Venemaa erakorraline ja täievoliline suursaadik Aleksandr Petrov

Venemaa suursaadik rääkis Sputnik Eesti pressikeskuses sõnavabadusest

135
(Uuendatud 20:43 19.12.2017)
Uudisteportaali Sputnik Eesti uue pressikeskuse avas Venemaa suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi briifing

TALLINN, 19. detsember — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Enne briifingut toimus uue multimeedia pressikeskuse avamistseremoonia — Venemaa erakorraline ja täievoliline suursaadik Aleksandr Petrov ja Rahvusvahelise teabeagentuuri "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juht Elena Cherysheva lõikasid läbi sümboolse lindi. Üritus on äratanud ka Eesti juhtivate meediaväljaannete — ERR, Postimehe ja BaltNews'i tähelepanu.

Enne Venemaa diplomaadi esinemist teatas Elena Cherysheva kokkutulnutele, et multimeedia pressikeskuse kõrgtehnoloogiline sisseseade võimaldab läbi viia erinevates formaatides meediaüritusi (tele- ja raadioülekanded, otselülitused ja muu). Selle kinnituseks korraldati videosideseanss agentuuri Sputnik ja telekanali RT (Russia Today) peatoimetaja Margarita Simonjaniga Moskvas. Elena Cherysheva märkis, et pressikeskus võimaldab Tallinna ühendada mitte ainult Moskva, vaid ka maailma teiste pealinnadega.

"Juhust kasutades kutsun kõiki üles meiega uuel platvormil koostööd tegema," ütles Cherysheva. Simonjan ütles aga, et uudisteportaalil Sputnik Eesti on lühikese tegutsemisajaga (alates 2016. aasta veebruarist – toim.) õnnestunud vaatamata kõikidele teadaolevatele raskustele saavutada edu:

"Tahan siinkohal väljendada oma sügavat tänu ja lugupidamist kolleegidele, kes töötavad portaalis Sputnik Eesti! Te olete Eesti meediaväljaannete esikümnes ja olete selle tulemuse saavutanud nii lühikese ajaga riigis, kus teid ei tsiteerita, kus te puutute pidevalt kokku tõsiste raskustega ja vaatamata sellele olete te saavutanud selliseid tulemusi. Olen kindel, et varsti jõuate ka esiviisikusse, siis esikolmikusse ja nii edasi."

Venemaa suursaadiku briifing Sputnik Eesti pressikeskuses >>

Suursaadikut üllatas sõnavabaduse reitingute erinevus reaalse eluga võrreldes

Pärast teleseanssi Simonjaniga algas suursaadik Aleksandr Petrovi briifing. Tavakohaste õnnitluste järel pressikeskuse avamise puhul märkis suursaadik, et Venemaa on kategooriliselt vastu meediaväljaannete liigitamisele vabadeks ja propagandaväljaanneteks.

Брифинг посла РФ в Эстонии Александра Петрова в пресс-центре Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa suursaadiku briifing Sputnik Eesti pressikeskuses

"Suhtume arusaamatusega Eestis kõlavatesse teatud teenistuste soovitustesse blokeerida, piirata ja isegi otseselt keelata suhtlemine portaaliga Sputnik. Selliseid soovitusi on väljendanud nii riigiametnikud, valitsuse liikmed, kui ka poliitikud. Kuidas sobib see kokku muuhulgas ka Eesti deklareeritava sõnavabadusega? Kui uskuda reitinguid, siis on Eesti sõnavabaduselt 12. kohal maailmas," märkis Aleksandr Petrov.

"Piirideta reporterid" lörtsivad sõnavabadust >>

Mis puutub lõppeva aasta tulemustesse, siis on selles osas Petrovi sõnul pilt üsna vastuoluline. Eesti peaminister Jüri Ratas külastas aprillis Peterburi ja samal kuul saabus Moskvasse esmakordselt üle pika aja kõrgetasemeline delegatsioon, kuhu kuulusid Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi transpordi asekantsler ja mitu Riigikogu saadikut. Kuid vastuvisiit, mis toimub Tallinnas (delegatsiooni juhib transpordiministri asetäitja Sergei Aristov), oleks Aleksandr Petrovi arvates võinud aasta alguses Eesti ja Venemaa üles võetud koostöötempot arvestades toimuda pool aastat varem.

Ilmselt ei olnud viljaka koostöö tempo kellelegi meeltmööda, sest suursaadiku sõnul järgnesid sellele ebameeldivad sündmused.

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit >>

Selle aasta maikuus saadeti riigist välja Narvas töötanud Venemaa diplomaadid. Samuti vastupidiselt Venemaa ootustele lõpetati "pronksiööl" toime pandud Venemaa kodaniku Dmitri Ganini mõrva kriminaalmenetlus (väidetavalt süüteo aegumise tõttu, kuigi mõrvareid ei leitudki). Venemaa suursaadikut kurvastab, et paljude Venemaa meediaväljaannete esindajaid ei lubatud Eesti territooriumile.

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit
© Sputnik / Сергей Степанов

Aleksandr Petrov lisas, et Venemaa pool on häälestatud vastastikku lugupidavale heanaaberlikkuse vaimus toimuvale dialoogile Eestiga. Selle soovi kuulutas välja Venemaa president Vladimir Putin.

"Venemaa suursaatkonna töötajatele Eestis on see otseseks juhiseks ja me oleme täis tahtmist seda täita. Kuid tahaks väga, et vastastikust austust ja heanaaberlikku teineteisemõistmist ilmneks ka Eesti poolses tegevuses. Meie aga oleme valmis toetama kõiki asjalikke ja mõistlikke ettepanekuid," lisas suursaadik ja mainis, et ta on väga rahul Venemaa ja Eesti vahelise kultuurikoostöö arenguga.

Eesti ajakirjanduse uued võimalused

Teisipäeval, 19. detsembril toimus portaali Sputnik Eesti uues multimeedia pressikeskuses Venemaa erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi briifing.

Sputnik Eesti pressikeskus on kaasaegse sisseseadega varustatud kompleks, mis võimaldab läbi viia erinevaid üritusi: teleotselülitustest kuni telesildadeni maailma eri linnade vahel üle maailma. Külaliste ja ajakirjanike käsutuses on mugav 20 kohaga pressisaal ja teabe vastuvõtmiseks ning edastamiseks vajalik seadmestik.

Sputnik Eesti populaarsusreiting kasvab >>

Sputnik alustas tööd Eestis 24. veebruaril 2016. aastal. Portaal tuli eetrisse nii riigikeeles, kui ka vene keeles. Teisel töötamise aastal jõudis Sputnik Eesti riigi viie kõige külastatavama meediaväljaande hulka ja püsib selles edetabelis jätkuvalt 5.-6. kohal.

Sputnik on teabeteagentuur ja raadio multimeediaesindustega kümnetes riikides. Sputnik sisaldab võrgulehti rohkem kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood antakse eetrisse inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Uudiste ööpäevaringseks eetrisseandmiseks töötavad Washingtoni, Kairo, Pekingi ja Montevideo piirkondlikud toimetused ööpäevaringselt.

Putin hindas kõrgelt RT ja Sputniku tööd >>

135
Tagid:
meedialahingud, avamistseremoonia, sõnavabadus, avaüritus, pressikeskus, Sputnik Eesti, Elena Cherysheva, Margarita Simonjan, Aleksandr Petrov, Tallinn, Eesti
Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde