Venemaa presidendivalimised toimuvad 18. märtsil

Kandidaatide proovilepanek ristimispühade-aegses pakases

32
(Uuendatud 19:42 24.01.2018)
Kõik Venemaa presidendikandidaadid peavad koguma 10. veebruariks teatud hulga toetusallkirju

Vladimir Lepehhin, Euraasia Majandusühenduse Instituudi peadirektor

Ühelt poolt on see valimiskampaania kõige rutiinsem ja igavam osa. Kuid see on ka omamoodi filter, mis peaks eemaldama nõrgimad, vajaliku organisatsioonilise ressursita kandidaadid.

Teisalt on allkirjade kogumine omalaadne mini-kampaania, mille käigus kandidaadid saavad avalikkust endast ja oma valimiseelsest programmist teavitada.

Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania >>

Täna näeme me sellist rolli täitmas vaid Vene Föderatsiooni tegevpresidendi kampaaniat, kus valimisstaap teatab pressile igast lisandunud 100 000 toetusallkirjast.

Ksenja Sobtšaki staap teavitab meid peamiselt kampaaniakuludeks mõeldud raha kogumise edukusest. Irina Volõnetsi meeskond pöörab tähelepanu sellele, kuidas tal õnnestus kandidaatide nimekirja "viimasele vagunile" jõuda. Pavel Grudinini staabi infovoo keskmes on haige sugulase raviks välismaistele arvetele hiigelsummasid kogunud kandidaadi härdameelsus ja abivalmidus.

Teistest pretendentidest ei ole suurt midagi näha ega kuulda, eriti just nende staapidepoolset allkirjakogumist.

See-eest on suurlinnade tänavaile ilmunud kahtlased tegelased, kes kutsuvad inimesi üles presidendivalimisi boikoteerima. Tundub, nagu oleks enamik pretendente kas lasknud end boikotiüleskutseist ära hirmutada, koguvad allkirju öösel või ei kogu neid üldse.

Tööd alustas Putini valimisstaabi ametlik veebisait >>

Nagu praktika on näidanud, jagunevad need, kes allkirju ei kogu, kahte kategooriasse. Esimesed loodavad osta vajaliku hulga nimelehti professionaalsetelt "kogujatelt" ja hiljem vaadata, kuidas läks (lehed võivad osutuda ka võltsituiks). Teised aga ei plaaninudki neid koguda, sest nende lõppeesmärgiks oli pretendentide gruppi jõudmine, mis on suurepärane suhtekorralduskäik – hiljem võib elu lõpuni CV-sse kirjutada "2018.a. Venemaa presidendikandidaat."

Juba keskvalimiskomisjoni nimekirja sulgemise hetkeks 12. jaanuaril sai eelseisev tulemus selgeks. Avalikuks said ka valimiskampaania põhimõtted, mis kordavad 2012.a. sündmusi, mil Vladimir Putinile üritati samuti konkurentsi pakkuda "vasakjõudude" kandidaadi abil.

Ksenija Sobtšak teatas, et osaleb 2018. aasta presidendivalimistes
© Sputnik / Евгения Новоженина

Iseasi on, et sedapuhku esitasid "vasakjõud" mitte kommunistliku partei liidri Gennadi Zjuganovi, vaid värske persooni, mis valimiste alguse intrigeerivamaks muutis. Ekspertide seas tekkis isegi võimas "häältekoor", ennustades, et Pavel Grudinin võib kampaania käigus "üllatavalt palju" toetust koguda. Nüüdseks on moodustunud uus seisukoht, mille toetajad usuvad, et oma välisarvete lugemisega sassi läinud "vasakkandidaat" lasi "auru" vilinal välja juba stardis.

Võiks öelda, et Grudininist pole jaanuari teisel poolel midagi kuulda olnud seetõttu, et parlamendipartei kandidaadina puudub tal vajadus valijate allkirju koguda ja Venemaa linnatänavail tolgendada. Kuid ta ei ilmunud avalikkuse ette isegi 19. jaanuaril, mil iga tõsiseltvõetav presidendikandidaat jäist ristimispüha-suplust kohustuslikuks luges.

Vene presidenti saab Eesti valida Tallinnas, Tartus ja Narvas >>

Isegi oma ilmalikkuse poolest tuntud Ksenja Sobtšak ei pidanud paljuks Tomski pakases jääauku sukelduda, Grudinin seevastu loobus võimalusest näidata end tõelise mehe ja patrioodina, kaotades tõenäoliselt veel sadu tuhandeid hääli.

Pavel Grudinini reitingu järsk langus möödunud nädalal jahutas paljude kodanike huvi valimiste vastu. Titaanide heitlust ei ole ju oodata, kui ühel neist pole piisavat motivatsiooni, et end kampaaniast läbi närides võimalikult suur tükk haugata. Mis tähendab, et osalusprotsent 18. märtsil võib jääda oodatust madalamaks.

Еndine peaminister, linnapea ja Keskerakonna juht Edgar Savisaar
© Sputnik / Вадим Анцупов

Arvan, et õige pea selgitavad parteikaaslased Grudininile, et nii loiu suhtumisega oma kampaaniasse jääb ta alla mitte ainult Žirinovskile, vaid ka blondiin Sobtšakile.

Insaiderid teatavad, et "vasakpoolsete" staap murrab täna pead, kuidas "kandidaadile" uuesti eluvaim sisse puhuda ja millega kolmandas vaatuses masside tähelepanu püüda. Tõenäoliselt on selleks juba liiga hilja.

Kogu lootus pannakse ilmselt telekanalite vestlussaateile, mis peaksid i-le täpid peale panema. Seda enam, et "vasakpoolsed" lubasid tagada ka Vladimir Putini kohaletuleku.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

32
Tagid:
toetuskiri, kandidaat, valimiskampaania, poliitika, presidendivalimised, Ksenija Sobtšak, Vladimir Putin, Venemaa
Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)