Venemaa president Vladimir Putin noortefestivalil Sotšis

Kuuldused "Putini viimasest aastast"

55
Tegelikku konkurentsi võivad Ühtsele Venemaale pakuda ainult kommunistid ja rahvusäärmuslik partei, mis kannab paradoksaalset nimetust "liberaaldemokraatlik"

TALLINN, 21. november — Sputnik. Viimastel kuudel tiirlevad Venemaa meediaringkondades kuuldused sellest, et Vladimir Putin tuleval aastal presidendiks ei kandideeri. Senini ei ole ta oma kandideerimiskavatsuse kohta avaldust teinud. Ja nüüd siis avalikustas Londoni ajaleht Independent need kuuldused, ning džinn pääses pudelist valla, vahendab portaal Inosmi USA väljaannes Forbes ilmunud artiklile

Vihjeks: kas Putin võidab või mitte, jääb see tema viimaseks presidendiajaks. Kõige hiljemalt kuue aasta pärast on Venemaa ilma oma Nõukogude Liidu aegadest peale kõigist kõige kauem riiki valitsenud presidendita.

Endine Kremli nõunik Gleb Pavlovski, kes nüüd juhib poliitikatõhususe fondi, väitis Oliver Carrollile Independentist, et Putini ajajärk on jõudnud "lõppfaasi". "Kuidas ka ei keeruta, see kampaania saab pühendatud üleminekule Putini-järgsele ajastule," ütles ta.

Nagu poliitikas ikka, tuli Carrollil toetuda kuuldustele Putini kavatsusest järjekordselt presidendiks kandideerida, mis levivad Wall Streeti versioonis. Avaldatud artikli autor võib siiski Putini meeskonnalt tema 2018. aasta valimisplaanide suhtes vastuse saada. Kui ta otsustab kandideerida, siis mõistavad kõik, et võit on talle garanteeritud. Sisuliselt tegelikku opositsiooni riigis ei eksisteeri. Isegi lääneriikide lemmik Aleksei Navalnõi kogub avaliku arvamuse küsitluste kohaselt hääli napilt 10%. Pealegi ei ole tal peaaegu mingisugust toetust Venemaa parlamendis. Tema Progressiparteil on seal täpselt null kohta.

Tegelikku konkurentsi võivad Ühtsele Venemaale pakkuda ainult kommunistid ja rahvusäärmuslik partei, mis kannab paradoksaalset nimetust "liberaaldemokraatlik". Seda juhib Vladimir Žirinovski. Neile, kes Donald Trumpi ei salli, võib Putin selle mehe taustal paista George Bushina.

Ksenija Sobtšak teatas, et osaleb 2018. aasta presidendivalimistes
© Sputnik / Евгения Новоженина

Kommunistlikku parteid juhib Gennadi Andrejevitš Zjuganov. 2012. aastal kogus ta 17% valijate häältest, osutudes Putini ainsaks konkurendiks. Mõni vahest kinnitab, et tema on ühtlasi ainsaks konkurendiks, kellel on lubatud presidendiks kandideerida. Ülejäänud leiavad, et isegi kui Navalnõi vaatamata oma poliitilise partei esindajate puudumisele kummaski parlamendi kojas saab võimaluse presidendiks kandideerida, jääb Venemaa-vastane retoorika USA-s alles. Teiste sõnadega, Putini lahkumine ei tähenda hoopiski, et Kremli tornide kohale kerkib valge lipp, mida Washingtoni näha saab olema.

Ei ole vähimaidki kahtlusi selles, et kui Putin otsustab taas kandideerida, siis ta võidab. Sellest saab kindel võit, kuna tema poolt hääletab vähemalt 60% valijaskonnast. Enamus venemaalastest kiidab Putini tegevuse heaks, pidades teda tugevaks juhiks, kes lääneriikide väsimatutele kallaletungidele vastu seisab. Sel põhjusel on nad valmis mingil määral eirama aastatepikkust korruptsiooni, mis jälitab Venemaad sellest ajast peale, kui seal pärast NSV Liidu kokkuvarisemist 1991. aastal tekkis täiesti uus poliitiline ja majanduslik süsteem. Transparency International asetab endiselt Venemaa samale pulgale endiste nõukogude partnerite Ukraina ja Kasahstaniga, Venemaad peetakse kõige korrumpeerunumaks riigiks BRICS-i riikide seas.

Putinist võiks saada peamine kõige kauakestvam täitevvõimu juht Euroopas, loovutades esikoha vaid Saksamaa kantslerile Angela Merkelile. Tõsi küll, temal on palju suurem toetus kui Saksamaa riigijuhil.

Venemaa presidenti ei ole vaja veenda konstruktiivse positsiooni tähtsuses, ta viib niigi ellu just sellist poliitikat - Peskov.
© Sputnik / Михаил Климентьев

Moskva reporterid levitavad kuuldusi selle kohta, et Putin sedakorda ei kandideeri, vaid esitab oma kandidatuuri nelja aasta pärast juhul, kui uus juht satub silmitsi rahulolematusega ühiskonnas või juhib ta riiki teises suunas. Jääb arusaamatuks, milline suund see saab olema, ehkki võib aimata, et kui uus riigipea hakkab Brüsseli või Washingtoni ees lömitama, naasevad Putini pooldajad või tema ise järjekordseks ja viimaseks ametiajaks. Kui Venemaal on olemas mingi erijoon, siis on selleks ennekõike kirglik püüd sõltumatusele.

Endine rahandusminister Aleksei Kudrin kahtleb selles, et Putin 2018. aastal ametist lahkub. "Väga vähe võimalusi on selleks, et Putin presidendiks ei kandideeri," väitis Kudrin septembris New Yorgis Moskva fondi börsikonverentsil esinedes.

Mitteametlike allikate ja väljaande Independent tähelepanekute kohaselt on Putinit juba kõik ära tüüdanud, 65- aastane president justkui ei tahaks tegelda järjekordsete väsitavate üleriigiliste valimistega. Kui valimiseelne kampaania tulebki, siis viiakse see miinimumini, ja see ei tule sugugi sarnane 2011-2012. aasta valimistega, mil Ühtne Venemaa Putini kandidatuuri pool aastat varem üles seadis.

Venemaa presidendivalimised toimuvad märtsis.

Massimeedia on alati olnud teatud määral Putinist vaimustatud. See on loomulik, kuna ta on nende armastatuim mõistatuslik mees. 2015. aasta ilmusid pärast Putini kümnepäevast pildilt puudumist kuulujutud, et talle tehti plastiline operatsioon või et ta on üldse surnud. Kui Putin lõpuks avalikkuse ette ilmus, naeris ta nende kuulduste üle, öeldes: "Elu oleks igav ilma kuulujuttudeta." Tema kantseleiülem teatas mingeid üksikasju avaldamata, et Putin oli lihtsalt haige olnud.

Võimalik, et Putin lükkab oma avaldust kandideerimiskavatsusest viimase hetkeni edasi, ja võib seda teha jaanuaris. Ameeriklastele võib tunduda, et see oleks liiga hilja, kuid tema jaoks ei ole sellel mingit tähtsust, sest kes iganes ka temaga ei konkureeriks, saab Putin igal juhul neljandat ja viimast korda Venemaa presidendiks. Niisiis, veel kuus aastat?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

55
Tagid:
valimised, Ksenija Sobtšak, Aleksei Navalnõi, president, Vladimir Putin, Putin, Venemaa