Endine Pentagoni nõunik rääkis CIA poliitilistest mõrvadest

Endine Pentagoni nõunik rääkis CIA poliitilistest mõrvadest

91
(Uuendatud 10:07 15.10.2017)
Värskelt ilmunud CIA erioperatsioonidest rääkiva raamatu autorid rääkisid mitmete XX sajandi lõpul Euroopas toimunud poliitiliste mõrvade asjaoludest

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Värskelt ilmunud CIA (USA Luure keskagentuur) erioperatsioonidest rääkiva raamatu autorid, ajakirjanik Patrik Baab ja Pentagoni endine nõunik Robert Harkavy rääkisid portaalile Sputnik Deutschland mitmete XX sajandi lõpul Euroopas toimunud poliitiliste mõrvade asjaoludest, vahendab RIA Novosti

Baabi ja Harkavy raamat pealkirjaga "Eriteenistuste ämblikuvõrgus. Miks mõrvati Olof Palme, Uwe Barschel ja William Colby?" (Im Spinnennetz der Geheimdienste: Warum wurden Olof Palme, Uwe Barschel und William Colby ermordet?) põhineb nende kõmuliste, siiamaani avastamata poliitiliste mõrvade ümber tegelikkuses asetleidnud sündmustel. Raamatu kirjutamiseks anti autoritele juurdepääs seitsme salateenistuse dokumentidele, nad vestlesid endiste agentidega ja suhtlesid toksikoloogiaekspertidega.

Palme mõrvari leiab uus luud >>

Baabi arvates olid Rootsi peaminister Olof Palme, Saksamaa Schleswig-Holsteini liidumaa peaminister Uwe Barscheli ja endise CIA direktori William Colby mõrvad omavahel seotud. "Kõik need mõrvad olid nii ehk teisiti seotud "Iraan-contras" skandaali raames toimunud rahvusvahelise relvakaubandusega ja olid nii ehk teisiti seotud CIA ja NATO salajase armeega Stay Behind," seletas ajakirjanik.

Olof Palme oli aastatel 1982-1986 Rootsi peaminister. Veebruaris 1986 tapeti ta ühel Stockholmi tänaval püstolilaskudega. Raamatu autorite sõnul õnnestus neil saada juurdepääs NATO salajase armee Stay Behind salaoperatsioonide planeerimise staabi töötajate detsembris 1985 toimunud nõupidamise protokollile. Selle dokumendi põhjal järeldavad nad, et Palme mõrva planeeris CIA ja MI6 (Briti luureteenistus) Stay Behind osavõtul.

Plaani elluviimiseks kaasasid nad Iraanist endise salaagendi, kes oli saanud omal ajal väljaõppe CIA-s. Palme püüdis leida võimalusi NSV Liidule lähenemiseks ja pooldas tuumarelvadeta Euroopat, mis tekitas NATO-s kartusi ja just nimelt selles seisneski autori sõnul tapmise motiiv.

LKA arhiivis on keegi möödanikku korrigeerinud >>

Uwe Barschel oli Schleswig-Holsteini liidumaa peaminister aastatel 1982-1987. Novembris 1987 leiti ta surnuna ühes Genfi hotellitoas. Mõrva uurimine tehti ülesandeks Lübecki prokuratuuri eriti tähtsate asjade uurija Heinrich Willele, kuid tema sõnul mätsisid võimud asja uurimise üsna ruttu kinni, kinnitades, et poliitik pani toime enesetapu.

"See on lihtsalt uskumatu: Saksamaa liidumaa peaminister sureb välismaal segastel asjaoludel ja see ei huvita kedagi," – teatas raamatu esitlusel endine uurija. Willel õnnestus kindlaks teha, et Barschelil olid täiesti ametlikud kontaktid CIA-ga ja ta hoidis asjaga kursis ka Föderaalset põhiseaduse kaitse teenistust (BVfD – Saksmaa vastuluureteenistus).

"CIA hoidis Barschelil silma peal. Pärast ülikooli lõpetamist töötas Barschel notariaalkontoris, mille kaudu sõlmiti kas siis CIA tellimusel või vähemalt tema vaikival nõusolekul maailmamastaabis relvatehinguid," seletas Baab.

Julian Assange: LKA direktor peab sõda nende vastu, kes tõtt räägivad >>

Tema sõnul on Barscheli asjas tegemist justnimelt mõrvaga, kusjuures sellega olid seotud Ameerika eriteenistused. Selle tõenduseks tõi ajakirjanik fakti, et poliitiku surnukeha meditsiiniekspertiisi teinud arst "osutus ise CIA topeltagendiks" ja tema arvamus surma põhjuste kohta oli ebaõige. Seejuures viitab toksikoloogiaanalüüsi tulemus sellele, et Barschel mõrvati, arvab Baab.

William Colby, kes 1970-ndatel aastatel oli CIA direktor, hukkus 1996. aastal veeõnnetusel – nii väidab ametlik versioon.

"William Colby moodustas oma neutraliteeti tähtsaks pidavas Rootsis NATO salajase armee Stay Behind," teatas Baab. Seoses sellega säilitas ta kuni oma surmani mitmeid kontakte Rootsis. Nende hulgas oli ka CIA ja Stay Behind töötaja, kes oli Palme mõrva esimese uurimise juht, teatab ajakirjanik.

Palme, Barscheli ja Colby hukkumise võib kanda eriteenistuste salaoperatsioonide arvele, mida CIA žargoonis nimetati "sihtotstarbelisteks tapmisteks", väitavad raamatu autorid. Seejuures CIA kasutas ülesannete täitmiseks omamoodi alltöövõtjaid", et oma osalust nendes asjades varjata.

Venemaa välisministeerium aitab CIA-d venelaseks lõigata >>

91
Tagid:
raamat, Sputnik Deutschland, CIA, William Colby, Uwe Barschel, Olof Palme, USA