Leedu president Dalia Grybauskaite

Leedu ravimatu paranoia

68
(Uuendatud 17:38 21.09.2017)
Leedu juhtkond ekspluateerib aktiivselt Venemaa agressiooniteemat

TALLINN, 19. september — Sputnik. Venemaa kaitseministeerium nimetas Leedu avaldust õhuruumi tahtliku sissetungimise kohta Venemaa lennukite õppuste "Zapad-2017" politiseerituks.

Ministeeriumis öeldi, et 16. septembril lendasid kaks transpordilennuväe Il-76 lennukit vastavalt plaanile Taganrogi lennuväljalt (Rostovi oblastis) Tšernjahhovskisse (Kaliningradi oblastis). Lennu marsruut kulges Balti mere neutraalvete kohal vastavalt õhuruumi kasutamise reeglitele. Tekkinud äikesefrondi tõttu, mis ohustas lennukite meeskonda ja reisijaid olid piloodid sunnitud marsruudist kõrvale kalduma ja suunasid lennukid Leedu õhupiiri poole ja saatsid ka eelhoiatuse Vilniuses asuvale piirkondlikule õhukontrollikeskusele.

Kaitseministeeriumis rõhutati, et piloodid toimisid vastavalt rahvusvahelise õiguse normidele.

Leedu president Dalia Grybauskaite
© AFP 2019 / EMMANUEL DUNAND

"Pärast Leedu võimudelt vastava loa saamist kaldusid lennukid lühikeseks ajaks lennumarsruudist kõrvale ja lendasid ümber ohtliku piirkonna ning naasid seejärel oma algsele marsruudile. Leedu lennuliiklusteenistusel ei olnud Venemaa lennukite meeskondadele etteheiteid," teatati Venemaa kaitseministeeriumis.

Ametkonnas rõhutati, et viimase kahe ööpäeva jooksul ei tehtud kaitseministeeriumile mingeid pöördumisi ka Leedu sõjalis-diplomeetilisi kanaleid pidi.

Varem kutsuti Venemaa suursaadik Leedu välisministeeriumisse, kus talle anti üle protestinoot seoses "vabariigi õhupiiri rikkumisega". Riigi võimud nõudsid Venemaa pädevatelt asutustelt esitada viivituseta selgitused.

Grybauskaite kaebas peasekretärile

Leedu president Dalia Grybauskaite kaebas ÜRO peasekretär Antonio Guterresele Venemaa ja Valgevene õppuste "Zapad-2017" pärast. Tema arvates modelleerivad õppused reaalset konflikti NATO riikidega.

Grybauskaite erilise rahulolematuse kutsus esile "õppuste stsenaariumi ja ulatuse läbipaistmatus". Tema arvates räägib kõik see manöövrite "agressiivsest ja ründavast iseloomust".

Strateegilised õppused "Zapad-2017" toimuvad 14.-20. septembrini Valgevene ja Venemaa üheksal polügoonil. See juures tunnistas USA, et Venemaa ja Valgevene tagasid õppuste läbipaistvuse.

Venemaa kaitseministeerium on korduvalt teatanud, et õppused ei ole suunatud kolmandate riikide vastu ja nendel on plaaniline ja kaitseiseloom. Ametkonnast teatati samuti, et mõnede riikide avaldused selle kohta õppustega "valmistatakse ette platsdarmi" Leedu, Poola või Ukraina okupeerimiseks ei ole midagi ühist tegelikkusega.

Raadio Sputnik eetris nimetas sõjaline ekspert, erupolkovnik Viktor Litovkin Leedu presidendi avaldust "paranoiaks".

"See on ravimatu. See on selline paranoia, mille eesmärk on Ameerika sõjatehnika paigutamine Leedu territooriumile, samuti Läti ja Eesti territooriumile ning Poola, kus paikneb Ameerika tankibrigaad mehhaniseeritud jalaväebrigaad ja nii edasi. Selle kõige eest tuleb maksta kohalikul elanikkonnal. Võimud aga peavad õigustama täiendavaid kulutusi. Leedu presidendi ametiülesanded kohustavad teda rääkima sellest, et Venemaa kujutavat endast Leedule ohtu. Ometi on Venemaa sõda Leeduga sõda NATO vastu, see on tuumasõda, mis hävitaks Euroopa ja tekitaks tõsist kahju Venemaale. Kas meil on sellist sõda vaja? Arvan, et iga tervelt mõtlev inimene ütleb, et mitte. Kuid Leedu juhtkond ekspluateerib aktiivselt seda teemat," ütles Viktor Litovkin.

68
Tagid:
ÜRO, kaitseministeerium, Dalia Grybauskaitė, Antonio Guterres, Leedu, Venemaa