Süüria valitsuse armee naissõjaväelased

Venemaa hoidis Süürias ära Liibüa-taolise lakkamatu kodusõja

100
(Uuendatud 13:07 24.11.2017)
Sputnik vestles Universidad Complutense de Madrid ülikooli professori Paulo Bottaga, kes analüüsis Venemaa, Türgi ja Iraani presidentide kohtumist Süüria sõjalise konflikti peatse lõpu valguses

TALLINN, 23. november — Sputnik. Ekspert märkis ära Vladimir Putini hinnangut Moskva, Ankara ja Teherani jõupingutustele Süüria territoriaalse terviklikkuse säilitamisel ja terrorismiga kaasneva humanitaarkatastroofi vältimisel.

Süüria sõja ajal nõudsid lääneriigid relvakonflikti "mistahes lahenduse eeltingimusena" Bashar Assadi lahkumist, kuid Moskva sekkumine võitlusesse terrorismiga "suutis valitsuse säilitada". Süüria presidendi püsimine ametikohal praegu on tähtis tingimus, mida keegi ei vaidlusta.

© Sputnik / Michael Klimentyev

Putin kohtus Sotšis Assadiga>>

Analüütik rõhutas kolme garantriigi liidrirolli tulevahetuse lõpetamise kokkulepe allkirjastamisel Astanas, mis on saanud erinevate võimu pärast võitlevate grupeeringute läbirääkimiste areeniks.

"Minu arvates oleks suur viga soovida 2011. aasta (sõjategevuse algus Süürias) olukorra taastamist, naasmist tsentraliseeritud riigi juurde, tunnustamata mistahes vormis näiteks kurdi autonoomiat – see on väga tundlik teema," ütles Botta.

Välisluureteenistuse veteran rääkis "Valge lese" likvideerimisest>>

"Kõige targem oleks selliste nõudmistega arvestada, säilitada poliitiline struktuur ja mitte viia olukorda niikaugele, nagu mõned tahtsid – jagada riik, et seal käiks pidev kodusõda nagu praegu Liibüas," lisas ta.

Mis saab Islamiriigist?
Venemaa riigipea Vladimir Putin kohtus Sotšis Süüria president Bashar Assadiga
© Sputnik / Michael Klimentyev

Tänu Moskva jõupingutustele on Islamiriik (Venemaal keelatud terroriorganisatsioon) kaotanud kontrolli varem hõivatud Süüria linnade ja maapiirkondade üle. Sellele vaatamata ei ole tegemist organisatsiooni kui sellise kaotuse, vaid selle sõjalise struktuuri purustamisega, kuhu kuulub 20-30 tuhat inimest, nendest umbes pooled teistest riikidest, hindas ekspert.

Kuhu on kadunud tuhanded ISIS-e võitlejad ja nende perekonnad?>>

"Need on sõjalise väljaõppega, üsna ideelised inimesed. Nad võivad suunduda teistesse riikidesse või pöörduda tagasi oma kodumaale ja see kujutab endast julgeolekuohtu. See pole esimene kord. Piisab, kui meenutada 80-ndaid aastaid, mil sama toimus Afganistanis," seletas Botta, pidades silma islamivõitlejate tagasipöördumist oma kodumaale 80-ndate ja 90-ndate aastate vahetusel.

Siis päästsid need radikaalid valla kodusõja Alžeerias ja ülestõusud Jeemenis ja Jordaanias. Seepärast arvab analüütik, et "probleem ei ole Islamiriigis, vaid selle võõrvõitlejates," kelle kontrolli all hoidmine kujutab endast maailmale tõsisest väljakutset.

USA toimetas ISIS-e pealikud enne Mayadini vallutamist linnast minema>>

"Tasuks tugevdada koostööd, sest ilma informatsioonivahetuseta satuvad need terrorivõitlejad kahjuks ideaalsetesse tingimustesse terrorirünnakute toimepanemiseks kõikides maailma nurkades," võttis Botta oma jutu kokku.

100
Tagid:
ISIS, Putin, Venemaa, Süüria