Soome president Sauli Niinistö ja Venemaa president Vladimir Putin

Venemaa ja Soome suhteid hinnatakse suurepärasteks

34
(Uuendatud 12:28 16.01.2018)
Soome president Sauli Niinistö teatas, et Moskva ja Helsingi vahel on just nii head suhted, nagu tänane rahvusvaheline olukord seda võimaldab

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Sauli Niinistö, kes kandideerib ka uueks presidendiajaks, lubas jätkata naaberriikidega suhete parandamise poliitikat, teatab RIA Novosti, viidates telekanalile Yle.

"Meil on Venemaaga sedavõrd head suhted, nagu see on võimalik, arvestades Krimmiga, Ukrainaga seotud olukorda ning sanktsioone," ütles Soome riigipea.

Samas toonitas Niinistö, et Venemaa ja Soome on neis küsimustes "erinevatel pooltel", kuid ei täpsustanud nende osapoolte vahelist kaugusastet.

Soome president käsitles ka riigi NATO-ga liitumise küsimust. Niinistö rõhutas, et praegu ei ole Põhja-Atlandi liidu liikmesuse küsimus Soome jaoks päevakorras. Kuid nüüdisaegne olukord, nentis riigipea, on sageli ettearvamatu ja võib muutuda Venemaaga suhete halvenemise korral, mida Soome poolt käsitletakse sel juhul erakorralise olukorrana. Vaatamata üksikute EL-partnerite pealekäimisele hoidub Soome esitamast avaldust NATO-ga liitumiseks.

Soome ja Rootsi mõistavad Venemaa tähtsust Euroopa jaoks >>

Kuigi Soome on osalenud mitmeski sõjalises konfliktides Nõukogude Liiduga – alates kodusõjast kuni Teise maailmasõjani –, viljeleb Soome 1945. aastast peale edukalt neutraliteedipoliitikat ja arendab vastastikku kasulikke suhteid Moskvaga.

1995. aastal astus Soome Euroopa Liidu koosseisu ja jätkas aktiivset kaubavahetust ning küllaltki sõbralikke suhteid Venemaa Föderatsiooniga. 

Vaatamata EL-i liikmesriikide üsna ühemõttelisele suhtumisele Krimmi naasmisse Venemaa koosseisu, vaatamata Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamisele, mis on õõnestanud Euroopa riikide majandust ja mõjutanud tõsiselt Venemaa majanduse uutmist, õnnestub Soomel seniajani hoida oma majandus- ja kultuurisidemeid Venemaa Föderatsiooniga.

Enamik soomlasi ei soovi NATO-ga liitumist >>

Soome riigijuhid on tunnistanud, et ei näe tõhusust säärases mõjutusvahendis, nagu seda on sanktsioonid. Helsingis on suudetud säilitada sidemed Venemaaga ning Soome president Sauli Niinistö tegi 2014. aasta suvel ametliku visiidi Moskvasse. Tulemusena märkis Venemaa välisminister 2014. aasta juunis, et Venemaa ja Soome vahelisi suhteid võib käsitada eeskujuna teistele riikidele.

34
Tagid:
suhted, poliitika, NATO, Sauli Niinistö, Vladimir Putin, Soome, Krimm, Venemaa