Leedu moelooja Juozas Statkevičius

Kellega ja millest kõneles Statkevičius: Sputnik avaldab intervjuu audiosalvestise

44
Leedu Sputnik avaldab täies mahus helisalvestise vestlusest moelooja Juozas Statkevičiusega. Pärast ohtrat vastukaja tekitanud intervjuud Sputnikule väitis ta Leedu telekanalile LNK, et ei teadnud, millise meediaväljaandega ta vestleb ning tema sõnad on kontekstist välja rebitud

TALLINN, 2. november — Sputnik. Portaal Sputnik Leedu avaldas 23. oktoobril intervjuu leedu moekunstniku ja disaineri Juozas Statkevičiusega, mis tekitas tohutut vastukaja nii Leedu ühiskonnas kui ka meedias.

Jutuajamises rääkis Statkevičius oma suhtumisest Leedus toimuvasse ja väljendus äärmiselt järsult teatud probleemide osas, mis on vabariigis seniajani lahendamata. Lisaks sellele möönis disainer oma armastust Venemaa vastu.

Peale artikli ilmumist langes Statkevičiusele kaela kriitikalaviin, moeloojat hakati süüdistama selles, et ta üldse nõustus "Kremli hääletorule" intervjuud andma.

Nagu selgus, ei suutnud Statkevičius avalikkuse ja meedia surveavaldustele kuigi kaua vastu pidada. Juba 30. oktoobril oli telekanalis LNK saade "Nuo… Iki…", kus väideti, et moelooja olevat "üle kuu aja tagasi" andnud Sputnikule intervjuu.

Leedu moelooja: Leedus toimuvat on võimatu taluda>>

Saates kinnitas Statkevičius, et ta "mitte ainult ei mõistnud, kuskohast talle helistatakse, vaid koguni… ei kuulnud". Nagu disainer väitis, "veebilehe esindajad helistasid mulle üle kümne korra – ma vastasin, et kuna ei suutnud enam vastu panna."

"Ma saan vabandada, et ei teadnud, kellega ma räägin ja ma ei süvenenud eriti sellesse, kellega kõnelen. Muidugi oleksin võinud… toru hargile visata, kuid esmalt ei saanud ma aru, ei kuulnud, kes (helistas – toimetus), pealegi veel vene keeles. Küsiti, kas ma vene keelt räägin. Loomulikult, ma valdan vene keelt suurepäraselt," väitis disainer LNK saates.

Venemaa väliusministeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Валерий Мельников

Saatejuht lisas, et disaineri sõnul ei olnud ta kordagi kuulnud sedasorti "propagandaportaalidest või intervjuudest, mis võiksid Leedut põlastada."

Reps jättis otseselt vastamata päringule Sputniku intervjuu kohta>>

"Ma arvan, et need sõnad võisid olla "võimendatud", kontekstist välja rebitud ning nüüd käib mingi lokulöömine, ja mina… palun siiralt vabandust, kuna tõepoolest ei teadnud, kellega ma räägin," kinnitas Statkevičius telesaates.

Leedu Sputnik avaldas täismahus helisalvestise sellest intervjuust. Sellest on kuulda, et korrespondent teatab, millist meediaväljaannet ta esindab. Samuti on salvestisest arusaadav, milliseid küsimusi nimelt ta esitab ja milliseid vastuseid saab.

Portaal Sputnik Leedu on RIA "Rossija Segodnja" lahutamatu osa.

44
Tagid:
Sputnik, disainer, moekunstnik, Juozas Statkevičius, Leedu
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde