Endine USA suursaadik Michael McFaul

Michael McFaul võib osutuda Venemaa spiooniks

51
(Uuendatud 19:52 08.12.2017)
Endine USA suursaadik kohtus Venemaa suursaadikuga USA-s ja palus tollelt kaasabi, et Moskva võtaks ta välja isikute nimekirjast, kellel on keelatud Venemaale siseneda

Irina Alksnis agentuurile RIA Novosti

Endise USA suursaadiku Michael McFaul'iga toimunud vahejuhtum palvega Venemaa suursaadikule tema eemaldamisest sissesõidukeeluga isikute nimekirjast demonstreeris erakordselt ilmekalt, et Venemaa ja Ameerika suhete peamine probleem on ühise keele puudumine. Selle sõna otseses mõttes: kui äkki kogu kontekst kaob ja justkui arusaadavad sõnad ning intonatsioonid omandavad nii palju tõlgendamisvõimalusi, et ei olegi võimalik öelda, kas sa tabasid öeldu mõtet või mitte.

Zahharova andis selgituse McFauli lülitamisele sissesõidukeeluga isikute nimekirja >>

Kusjuures suurriikide suhetes ei ole selline asjade seis üldse mitte tühiasi, vaid vastupidi, see on suur probleem, mis võib raskeid tagajärgi kaasa tuua.

Isegi kõige kehvemate ja keerulisemate riikidevaheliste suhete ajal oli ühine keel, ühine arusaamine vastaspoole räägitust, kahtlemata hädavajalik. Veelgi enam, justnimelt halbade suhete korral saab arusaamine vastaspoole öeldu mõttest olema eriti tähtis.

Moskva kehtestas USA endisele suursaadikule viisakeelu
Sputnik / Алексей Филиппов

Kuid kõige hämmastavam toimunus on see, et samaaegselt ühise keele kadumisega Venemaa ja Ameerika suhetes toimuvad analoogsed protsessid juba ka Ameerika poliitilise süsteemi enda sees.

Tegelikult Michael McFaul'iga toimunu lubabki selles toimuvale pilku heita.

Faabula, nagu teada, on väga lihtne: endine USA suursaadik, praegune Stanfordi ülikooli professor, kohtus Venemaa suursaadikuga USA-s Anatoli Antonoviga ja palus tollelt kaasabi, et Moskva võtaks ta välja isikute nimekirjast, kellel on keelatud Venemaale siseneda. Kui tõsine, või vastupidi, naljaksöeldu oli seejuures hr McFauli intonatsioon, võib ainult oletada.

Kuid kui see lugu meediasse sattus, pidas suursaadik vajalikuks toimunut selgitada.

McFaul: Clintoni võites vaadatakse Venemaa-poliitika üle viivitamatult >>

Ta kirjutas oma Twitteri kontol, et "ütles seda avalikul üritusel naljapärast. Muidugi ma tean, et Antonovil ei ole volitusi, et mind Venemaa sanktsioonide nimekirjast eemaldada. Kuid samas arvan ma, et ma ei ole teinud midagi halba, et sellesse nimekirja sattuda."

Naljakas on see, et praeguses, ühise keele kadumine olukorras ajas hr McFaul oma paljusõnalise ja üksikasjaliku seletusega asja veelgi segasemaks ja hullemaks, kui et suutis küsimust selgitada.

Endine USA suursaadik Venemaal Michael McFaul
© Sputnik / Илья Питалев

Oleks ta kirjutanud, et "see oli lihtsalt nali" ja lisanud smailiku, oleks teema olnud ammendatud: meedia lõi ilmaasjata vett vahule.

Kuid endine suursaadik pidas vajalikuks üksikasjalikult kõiki toimunu üksikasju täpsustada, alates rõhutamisest, et asi toimus avalikult üritusel (loe: tunnistajate juuresolekul, kes võivad tema sõnu kinnitada) ja lõpetades täpsustusega, et ta teab Venemaa suursaadiku volituste piire.

Kõik see paljusõnalisus tekitab mulje, et seda säutsu ei kirjutatud mitte niivõrd Venemaa, kuivõrd Ameerika auditooriumile.

Aga see paistab Venemaalt vaadatuna vägagi huvitav, arvestades protsesse, mis praegu teisel pool ookeani toimuvad ja nimelt meie riigi vastu peetavat nõiajahti.

See on veel seda lõbusam, et just praegu on taas muutunud aktuaalseks Trumpi nõuniku Michael Flynni ja tema "Venemaa sidemete" teema. On iseloomulik, et ka sellel oli samuti absoluutselt avalik iseloom, kusjuures Putin isegi ei teadnud, kes tema kõrval istus.

Flynngate: millega võib lõppeda Trumpi nõunikuga seotud skandaal >>

Kuid kõik need asjaolud ei mõjuta toimunust arusaamist USA-s, kus seda kohtumist tõlgendatakse vaata et Flynni värbamisena Vladimir Putini poolt.

Ja selles valguses ei olegi Michael McFaul'i selgituse paljusõnalisus enam nii veider. Pigem paistab see nii, et endine USA suursaadik Venemaal annab endale täielikult aru (olgugi, et hingepõhjas), et "Vene jälje" otsimine Ameerika poliitikas on ammu ületanud terve mõistuse piirid ja muutunud hüsteeriaks.

USA presidendi Donald Trumpi endine rahvusliku julgeoleku nõunik Michael Flynn
© REUTERS / CHRIS KLEPONIS

Selliste protsesside erilisus seisneb selles, et kord juba käima tõmmatud nõiajahi hooratast ei olegi enam nii lihtne peatada ja sellesse satuvad ka täiesti mittepuutuvad inimesed ja isegi algatajad ning aktiivsed protsessi osalised. Igale haritud ameeriklasele, ja Michael McFaul selline inimene kahtlemata on, on teada, et Ühendriikide ajaloos on olnud hulk ebameeldivaid ekstsesse, mis selle eripäraga seotud on.

Selle tulemusena paistab Michael McFauli selgitus pigem enda õigustamisena oma mõttekaaslaste ees, sest ekssuursaadik on USA istuva presidendi järjekindel vastane ja "Venemaa ohu" vastu võitleja: ei-ei, see polnud üldsegi see, mis tunduda võis, tegelikult pidasin ma hoopis midagi muud silmas.

Putinil pole sellist salaorganisatsiooni nagu Bondi filmides >>

See paistis õige samm. Sest muidu, kes teab, mis imelikke ja kahtlasi sidemeid võivad Ameerika eriteenistused ja teised huvitatud isikud avastada, kui nad asja põhjalikumalt uurima hakkavad. Tuntud sovetoloogil ja Venemaa asjatundjal, kes on palju aastaid Venemaal töötanud ja spetsialiseerunud poliitikale, on sellises olukorras parem targu ettevaatusabinõud tarvitusele võtta, vähemalt püüda seda teha.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

51
Tagid:
suursaadik, analüütika, poliitika, sanktsioonid, suursaatkond, Anatoli Antonov, Michael Flynn, Michael McFaul, Venemaa, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde