Suitsuvaba vangla kui ühiskonna mudel, illustratiivne foto

Suitsuvaba vangla kui ühiskonna mudel

110
(Uuendatud 01:17 26.11.2017)
Räägime suitsetamise keelustamisest vanglates. Kirjutasin sellest kunagi oktoobris, kui sai teatavaks, et selline keeld kehtestatakse Eestis. Selles osas eksperimenteeritakse ka Ühendkuningriigis

Dmitri Kossõrev RIA Rossija Segodnja poliitiline vaatleja

Ühendkuningriigis, muide, pole see keeld totaalne, vaid valikuline. Ainult osades vanglates, kuuekümne kuues – eksperimenteeritakse alles. Ja tulemused on vägagi kõnekad.

Alustuseks saatis mu sõber, filosoof Frank Davis oma konservatiivist parlamendisaadikule kirja. Too saatis selle edasi justiitsministeeriumile… Kuid kiri jõudis ka meediasse ja selles juhtus olema mitmeid häid fakte ja ideid.

Üks vang saab Viru vanglas erandkorras suitsetada >>

Näiteks on selles antud keelule moraalne hinnang. Vange sunnitakse suitsetamist maha jätma, see tähendab tegema sunniviisiliselt seda, mida nad oma vabal tahtel teha ei taha. Mille poolest, küsib Frank, erineb see sellest, mida vangid ise tegid ja mille eest nad nüüd vanglas on. Nad võtsid inimestelt ära raha, kuigi nood ei tahtnud anda. Nad tarvitasid inimeste suhtes vägivalda, kuigi nood seda ei tahtnud.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

Lisaks uuris Frank, mis on vanglates suitsetamise keelustamisest saadik muutunud. Kordame, et ametlikult õigustas justiitsministeerium keeldu sellega, et suitsetamine kahjustab tervist. Vangide, kellest 80% suitsetab, endi tervist.

Selle tagajärjel on sellistes vanglates järsult tõusnud vägivalla tase. Vangide omavaheliste kallaletungide arv on kasvanud, enesevigastamise arv samuti. Ja veel on kasvanud tapmiste ja enesetapmiste arv. Niikaua, kuni suitsetada võis, sellist asja polnud.

Protsentides on seis selline: pärast suitsetamise keelustamist (vangide tervise kaitsmise eesmärgil) on nendel samadel vangidel nüüd 34% tõenäosus, et neile läheb keegi kallale ja 51% tõenäosus, et nad tekitavad ise endale mingi vigastuse. Lisaks on 0,375% tõenäosus vanglas ära surra, sealhulgas omaenda käe läbi. Ja seda umbes 0,0001% tõenäosuse juures saada mingi tervisekahjustus suitsetamisest (jällegi ametliku statistika kohaselt).

Võiks arvata, et küllap polnud kuufaas soodus või pole vägivallapuhangutel ja enesevigastamistel suitsetamise keeluga mingit seost. Selles aga asi ongi, et on küll, ja selle kohta on hulgaliselt fakte. On teada, mida vangid akendest vanglamässu ajal karjusid ("Anna suitsu!") ja palju muud.

Valgas hakkavad vangid head nõu saama >>

Kõige huvitavam on aga see, et inimeste peal tehakse eksperimente. Ja need on meile väga olulised eksperimendid. Mis eesmärk on suitsetamise vastu võitlejatel – loomulikult tubakata maailm. See tähendab tubaka täielik ja totaalne keelustamine. Mitmetes vanglates ongi see keelatud, kusjuures meile räägitakse, et vangidel on suitsetamisest loobumiseks kõik võimalused tasuta arsti poole pöörduda. Ühtlasi katsetavad need inimesed oma psühhotroopseid tablette ja muid nikotiiniasendajaid.

Jõuluõhtu peavad trellide taga veetma üle 2800 inimese
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

Aga tegelikult on see ju geniaalne idee. Meil on suurepärane suletud ühiskonna mudel. Sellelt saame jälgida, mis toimub neis õnnetutes riikides, või osariikides, või maakondades, kus üritatakse tõsimeeli selliseid keelde kehtestada.

Antud juhul aga toimus Briti vanglates järgnev: unts (28,35 grammi) lahtist tubakat maksab vanglas nüüd 150 naela ja sellest on saanud kõige hinnalisem valuuta. Justkui kuld.

See-eest uimastid on nüüd tubakast odavamad, seega justkui hõbeda eest. Igasugused sünteetilised uimastid on seal nüüd moes. Kui aga uimastid on odavamad, siis järeldage ise, mis edasi saama hakkab.

Edasi pööravad vangid vanglakaplanite sõnul kui mitte usku, siis piibli poole kindlasti. Soovitav, et see oleks trükitud õhukesele "orgaanilisele" paberile. Nõudmine selliste piiblite järele on järsult kasvanud.

Selline siis see tubakata maailm on. Kuid on ka häid uudiseid.

Eestis on suitsetajaid Euroopa keskmisest rohkem >>

Esiteks, kõik inimesed, kes keeldude kehtestamisega tegelevad, räägivad nagu alati, et kõik läheb hästi ja midagi muuta pole vaja. Aga teiseks on neil vangide seas üks liitlane. Ta mitte ainult ei kiida keeldu heaks, just tema nõudiski erinevatelt kohtutelt vanglate muutmist suitsuvabaks. Tegelikult nendele kohtumaterjalidele keelajad enamasti tuginesidki. See inimene on Paul Black.

Ma kirjutasin kunagi selliste inimeste käitumise eripärast, kes mitte lihtsalt et ei suitseta (no ei suitseta — jumal nendega), vaid teevad seda aktiivselt, kes vihkavad kirglikult isegi vihjet tubakasuitsule, kes sellest marru lähevad. Hillary Clinton on selline, või see hullumeelne, kes Las Vegases 50 kantrimuusika kontserdile tulnud inimest surnuks tulistas. Need on tõepoolest erilised inimesed, kes mitte ainult ise ei suitseta, vaid on valmis ka teistel seda mitte teha laskma.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

See eriline Paul Black istub vangis 2007. aastast "rongis sooritatud suguakti" eest. Varem oli teda karistatud seksuaalse ründe ja vägistamise eest. Sealhulgas vägistas ta 14-aastase Blackburnis, 18-aastase Rossendales… Ühesõnaga, Briti seaduste kohaselt ei ole tal isegi vangistuse pikkus kindlaks määratud, teda ei lasta vanglast välja enne, kui teda ühiskonnale ohutuks ei tunnistata.

Ja nii ta siis muudkui kirjutas kohtutele petitsioone igale tubakavastasele aktivistile tuttavas keeles. Valitsus rääkis varem, et 2007. aasta suitsetamist piirav seadus ei laiene vanglatele. Kuid Black, kes "kannatab mitmete vaeguse all", esitas kohtutesse hagisid ja apellatsioone ning nõudis endale sama kaitset "passiivse suitsetamise" eest, mis on tagatud "vabas ühiskonnas viibivatele mittesuitsetajatele".

Suitsetamist ei saa pidada põhiõiguseks >>

Võibolla püstitavad Briti suitsetamise vastu võitlejad talle kunagi ausamba. Siis jäädvustatakse ka Hitleri, Hillary Clintoni, Las Vegase laskuri, Isalamiriigi liidrite, kes on Venemaal loomulikult keelatud, mälestus… Mis seal"s ikka nii nagu sõda, sellised on ka kangelased.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

110
Tagid:
kinnipeetav, mudel, analüütika, suitsetamine, ühiskond, vangla, Frank Davis, Ühendkuningriik, Suurbritannia, Eesti