretärina," on öeldud Valge Maja pressiteenistuse poolt levitatud Pompeo avalduses.

Tema sõnul asub ta "kõvasti tööd tegema", et USA oleks "väljaspool ohtu, tugev, uhke, võimas ja vaba".

Sõjateaduse akadeemia korrespondentliige, politoloog Sergei Sudakov kommenteeris Sputniku raadiosaates endise CIA direktori määramist riigisekretäri ametikohale.

Simonjan sedastas LKA juhi "kiituse" Sputniku ja RT aadressil>>

"Sisuliselt polnud Trumpil eriti kellegi seast valida. Varumeeste pinki üldjoontes lihtsalt ei ole. Aga kui olete USA presidendi tasemel poliitik, on teil väga tähtis mitte ainult evida oma meeskonnas professionaali, vaid ka maksimaalselt ustavat inimest. Ja Pompeo esineb nüüd mitte üksnes mehena, kes juhib Riigidepartemangu, vaid ka mehena, kes peab kõigest jõust katma Donald Trumpi seljatagust," ütles Sergei Sudakov.

Tema arvates seisab Pompeol uues ametis ees väga raske teekond.

"Pompeol saab praegu väga raske olema. Jah, ta on hiilgav jurist, tal on riigisiseselt väga head sidemed erinevate eriteenistuste esindajatega, jah, talle on ametivande andnud juba paljud kindralid. Aga see ei tähenda, et selle kogemuse saaks üle kanda suhtlusele teiste riigiametite ja teiste välismaiste ametkondadega. Lisaks sellele, arvan ma, seisab Tillersoni nüüdsel mantlipärijal ees raske lahing ülemusega, kuna see ülemus sekkub absoluutselt kõigesse, ent mitte alati õnnestunult. Selles mõttes saab Pompeol olema väga raske ja okkaline tee. Mina teda ei kadesta," märkis Sergei Sudakov.

Mis puutub Rex Tillersoni vallandamisse, siis see oli politoloogi hinnangul täiesti ootuspärane otsus.

"See otsus võeti vastu küllaltki ammu. Tuleb täpselt mõista strateegiat, mida Riigidepartemang viimastel kuudel on läbi viinud. See seisnes selles, et Riigidepartemang püüdis kujundada teatud alternatiivset seisukohta. Ja Tillerson, erinevalt oma eelkäijatest, osutus üheks kõige nõrgemaks riigisekretäriks, ta ei suutnud kindlustada Riigidepartemangu täisväärtuslikku rahastamist ega suutnud täiel määral meeskonda moodustada. Aga mis puutub isiklikesse sidemetesse, siis need olid ulatuslikud ja olid muljetavaldavamad kui praegusel USA presidendil. Ning Trumpil oli raske olla säärase mehega samas paadis. Mängis ju Rex Tillerson ta paljudes asjades lihtsalt üle," lausus politoloog kokkuvõtteks.

36
Tagid:
CIA, Rex Tillerson, Mike Pompeo, Donald Trump, USA