Politoloogi sõnul erineb Keskerakond üsna vähe Reformierakonnast

Politoloog: Keskerakonnast on saanud täielik peavoolu esindaja

55
(Uuendatud 15:04 17.09.2017)
Keskerakonnast on saanud eestimeelne ja poliitilistes võtmeküsimustes "vastuvõetav" partei. Seetõttu on lõhenemine ja paljude endiste liidrite väljaheitmine endastmõistetav, leiab publitsist ja politoloog Eino Ingerman

TALLINN, 15. september— Sputnik. Ühtekokku nimetab Ingerman erakonna otsust oma väljaspool vastava erakonna nimekirja kandideerivate liikmete väljaviskamise kohta loogiliseks ja kohalike valimiste puhul üldse mitte uueks nähtuseks.

Loomulikuks sündmuseks peab Ingerman ka Edgar Savisaare valimisliidu loomist. Selge see, et endine Keskerakonna juht otsustas asuda parteikaaslastega konkureerima, kuivõrd keskerakondlaste praegune poliitika ei kattu Savisaare ja tema lähiringkonna vaadetega. See oli ennustatav, kui Keskerakonnas tulid võimule inimesed, kes vastandasid ennast Edgar Savisaarele.

Uudisasjaks mitmesuguste erakondade liikmete osalemist omaenda valimisliitudes Ingermani sõnul nimetada ei saa – seda on juhtunud ka eelnenud valimistel. "See võib olla seotud sellega, et niisugused liidud sõnastavad paremini konkreetse lina või valla inimeste vajadusi. Kohalikel valimistel on oma spetsiifika," ütles politoloog.

Tema kinnituse kohaselt seisab Tallinn siin omaette valdusena ja sedavõrd tõsine vastandumine eraldi parteinimekirjade näol toimub vahest esmakordselt. Savisaare Valimisliit kavatseb Ingermani hinnangul võtta ära hääli eeskätt keskerakondlastelt, kuna mingit poleemikat ega vastasseisu teiste erakondadega pole märgata.

"Ma ei usu, et ka pärast valimisi oleks võimalik mingisugune Keskerakonna ja neist lahkulöönud Edgar Savisaare Valimisliidu lähenemine. Neil on teatud maailmavaatelised erinevused: ""Jüri Ratase tiib" näeb põhimõttelisi küsimusi Eesti poliitikas täiesti teistmoodi," leiab Ingerman.

Tema sõnul erineb praegune Keskerakond üsna vähe isegi Reformierakonnast. 

"Laias laastus on Keskerakonnast saanud Eesti poliitikas "täielik peavoolu esindaja". Nad tahavad väga olla eestimeelne erakond, ehkki vastandust "venemeelne – eestimeelne" pean ma kunstlikult looduks," ütles Ingerman. "Taheti saada eesti mõistes "vastuvõetavaks", nii et sündmuste edasine areng on juba loogiline."

Keskerakonna peakorter
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu portaal Sputnik Eesti juba on kirjutanud, langetas Keskerakonna juhatus 11. septembril otsuse Olga Ivanova ja veel 31 inimest partei ridadest välja arvata. Põhjuseks osutus nende kavatsus minna eelseisvatele kohalikele valimistele väljaspool erakonna valimisnimekirja, eeskätt Edgar Savisaare Valimisliidu koosseisus.

Uude valimisliitu, mille loomisest teatati 3. augustil, läks lisaks endisele Keskerakonna liidrile Edgar Savisarele terve hulk tuntud keskerakondlasi. Savisaare Valimisliit läheb tänavusügisestele kohalikele valimistele Keskerakonnast eraldi, kuid käsitleb Keskerakonda potentsiaalse liitlasena valimisjärgsetel koalitsiooniläbirääkimistel. 28. augustil loodi uus valimisliit, kus Edgar Savisaare Valimisliit ühines valimisliiduga Tegus Tallinn.

55
Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde