Laserrelvastus

Lihtsalt uskumatu - Vladimir Putin tutvustas Venemaa uusi superrelvi

421
(Uuendatud 17:37 29.10.2018)
Hüperhelikiirusel liikuvad tiibplokid, raketikaitse jaoks tabamatud mandritevahelised raketid, allveedroonid, laserrelvad ja uusimad lennuväeraketid – nii mastaapset sõjatööstuskompleksi uudistoodete esitlust ei ole Vladimir Putin varem teinud.

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Oma 1. märtsil toimunud iga-aastases pöördumises Föderaalse assamblee poole pühendas president piisavalt aega kodumaise relvatööstuse värsketele saavutustele, toonitades, et niisugust tehnikat ei ole kellelgi teisel maailmas. Ja selleks ajaks kui see peakski ilmuma, "mõtlevad meie poisid midagi uut välja," ütles Putin. Millistest relvaliikidest juttu oli, kuuleme RIA Novostilt.

Raketist "Sarmat"

"Me töötame uue raketipõlvkonna kallal. Käesoleval hetkel alustas Kaitseministeerium koostöös raketi- ja kosmosetööstuse ettevõtetega uue mandritevahelise kompleksi raskeraketi aktiivkatsetuste faasi. Panime talle nimeks "Sarmat" — ta vahetab välja NSV Liidu päevil väljatöötatud süsteemi "Vojevoda".

© Ruptly
Sarmat.

 

Avalikest allikaist pärit andmete põhjal võib öelda, et "Sarmat" suudab tabada valitud sihtmärki 11000 —15000 kilomeetri kauguselt. Üks rakett kannab 15 isesihtuvat lõhkepead, mille võimsuseks kuni 750 kilotonni. Rakett läbis 2017. a. detsembris Plesetski kosmodroomil edukalt stardikatsed – kogu tehnika töötas laitmatult. Kompleks võetakse relvastusse 2019.-2020. aastal.

Raketikompleksist "Avangard"

"Tõeliseks tehniliseks läbimurdeks võib nimetada perspektiivse, põhimõtteliselt uue lahendusega strateegilise raketikompleksi loomist, mille planeeriva, lõhkepead kandva tiibploki katsetused on edukalt lõppenud. Uue strateegilise relvasüsteemi seeriatootmine on tänaseks käivitatud. Panime talle nimeks "Avangard". Olemasolevatest ründeplokkidest eristab uustulnukat võimekus lennata atmosfääri tihedates kihtides mandritevahelistele kaugustele helilainete kiirust 20 korda ületaval hüperhelikiirusel. Sihtmärgile lähenedes teostab plokk manöövreid nii külg- kui vertikaalsuunas, muutes "Avangardi" kõikide olemasolevate õhutõrjevahendite jaoks haavamatuks."

© Ruptly
Avangard.

President rõhutas, et tööstusel õnnestus lahendada hüperheliaparaatide lennuaegse "juhitamatuse" küsimus: "Uute komposiitmaterjalide kasutamine lahendas ohjamisprobleemi ka lennu ajal moodustuva plasmapilve tingimustes. Plaaner liigub sihtmärgi suunas nagu tulekera meenutav meteoriit. Välispinna temperatuur tõuseb 1600-2000 kraadini, kuid plokk jääb kindlalt juhitavaks. Arusaadavail põhjustel ei saa me täna relva tegelikku välimust avaldada, kuid kinnitan — nad on meil olemas ja töötavad hästi."

Laserrelvast "Peresvet"

"Teame hästi ka seda, et mitmed riigid katsetavad uutel füüsikapõhimõtetel töötavaid relvi. On alust arvata, et oleme ka siin teistest sammu võrra ees. Näiteks olme saavutanud olulisi tulemusi laserrelva loomisel. Möödunud aastast on kasutusse võetud lahinglaserite kompleksid. Ma ei taha detailidesse laskuda. Selleks pole veel õige aeg. Kuid asjatundjad mõistavad, et sellise relvaliigi olemasolu suurendab kordades Venemaa võimekust oma julgeolekut tagada."

© Ruptly
Laserrelvastus.

