USA sõdurid. Illustreeriv foto

Leedu harjutab venemeelse presidendi kukutamist

74
(Uuendatud 15:53 16.10.2017)
USA ja NATO on Moskva hübriidsete sigaduste tõrjumiseks Balti riikides juba õppusi korraldanud. Mitte kõik nendest ei õnnestunud: kohalikud on nendesse suhtunud enamasti ükskõikselt ja ameeriklased otsustasid asjale hoogu juurde anda

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Mäletate BBC filmi, kus separatistid äkki Läti Daugavpilsis välja astusid. Nad nõudsid seksivabadust (filmis just nii öeldaksegi) ja ühtlasi ka iseseisvust (mis tegelikult pole ju esimesega vastuolus). Tookordse stsenaariumi järgi päästis maailma tuumasõjast Venemaaga vaid Briti poliitikute argpükslikkus. See oli ju film, ütlete teie, et jama puha.

Leedu president Dalia Grybauskaite
© AFP 2019 / EMMANUEL DUNAND

Seda nüüd küll, kuid siiski leidub kangelaslikke ametiisikuid, kes unelma tõeks muudavad. Neile on antud raudsed käed ja tiivad. Üks neist on Pennsylvania ülikooli Bideni keskuse direktor Michael Carpenter. Ta tuli Vilniusesse, astus mikrofoni juurde ja ütles: "See saab olema hoopis teistmoodi õppus. Seekord koondame me peajõupingutuse sündmuste arengule hallis alas, mille venelased piirkonnas tekitavad. Kuidas – näiteks korruptsiooni, info- ja kübersõjaga, mida kasutatakse selleks, et tekitada demokraatlikus riigis kaost ja muuta ta haavatavaks veel enne reaalse ohu saabumist."

Leedu ravimatu paranoia>>

Nagu näete, venelased mitte ainult ei ründa pidevalt informatsiooniga ega rooja küberruumis. Nad, tõprad, on veelgi kaugemale jõudnud, korraldavad riigis korruptsiooni. Moskva käsi muudkui ahvatleb, võtab viimsegi mõistuse peast. Nii et jälgige käsi. Kui kellegi käsi kusagil pistist võtab, siis tähendab see, et on õige käsi. Tuleb võtta, see tähendab olla ettevaatlikum. Võtsid headelt inimestelt osutatud teenete eest raha ja ongi riik hukas.

On iseloomulik, et õppus korraldatakse poliitikutele, eriteenistuste töötajatele ja ajakirjanikele. Sõjaväelased juba harjutasid ja peab ütlema, et ei tulnud eriti hästi välja. Nendele pealepandud olukord kukkus kokku, ikka läksid kellelgi sõnad meelest ära ja stsenaariumist ei suudetud kinni pidada. Arvatakse, et poliitikud ja seda enam, ajakirjanikud, saavad hakkama. Lõppude lõpuks jääb viimane sõna nagunii viimastele.

Väljapakutud stsenaarium on igati "reaalne": keege vene varganägu sponseerib mingit Leedu presidendikandidaati. See võidabki valimised ja teatab siis, tõbras, et kavatseb taastada suhted Moskvaga. Kuid ajakirjanikud avaldavad kõigile hirmsa tõe tema sidemetest varganäoga ja varganäo enda sidemetest Moskvaga. Kisa läheb suureks, avalikkus kiristab vihast ja õudusest hambaid — vaat kui lähedal olime me riigi kaotamisele. Siis võtavad poliitikud asja käsile, korraldavad presidendi täieliku ja lõpliku ametist tagandamise. Vabadus võidab vendluse, Kremlis kitkutakse Moskva tagumikust karvu, Atlandi allianss on päästetud ja šampuse võib lahti lasta.

Antoni Macierewiczi must ruut: Poola kaitseminister hirmutas kõnekujundiga>>

See on ju jälle muinasjutt, ütleb iga kirillitsa suhtes umbusklik kodanik. Oleks see vaid nii. Niikaua, kui te oma mahajäänud Venemaal tõde jalule seada püüate, on XXI sajandi edumeelses meedias unelmad ammugi tõeks saanud. Mõnikord ka erinevate väärtuste saavutamise vahendiks. Kõik muutub ja areneb, miski ei seisa paigal. Ikka üles, üles, üles! Leedus toimuvad 2018. aastal valimised. Ainuõiget ja euroandekat Gribauskayte"t enam ei valita, tema "parim enne" on juba möödas. Võidab mingi tsentrist ja hakkab siis midagi suhete parandamisest vigisema, kindlasti hakkab, ja lähebki stsenaarium käima: ajakirjanikel on suled juba teravad, tint välja valatud, poliitikutel eelnõud juba valmis, pitsatid niisked, allkirjad paigas. Las ta vaid piiksatab. Isegi kahju oleks, kui ei piiksataks, nägime ju vaeva, harjutasime.

Ühesõnaga, riistad peavad alati ligi olema, et Moskvale vastu näppe anda. Aga et riistad katki ei läheks ja käsi viga ei saaks, tuleb trenni eha, tuleb asi käppa saada. Käed peavad kogu aeg tegevuses olema. Nii et, lugupeetavad, veel kord, jälgige käsi. Muide, kui ka teie, nii nagu need tobukesed seal briti filmis, tahate tõesti iseseisvust ja kõike seda, mis sellega seotud on – teie käed on ju teil käepärast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

74
Tagid:
korruptsioon, valimised, Michael Carpenter, poliitik, president, Dalia Grybauskaitė, Leedu, Moskva, USA