Ukraina president Petro Porošenko

Politoloog: Porošenko on Rubico ületanud

35
(Uuendatud 18:58 18.10.2017)
Ukraina president Petro Porošenko tegi ettepaneku tühistada Ülemraada saadikupuutumatus. Sedasama nõuab ka parlamendihoone ees miitingut pidav opositsioon. Politoloog Oleg Bondarenko kommenteeris raadio Sputnik eetris olukorda

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Ukraina president Petro Porošenko esitas teisipäeval, 17. oktoobril Ülemraadale seaduseelnõu Ukraina konstitutsiooni muutmiseks ja alates 1. jaanuarist 2020 saadikupuutumatuse tühistamiseks, vahendab RIA Novosti.

"See on paranoia": kes ja kuidas valmistavad Ukrainas ette järjekordset riigipööret >>

President teeb ettepanku tühistada norm, mille järgi Ülemraada saadikuid ei või ilma Ülemraada nõusolekuta võtta kriminaalvastutusele, kinni pidada ega vahi alla võtta. Seejuures ei vastuta parlamendisaadikud ka edaspidi juriidiliselt hääletamise tulemuse ega parlamendi töö käigus öeldu, välja arvatud solvamise ja laimu eest.

Ülemraada esimehe Andrei Parubi sõnul võidakse seda eelnõu arutada juba 19. oktoobril toimuval istungil.

Teisipäeval algasid parlamendihoone juures mitmete Ukraina poliitiliste jõudude, sealhulgas endise Gruusia presidendi ja Odessa oblasti kuberneri Mihhail Saakašvili erakonna "Uusjõudude liikumine" protestimeeleavaldused. Protestijad nõuavad saadikupuutumatuse tühistamist, korruptsioonikohtu loomist ja valimisi reguleeriva seadusandluse muutmist.

Progressiivse poliitika fondi direktor Oleg Bondarenko avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et riigipea algatuse kokkulangemine opositsiooni tahtega saadikupuutumatuse osas ei ole juhuslik.

Kaklus Ukraina piiril: kuidas Saakašvili Ukraiunasse läbi murdis >>

"Porošenko püüab haarata Saakašvili käest ära libisevat initsiatiivi. Olukord Ukrainas on jõudmas kriitilise piirini – iga opositsionäär võib uue Maidani korraldada. Ja ei maksa end eksitada lasta miitinguliste väikesest hulgast, ka 2013. aasta "Euromaidan" algas vaid paarisajast inimesest," ütles Bondarenko.

Kompvekid ja padrunid: Porošenkot kahtlustatakse isamaareetmises >>

"See, et ma ei ole Porošenko sellise tehnoloogia edus, kus ta opositsiooni nõudmise üle võtab ja 2020. aastast saadikupuutumatuse tühistamist taotleb, kindel, on teine teema. See on poolik lahendus. Miitingulised nõuavad saadikupuutumatuse tühistamist otsekohe, mitte aga alles 2020 aastal. Kes sel ajal Ülemraadas istuma saab, on ju teadmata," sõnas Bondarenko.

ENPA assamblee
© Sputnik / Владимир Федоренко

Ta lisas, et ei ole kindel, kas see tööle hakkab. "Arudsaadavalt võtab Porošenko ka edaspidi opositsiooni teemasid üle, kuid Rubiconi on ta juba ületanud, tugevusvaru on lõppemas, ja mis peamine, rahvas ei usalda enam oma valitsejaid," ütles Oleg Bondarenko.

Porošenko algatus saab kahtlemata Ülemraada toetuse, arvab ta. "Ülemraada toetab kindlasti Porošenko ettepanekut, sest eelnõu ei puuduta käesolevat parlamendikoosseisu ja neil on täiesti ükskõik, kes jääb saadikupuutumatusest ilma pärast 1. jaanuari 2020," sõnas Bondarenko.

"Neile on peamine, et neil endil oleks saadikupuutumatus tagatud. Kui Porošenko oleks teinud ettepaneku käesoleva koosseisu saadikupuutumatuse äravõtmiseks, siis oleks hakatud küsimusi esitama. Ja siis poleks sugugi kindel, et Raada oleks selle poolt hääletanud," lõpetas politoloog.

35
Tagid:
saadikupuutumatus, seaduseeelnõu, poliitika, opositsioon, Ukraina Ülemraada, Petro Porošenko, Ukraina