 

President Putini esinemise ajal näidatud videoesitluse põhjal võib öelda, et tegu on massiivsele ratasplatvormile paigaldatud mobiilse maismaasüsteemiga. Kiirgur on paigutatud 360-kraadilist pöörlemist võimaldavale turellile. Vertikaalse sihtimise suured nurgad annavad põhjust arvata, et kompleks on mõeldud nii õhus kui maapinnal asuvate objektide hävitamiseks. Laserrelva kasutusvaldkond on väga lai – kaitse rakettide ja satelliitide eest, vastase jälgimisseadmete kasutuskõlbmatuks muutmine, kiirestiliikuvate õhusihtmärkide tabamine ja palju muud.

Lennuväeraketist "Kinžal"

"Oluline saavutus on ka hüperhelikiirusega täppisraketikompleksi "Kinžall" loomine lennuväe tarvis, mil samuti puuduvad maailmas analoogid. Katsetused on edukalt lõppenud. Enamgi veel, möödunud aasta 1. detsembrist võeti süsteem Lõuna sõjaväeringkonna lennuväljadel juba proovikasutusele.

© Ruptly
Lennuväerakett.

Meenub, et juba mõni aeg tagasi teatas kontsern "Taktikaline rakettrelvastus" uue hüperhelikiirusega lennuväeraketi loomisest. Tema taktikalised ja tehnilised omadused jäävad arusaadavail põhjustel avaldamata, kuigi on teada, et seade kuulub 5. põlvkonna raskehävitaja Su-57 varustuse hulka. Tänu ülisuurele kiirusele on rakett vaenlase lennukiradarile praktiliselt nähtamatu ja muudab lennukite kaitsevahendid kasutuiks. Rahvusvaheline Strateegiliste Uuringute instituut (IISS) nimetas oma iga-aastases ettekandes "Military Balance" just õhk-õhk tüüpi pikamaarakette üheks Venemaa lennuväe oluliseks tugevuseks.

Mehitamata allveelaevast "Poseidon"

"Venemaal loodi mehitamata allveeaparaat, mis suudab läbida piiramatuid mandritevahelisi distantse ülisuures sügavuses — kiirusel, mis ületab allveelaevade, torpeedode ja ka kõige kiiremate pealveelaevade vastava näitaja kordades. Lausa uskumatu!"

© Ruptly
Mehitamata allveelaev.

Videos nähtu põhjal toimetatakse väikesepoolsed droonid stardipiirkonda allveelaevas. Eraldumise järel laskuvad mini-allveelaevad sügavustesse ja suunduvad sihtmärgi suunas, järgides ookeanipõhja reljeefi, mis raskendab oluliselt nende avastamist vastase hüdroakustiliste jälgimisseadmete poolt. Süsteem on tõenäoliselt mõeldud ühekordseks kasutamiseks ja plahvatab koos rünnaku objektiga. Kompleksi võib kasutada nii laevagruppide, mereväebaaside kui muu rannataristu hävitamiseks.

Uue põlvkonna tiibraketist "Burevestnik"

"Vene Föderatsiooni keskpolügoonil katsetati 2017.a. lõpul edukalt uusimat tuumajõuseadmega tiibraketti. Lennu käigus saavutas jõuallikas ettenähtud võimsuse ja tagas vajaliku veojõu. Läbiviidud proovistart ja teostatud maapealsed katsed võimaldavad üle minna põhimõtteliselt uuele relvastusliigile – strateegilisele tuumarelvakompleksile rakettidega, mille jõuseadmed töötavad samuti tuumaenergial."

President rõhutas, et perspektiivne tiibrakett on võimeline iseseisvalt õhu- ja raketitõrjetsoone vältima ja omab praktiliselt piiramatut lennukaugust. Tuumajõuseade võimaldab kanduril piiramatult manööverdada ja liikuda sihtmärgi suunas äärmiselt keerukaid marsruute pidi.

© Ruptly
Uus relvastus - tiibrakett.

 

Uut tiibraketisüsteemi kirjeldav info tuli otse Vladimir Putinilt – varem ei ole antud relva avalikes allikais isegi mainitud. Videoesitluse põhjal on tegu maismaal paikneva raketiga, mis stardib mobiilselt platvormilt ühel riigi polügoonidest. Tegu võib olla operatiiv-taktikalise kompleksi "Iskander" edasiarendusega.

421
Tagid:
relvastus, läkitus, Vladimir Putin, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde