Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido, arhiivifoto

Suursaadik Tiido: Venemaa naabruses elad kui vulkaani otsas

62
(Uuendatud 15:24 19.09.2017)
Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido teatas, et Venemaa naabruses olemine tähendab justkui vulkaani otsas elamist – pidevat valmisolekut

TALLINN, 15. september — Sputnik. Eestlased ei ärka hommikuti hirmus, et Venemaal käivad sõjaväeõppused "Zapad" või veel midagi. Siin ollakse sellega harjunud. Venemaa ei ole Eestile mitte probleem, vaid naaber, teatas Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido usutluses Poola Raadiole

Tema sõnul on Venemaa ettearvamatu, ta käitub rahvusvahelisel areenil agressiivselt ja sellega tuleb arvestada.

"Õigupoolest tähendabki Venemaa naabruses olemine elamist justkui vulkaani otsas – pidevat valmisolekut. Või elaks nagu seismiliselt aktiivses piirkonnas – saab ehitada vaid selliseid hooneid, mis maavärinale vastu peavad," teatas Tiido.

Seepärast jälgib Eesti, nagu ka tema NATO liitlased alati Venemaa tegevust.

Õppused "Zapad" on suursaadiku sõnul ühest küljest plaanijärgsed õppused, mida Venemaa on korraldanud juba nõukaajast saadik. Teisalt on nendel sel aastal 2008. aasta Georgia ja Osseetia ning 2014. aasta Ukraina sündmuste taustal eriline maik, sest need sündmused näitasid, et pärast Venemaa sõjaväeõppusi võib alati "midagi juhtuda", ütles Harri Tiido.

Kommenteerides väiteid, et Venemaa võib Valgevenesse saata hoopis rohkem sõjaväelasi, kui ametlikult teatatud ja et pärast õppusi võivad nad Valgevenesse jääda, teatas Tiido, et ajakirjanduses on selle kohta olnud tõepoolest palju erinevaid kommentaare ja ega see tegelikult ülatakski.

Tema sõnul tahaks NATO loomulikult selget pilti, kuidas Venemaa nendeks õppusteks valmistus, kuidas ta oma üksusi ümber paigutab, kui palju saadab ta nendele sõjatehnikat, kas õppuste järgselt tulevad sõjaväelased oma dislokatsioonipaikadesse tagasi ja nii edasi.

Valgevene kutsed vaatlejatele ja briifingud ei anna sellest siiski täit ülevaadet, sest nendest on näha vaid seda, "mida näidatakse". Seepärast tuleb asjadest tegeliku pildi saamiseks NATO-l koguda teavet satelliitidelt, jälgida teabevahetusest ja hankida andmeid muudest allikatest.

Eesti diplomaadi sõnul peavad Eesti ja teised NATO idatiival olevad riigid olema valmis Venemaa mistahes tegevuseks, sealhulgas niinimetatud hübriidsõjaks. Kui Venemaa alustab agressiivset tegevust, on Eestil Lätil, Leedul ja Poolal pigem psühholoogiline, kui sõjaline tagatis sel aastal nendesse riikidesse paigutatud ja lahingvalmidusse seatud NATO pataljonide näol.

Millega õppused "Zapad 2017" meelde jäävad >>

"Mida Venemaa ka ette ei võtaks, ei puuduta see mitte ainult meid, vaid riike, kes oma väeüksused meile tõid. Venemaa mistahes meie vastu suunatud tegevus oleks suunatud kogu NATO vastu," teatas suursaadik.

Venemaa ja Valgevene ühisõppused "Zapad 2017" toimuvad 14. kuni 20. septembrini. NATO esindajad on korduvalt väljendanud kartust, et Venemaa sõjaväelased võivad õppuste lõppedes Valgevenesse jääda. Venemaa suursaadik Minskis Aleksandr Surikov on nendele vastanud, et Venemaa sõjaväelased pärast õppusi naaberriiki jääda ei kavatse.

Miks Venemaa ja Valgevene ühisõppused lääneriike kohutavad
© Фото : Департамент информации и массовых коммуникаций Минобороны России

Samuti on korduvalt väljendatud kartust, et Venemaa võib nendel õppustel rakendada rohkem sõjaväelasi, kui ametlikult teatatud 12 700 sõjaväelast – kuni 100 tuhat.

Vene poole teadete kohaselt kavatsetakse õppustele kaasata kuni 12 700 sõjaväelast (7200 Valgevenest ja 5500 Venemaalt, kellest Valgevene pinnal toimuvas osaleb 3000 inimest).

Et naabrite ärevust vaigistada, saatis Valgevene omal algatusel kutsed õppuste aktiivse faasi vaatlemiseks rahvusvahelistele organisatsioonidele (ÜRO, OSCE, NATO, SRÜ, Kollektiivne julgeolekuorganisatsioon, Rahvusvaheline punase risti komitee), samuti sõjalisele diplomaatilisele korpusele ning Läti, Leedu, Poola, Ukraina, Eesti, Rootsi ja Norra sõjalistele vaatlejatele. Lisaks korraldati spetsiaalne briifing OSCE foorumil. Venemaa omakorda korraldas 13. juulil analoogse briifingu NATO peakorteris.

29. augustil korraldati Moskvas välisriikide kaitseatašeedele veel üks briifing, kus neid teavitati õppustel "Zapad" osalevate sõjaväelaste hulgast.

62
Tagid:
kommentaar, naaberriigid, suursaadik, Zapad-2017, Harri Tiido, Valgevene, Eesti, Balti riigid, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde