Ettevõtja Urmas Sõõrumaa

Sõõrumaa: USA valimistesse ei sekku aga minu Facebooki konto pandi kinni küll

134
(Uuendatud 12:46 13.10.2017)
Ameeriklastele ei paku meie kohalikud valimised erilist huvi, arvab mõjukas ettevõtja Urmas Sõõrumaa, kes on nüüd otsustanud poliitikasse minna

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Ainuke Eesti poliitik, kelle isiklik Facebook'i konto käimasoleva valimiskampaania ajal blokeeriti, oli "Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn" üks liidritest, Eesti olümpiakomitee president ja tuntud ettevõtja Urmas Sõõrumaa.

Ärimees teatas ise portaalile Sputnik Eesti, et ei pea Facebooki sellist käitumist USA sekkumiseks Eesti poliitikasse ega katseks valimistulemusi mõjutada, kuid tunnistas, et mõne päeva oli tema ainuke suhtluskanal valijatega Eesti populaarsemas sotsiaalvõrgustikus blokeeritud.

Valimiste lõpptulemused otsustatase sotsiaalvõrgustikes, illustratiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Eurooplased leiavad, et valimisi teistes riikides mõjutab hoopis USA, mitte Venemaa >>

Sõõrumaa sõnul tunneb USA vaevalt huvi Eesti kohalike valimiste vastu, mida ta ise nimetab neil arutatavate küsimuste spetsiifika tõttu "kommunaalseteks" ja otsus tema konto blokeerida tehti ilmselt liitujate arvu hüppelise kasvu tõttu:

"Facebook'il on miljardeid kliente ja mina olen väike inimene. Tegin endale konto kolm-neli nädalat tagasi ja sellega kasvas liitujate arv saja võrra päevas. See oli Eesti olusid arvestades ebatavaliselt kiire kasv ning seepärast blokeeriti konto kaheks päevaks. Nüüd töötab kõik jälle normaalselt."

Sotsiaalvõrgustike tähtsus võitluses valijate südamete eest

Sõõrumaa rääkis portaalile Sputnik Eesti, et enne kohalikke valimisi ta Facebook'i ei kasutanud ja vaevalt et ta seda praktikat pärast 15. oktoobrit (viimane valimispäev) ka jätkab. Oma liitumist sotsiaalvõrgustikuga seletas ta arusaamisega selle vahendi tähtsusest valijate informeerimisel ja nende meelsuse võitmisel:

"Kui sa sotsiaalvõrgustikke ei kasuta, siis on sul vähe võimalust, sest palju teavet liigub just Facebook'is ja sellepärast ma liitusingi."

Ta teab, et paljud maailma poliitikud kasutavad sotsiaalvõrgustikke (näiteks USA president Donald Trump Twitterit – toim.) kaaskodanike ja meediaga suhtlemiseks, kuid ta ise kavatseb naasta "senise elu juurde: ehitada, äri ajada, teisi õpetada, seda aga tehakse vahetult ja otse." Ta rõhutas: "Ma ei taha sotsiaalvõrgustiku kaudu manipuleerida ja mulle ei paku see huvi."

USA saatkonda vestlusele ei ole mind kutsutud

Kommenteerides WikiLeaks'i avaldusi Eesti tuntud poliitikute poolt USA saatkonna aktiivset külastamist informeerimise ja konsulteerimise eesmärgil, tunnistas Sõõrumaa, et teda Ameerika saatkonda kutsutud ei ole ja USA suursaadikut ta isiklikult ei tunne.

Ettevõtja välistab võimaluse, et ta hakkaks mingil põhjusel täitma teiste tahet: "Olen otsekohene inimene ja lähen lõpuni. Maksimaalse häälesaagi saamiseks ei hakka ma valetama, ei endale ega teistele." 

Samas märkis Sõõrumaa, et Venemaa Föderatsiooni suursaadikut Eestis Aleksandr Petrovi tunneb ta aga küll: "Olümpiakomitee ja äritegevuse kaudu tean teda hästi, sest mul on Venemaal alati olnud ärihuvisid."

"Kuldne Mask Eestis" ühendab eesti- ja venekeelse publiku >>

Ta lisas oma elulugu meenutades, et "millegipärast olen ma kultuurisidemeid Venemaaga toetanud kogu elu". Sõõrumaa tunnistas, et on teatrifestivali "Kuldne mask" üheks peasponsoriks Eestis.

Sõõrumaa ja tema nimekiri löögi all

Facebook'i blokeerimine ei ole valimisliidu "Savisaare Valimisliit Tegus Tallinn" tegevuse piiramise ainus fakt. Valimisliidu peakorteris käis politsei ja käskis eemaldada vitriinidest seadusega vastuolus olevad plakatid.

Valimisliitu kuulub lisaks edukale ärimehele Urmas Sõõrumaale ka Eesti kõige populaarsem põlu alla sattunud poliitik Edgar Savisaar – praegu valitseva Keskerakonna asutaja ja kauaaegne liider, kes tõugati erakonna liidri kohalt 2016. aasta sügisel.

Savisaar pooldab suhete parandamist Venemaaga ja kritiseerib sõjahüsteeriat Balti riikides. Kohalikud valimised Eestis lõpevad 15. oktoobril. Sotsioloogiliste uuringute kohaselt on valimisliidu poolt Tallinnas valmis hääletama kuni 8% valijatest.

Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?
© Sputnik /
Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?
134
Tagid:
valimiskampaania, valijad, ühiskond, blokeerimine, KOV, Savisaare valimisliit ja Tegus Tallinn, Facebook, Urmas Sõõrumaa, Eesti
Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde