Reformierakonna lipp

Rein Lang annab Pevkurile nõu, kuidas istungit juhtida reformierakondlikult

26
(Uuendatud 14:17 05.01.2018)
Igal riigikogu juhatuse liikmel on juba praegu kaks abilist ja raske kujutada ette, kuidas oleks võimalik istungit juhtida reformierakondlikult või ka IRLilikult või keskerakondlikult

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. Politoloog Rein Toomla liigitas Rein Langi palkamise riigikogu aseesimehe Hanno Pevkuri nõunikuks oravate tööõnnetuseks, kuna asjaosalise esimene kommentaar oli, et ta hakkab uut erakonna programmi välja töötama, et kindlustada valimisvõit, edastab portaal Pealinn.

"Ma ei tea, kas Rein Lang on oma riigikogu töölepingut lugenud, aga tema esimesed kommentaarid sellest, et ta hakkab erakonna uut programmi koostama, viitavad küll sellele, et ta pole oma tulevaste tööülesannetega tutvunud," arvas politoloog Rein Toomla. "Võimalik, et Lang arvas, et temast saab samasugune poliitiline nõunik, nagu on ministritel. See on selline tegelane, kes peab sidet ministri ja tema erakonna vahel, kellele on antud ka nimetus juhe."

Samas kahtles Toomla, kas Riigikogu juhatuse puhul ikka on sellist juhet üleüldse tarvis.

Silvergate: justiitsminister Kristen Michal teatas enda tagasiastumisest>>

"Kas tõesti on Riigikogu esimehel või aseesimehel vaja poliitilist nõu, kuidas istungeid juhtida?" imestas Toomla.

Toomla meenutas, et riigikogu juhatuse valivad riigikogu, nende puhul kehtib saadikute teatav üksmeel ja raske on öelda, et nad oleksid otseselt poliitilised persoonid.

Samas ei meenunud Toomlale, kas enne on parlamendi juhatusel olnud nii värvikaid poliitilisi nõunikke.

Erakonnad alustavad Riigikogu valimiskampaaniat>>

"Võib-olla tuleb Rein Langile endale üllatusena see, et ta peab siiski hakkama tegelema asjadega, mis seostuvad riigikogu istungite juhtimisega," sõnas Toomla ja lisas, et iseasi on see, kui palju üldse istungite juhatamisel nõu on tarvis. "Minu teada on igal riigikogu juhatuse liikmel juba praegu kaks abilist ja ma küll ei kujuta ette, kuidas oleks võimalik istungit juhtida reformierakondlikult või ka IRLilikult või keskerakondlikult. See pole võimalik."

Toomla kahtles ka, kas Rein Langil on üldse seda ametikohta leivateenimiseks vaja. "Ma olen aru saanud, et Lang tegeleb üsna edukalt äriga Lähis-Idas, nii et ma ei tea, kas tal on väga suur puudus käes."

Aasta tagasi avaldas riigikogu peaminister Taavi Rõivasele umbusaldust>>

"Kui Langile on vaja erakonna programmi koostamise eest raha maksta, siis niisuguse töö eest peaks erakond tegijale ise oma kassast maksma, sest see on erakonna jaoks väga tähtis asi," leidis Toomla.

"Kui nad oleksid moodustanud programmitoimkonna, pannud Langi selle esimeheks ja maksnud tegijatele tasu, siis poleks mitte kellelgi olnud selle kohta mingit ütlemist," nentis Toomla ja meenutas, et erakond saab riigilt ligi poolteist miljonit eurot aastas.

Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur palkas staažika poliitiku ja reformierakondlase Rein Langi oma nõunikuks.

"See on minu teine töökoht. Me valmistume 2019. aasta valimisteks Reformierakonna poolt ja minu asi on vaadata seda, et sellest saaks kokku üks ilus ja korralik erakonna programm," ütles Lang ERR-ile kolmapäeval.

Kolmapäeval ütles Pevkur Reformierakonna peakontorist välja saadetud pressiteates, et Langi rikkalik kogemus parlamendis, valitsuses ja erakonnas aitab Reformierakonnal "eelkõige ideoloogilises plaanis atra seada, et olla parimas vormis löögirusikas 2019. aasta riigikogu valimistel".

Kaja Kallas kandideerib Reformierakonna esimeheks>>

Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul on nõunikuks palgatud Rein Langile tööülesannete andmine aseesimees Hanno Pevkuri otsustada ja valdavalt on see riigikoguga seotud.

Rein Langi brutokuupalk on 2700 eurot.

26
Tagid:
riigikogu, Reformierakond, Rein Lang, Hanno Pevkur, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde