EL ja Ukraina lipud

Ukraina ei saa Euroopalt enam suurt raha, tööd ega sõjalist abi

119
(Uuendatud 17:57 22.11.2017)
Eelseisev, 24. novembril Brüsselis toimuv idapartnerluse tippkohtumine on lisaks kõigele muule kutsutud veel kord Ukrainale selgitama, et teda ei peeta "euroopalikuks riigiks"

ТАLLINN, 22. november — Sputnik, Аleksei Toom. Idapartnerluse tippkohtumine Brüsselis tuletab Ukrainale ja Moldovale meelde, et läbirääkimised EL-iga assotsieerumise asjus ei anna neile alust loota liidu liikmesusele, suures summas finantsabile, õigusele töötada Euroopas ega sõjalisele toetusele. Tippkohtumise lõppdokumendi sisust annavad teada Euroopa väljaanded, põhjendades postsovetlikele riikidele osakssaavat "külma dušši" Hollandi trikkidega.

Miks ukrainlased kuuluvad EL-is teise, afgaanid aga esimesse sorti >>

Idapartnerluse programmi kuuluvad Ukraina, Valgevene, Armeenia, Aserbaidžaan ja Moldova peavad endale selgelt ette kujutama, et EL on tänu Hollandiga sõlmitud kokkuleppele oma toetuses vägagi tagasihoidlik. Tippkohtumine on kavandatud 24. novembriks. Portaal Euobserver, mis avalikustas lõppdokumendi eelnõu sisu, mis oli mingil kombel sattunud selle väljaande ajakirjaniku Andrew Rettmani kätte, mainib hollandlaste eriarvamust. Hollandlased on eelnevalt olnud Kiieviga lepete sõlmimise vastu, kuid andsid ülejäänud Euroopa survele järele, sätestades samas terve rea piirangutingimusi.

Moldova non grata >>

"Hollandlased, toetatuna sakslaste ja prantslaste poolt, keeldusid isegi möönmast nende riikide tunnistamist idapartnerluse deklaratsiooni kontekstis "euroopalikeks" riikideks," tsiteerib portaal anonüümset EL-i diplomaati, mis kokkuvõttes Kiievit raevu ajab. Selge see, et kujunenud olukorras seostub idapartnerlus praegu suurimal määral just Ukrainaga. Tõenäoliselt tundub Euroopale, et ukrainlased ei saa päriselt aru, et seda nad ei saa, mida neile Kiievist ettevaatamatult on lubatud.

"Me ei tohiks äratada valesid lootusi"

"…Me peame seda neile selgesti ütlema, et mitte äratada valesid lootusi: me oleme kaugel sellest (läbirääkimistest liitumiseks EL-iga – toim.). Sellegipoolest ei ole see põhjus meeleheiteks… Me tahame anda tippkohtumisse oma panuse ja näidata, et… on olemas atraktiivsed pikaajalised mudelid idapartnerluse laienemiseks," väitis varasemalt eeskätt eelseisva tippkohtumise sisu ja Ukraina tulevikulootuste osas EL-i liikmeks saada Euroopa Parlamendi saadik Saksamaalt ning EL-i parlamendidelegatsiooni soovituste kaasautor tippkohtumisel Knut Fleckenstein.

Porošenko õnnitles Eestit seoses eesistumise algusega
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Euroopa Parlamendi välisasjade komisjonis Leedu saadiku Laima Liucija ja sakslase Knut Fleckensteini koostatud ning seal häälteenemusega, kaasa arvatud muidugi Eesti saadikute Urmas Paeti ja Tunne Kelami häältega heaks kiidetud soovitused tippkohtumiseks kinnitati EL-i parlamendiistungil Strasbourgis 15. novembril. Need võetakse EL-i diplomaatide poolt usutavasti arvesse, kuid täita pole neid tegelikult võimalik. Kogu oma väsimatu tahtmise ja innukuse juures ei õnnestu liidu delegatsioonil neid tänu tohutule hulgale ja suurelt jaolt vastuolulisusele ellu rakendada.

Ukraina saatis järjekordse rühma sõdureid Eestisse ravile >>

Näiteks räägivad saadikud selles dokumendis palju Venemaa "agressiivsusest", sellest, et ta väidetavalt "okupeerib" Gruusiale, Moldovale ja Ukrainale kuuluvaid alasid, ja vajadusest kõnelda EL-i idanaabritega selleteemalisest "ohjeldamisest ja lubamatusest". Samal ajal väidab Euroopa Parlament, et OSCE vaatlejate missioonile Ukrainas peab antama relvastatud kaitse. Mis tähendab, et saadikud nõuavad Venemaa algatuse toetamist. On hästi teada, et mõte saata Ukraina vastaspoolte demarkatsioonijoonele OSCE vaatlejate kaitseks ÜRO sõjaväelased, kuulub nimelt Moskvale, Kiiev aga on sellele mõttele vastu.

Euroopa on valmis süüdistama Karabahhi okupeerimises armeenlasi

Enamgi veel, saadikud nõuavad Venemaa, kes idapartnerluse programmi üldse ei kuulu, sundimist tagama OSCE missiooni "takistamatu ligipääsu" eeskätt territooriumile, mis on Ukraina osaks, mis rahvusvahelise õiguse seisukohast kõlab üsna kummaliselt. Euroopa Parlamendi soovitused sisaldavad teisigi vaieldavaid seisukohti, mille järgimiskatse võib seada EL-i keerulisse olukorda.

Nii kätkevad soovitused lisaks kõigele muule mõttekäiku seoses Valgevene mitteosalemisega tulevastes sõjalistes ühisõppustes Venemaaga, kuna hiljutised sedaliiki õppused Zapad 2017 olevat väidetavalt olnud suunatud EL-i vastu. Soovitustest ja tippkohtumise lõppdokumendi eelnõust kumab ühtlasi läbi seegi, et Brüssel asetub Aserbaidžaani konfliktis Armeeniaga Mägi-Karabahhi saatuse pärast Aserbaidžaani poolele.

"Krimmi kaasus" muutis maailma mitmepolaarseks >>

"Euroopa Liit jääb truuks oma toetusele kõigi tema partnerriikide territoriaalse terviklikkusele, iseseisvusele ja sõltumatusele," tsiteerib Euobserver tippkohtumise lõppdokumendi eelnõud, märkides, et Brüssel paneb kõik postsovetlikel territooriumidel tekkinud konfliktid "ühte patta" ja sisuliselt süüdistab Karabahhi okupeerimises Armeeniat, ehkki on seniajani kuulutanud armeenlaste õigust enesemääramisele.

119
Tagid:
toetus, raha, abi, idapartnerlus, EL, Brüssel, Moldova, Ukraina
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde