Poola endine peaminister Leszek Miller

Poola endine peaminister: russofoobia on muutunud riiklikuks doktriiniks

52
(Uuendatud 08:07 22.09.2017)
Poola võimud on oma poliitika üles ehitanud vaidlustele ja konfliktidele, selmet püüelda ühisosa poole, leiab endine peaminister Leszek Miller

TALLINN 21. september — Sputnik. Endine Poola peaminister Leszek Miller kommenteeris vestluses Sputnik Polska korrespondendi Leonid Sviridoviga Poola vandaalide hiljutisi väljaastumisi 1945. aastal Varssavi vabastanud nõukogude sõjaväelaste kalmistul ja kohalike võimude poolt Punaarmee sõjaväelastele püstitatud mausoleumi lammutamist Trzcianka"s. Mis on huligaanidele liikumapanevaks jõuks ja miks ametlikud võimud selle takistamiseks midagi ei tee.

Kuidas te kommenteerite Poolas mälestusmärkide ja Punaarmee sõjaväelaste haudadega toimunud sündmusi? Hiljutine punaarmeelaste mausoleumi lammutamine Trzcianka"s tekitas nördimust. Venemaa saatkond Varssavis nimetas seda oma avalduses barbaarsuseks.

Kommentaar saab olla ainult üks. Ma olen hitlerliku Saksamaa võitmiseks läbi Poola Berliini läinud sõjaväelaste surnuaedade ja mälestuspaikade hävitamise vastu. Saan vaid kahetseda, et minu riigis on ka vandalismiga tegelevaid poolakaid.

Viimane juhus Żwirki ja Wigury tänava kalmistul Varssavis oli täiesti šokeeriv?

Kalmistu rüüstamine kätkeb endas minu arvates veel üht barbaarset aspekti. Pole tähtis, kas see on nõukogude, poola või juudi sõdurite kalmistu. Surnutesse tuleb suhtuda lugupidavalt, neil tuleb lasta rahus olla ja selline võitlus surnutega väärib hukkamõistu. Mul on väga kahju, et selline vahejuhtum Varssavis toimus ja ma loodan, et Varssavi võimud teevad kõik endast oleneva, et need inimesed saaksid teenitud karistuse.

Härra peaminister, miks nii toimub? Varem ei toimunud selliseid asju nii tihti. Näiteks 5-6 aastat tagasi selliseid asju Poolas polnud.

Oli küll üksikuid intsidente, kuid neid oli harva. Millest see algas? Mingil ajal hakkasid võimul olevad poliitikud Poola ajalugu ümber kirjutama. Nad väidavad, et Teine maailmasõda lõppes Poolale 1989. aastal. Või võrdlevad saksa okupatsiooni "nõukogude okupatsiooniga", nagu nad seda nimetavad, mis kestis 1989. aastani.

Russofoobia on saanud riiklikuks doktriiniks, mida praegune valitsus käesoleval ajal ellu viib ja ilmselt ei saada hakkama poolakate, eriti noorema põlvkonna teadvust mõjutamata. See ei ole üksnes sallimatus võõraste, venelaste või nõukogude sõdurite vastu, vaid ka tervikuna selline aeg, mil Poola poliitika kontsentreerub erinevate konfliktide, vaidluste mitte aga ühendava alge ümber.

Nagu ma aru saan, siis sellistes asjades on olemas ühiskondlik kokkulepe?

Ma ei tea, kas selle kohta on ühiskondlik kokkulepe, arvan, et mitte. Kuid sellised intsidendid toimuvad ja trend on kasvav. Ma ei julge väita, et enamus selle heaks kiidab. Alati on igas ühiskonnas inimesi, kes on sedalaadi kuritegudeks võimelised. Siin, Poolas tekitas nördimust ühe (Saksamaa – toim.) poliitilise partei "Alternatiiv Saksamaa jaoks" poliitiku avaldus, milles ta kiitis Wehrmachti (natsi-Saksamaa regulaararmee – toim.) ja tema tegevust. Inimesed on igal pool, kuid Poolas elatakse end välja kalmistute ja erinevate mälestuspaikade peal, sellest ei saa mööda vaadata.

Kuidas Moskva sellele teie arvates reageerib ja kas on mõtet selle Poola ja Venemaa vahelise konflikti teravdamisel.

Ma ei tea, kuidas Moskva reageerib, see on Venemaa valitsuse asi. Kuid ma isiklikult arvan, et Venemaa ja Poola vaheliste pingete tugevnemine ei lõpe heaga ja see ei soodusta suhteid ka laiemas rahvusvahelises kontekstis.

Ma arvan, et Venemaasse tuleb suhtuda kui partnerisse ja mul on kahju, et Poola välisministeerium ei ole külmutatud piirisuhteid üles sulatanud. Ma pean silmas Warmia Mazury vojevoodkonda ja piiri Kaliningradiga. See kahjustab piiriäärsete alade Poola elanikkonna huve. Paraku nii on. Poola valitsus on selline nagu on ja niikaua, kuni ta püsib, ei muutu Poola ja Venemaa suhetes eriti midagi.

52
Tagid:
russofoobia, Leszek Miller, Varssavi, Poola
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde