Illustreeriv foto

"Zapadi" ja Zapadi vahel tuleb vahet teha

87
(Uuendatud 11:50 20.09.2017)
Meil on "Zapad-2017" aga neil terve suundade nimekiri ja kõik puha meiepoole (Zapad vene keeles läänekaar – toim.). Seejuures ei tule nad paanikaseisundist välja. Mis seal ikka, igaühel on oma arguse koefitsient

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

See pole isegi teema jõudude vahekorrast, vaid suhtumisest jõusse. Meil on kõigest "Zapad-2017", Läänemaailmal on üksnes hirmutunne. Olgugi, et suures sünonüümide kogumis: "Elav vaim" ("Agile Spirit") Georgias, "Väle västar" ("Agile Spirit") ja "Võitmatu vankumatus" Ukrainas, "Aurora" ja "Põhjarannik" Skandinaavias, "Puhas plats" Balti riikides, mis nimesid nad küll nendele välja ei mõtle. Meil koos Valgevenega toimub see kord kahe aasta tagant, etteteatamisega teiste hulgas ka tõenäolisele vastsele. Nemad ei jõua oma järjekordsete õppuste stsenaariumidest isegi iseennast teavitada. Balti riikides on igaks juhuks non-stop režiimis häire välja kuulutatud, et mitte hiljaks jääda.

Õppuste Zapad 2017 lähenedes on üha enam märgata närvilisust NATO leeris, illustratiivne foto
© Sputnik / Evgeny Biyatov

Meil on 14. kuni 20. septembrini kahe peale oma Liitriigi territooriumil12 700 sõjaväelast. Nemad kavatsevad ainuüksi Rootsis kokku ajada peaaegu kaks korda rohkem. Kusjuures neil on need 20 aasta suurimad õppused. Esmakordselt USA sõjaväelaste maabumisega. See on haruldane sõjajärgne sündmus, kus jänkid mängivad meid. 1500 ameeriklast kujutavad "punaseid", see tähendab ründavat poolt. Meie aga ei hakka neile pöialt hoidma, ega ka kurvastama, kui nad kaotama peaksid. Ja kaotavad nad kindlasti. Nad ei ole ju meie. Meie aga juba võitsime. Kusjuures juba siis, kui "… õppused on põhiline" (vihje vene kõnekäänule "sõda pole oluline, õppused on põhiline" – toim.)

Vaevalt, et see, kes seda esimesena ütles, uskus, et tuleb aeg, kui isegi nemad pole peamised. Piisab õppuste väljakuulutamisestki, kui vastane, isegi kui ta kohe plagama ei pista, paanikasse läheb kindlasti. Meie "Zapad-2017" läbipaistvus on maailma tasemel, nagu öeldakse, mine ja vaata. Kuid neile on vaatamisest vähe. Nemad tahaksid ise planeerida, ja ka meie käitumist, ja meie elu. Ja kuna me neile seda kohe mitte kuidagi lubada ei saa, siis ütlevad nad, kindlasti ütlevad, et meid oli neli korda…rohkem. Või viis korda. Või suurusjärgu võrra. Või 200-250 tuhat. Ja igaühel neist on oma argusekoefitsient.

Ometi usutakse neid. Isegi strateegiast ja taktikast kaugelseisvale inimesele on selge, et kartmatult-sõjaline ja ainuke sõjaline NATO blokk ei saa Venemaad piirata ainult sellepärast, et mõned tema diviisid otsustasid harjutada Valgevenes kallaletungi tõrjumist. Seda enam, kui öeldakse, näete, siin see ongi, pole sugugi mägede taga. Ja kuigi kohale sõitsid ju nemad, ja vahetult piiri äärde, siis seda nad ette näha ei osanud, et sellega aitasid nad meil selle ülesande veel enne õppusi ära lahendada. Ja me ei pea nende programmi tingimata lülituma täielikult. Piisab ju ühest lambikesestki, et kogu kihulasteparv selle peale kokku lendaks. Meie näeme neid aga nemad ainult fantaseerivad meid.

NATO peakorter Brüsselis
© Sputnik / Алексей Витвицкий

USA kiirreageerimisjõud Euroopas ei pea Venemaa sõjaväe survele vastu. Sellest kirjutab Politico viitega Pentagoni ettekandele. Jutt on 173. brigaadist, mis paikneb Itaalias Vincenze"s. Vastavalt alliansi plaanile peaks just see üksus esimesena sissetungijale vastu minema. Tuleb aga välja, et ei ole millegagi minna. Väekoondis on "halvasti varustatud ega vastu ohule". See on aga nende mõõdupuu järgi "bastion". Loksutati neid küll Iraaki, küll Afganistani. Kaotasid sõjaradadel kogu oma sõjalise hiilguse. Ja sellepärast ei taheta ilma maskeerimisvõrguta lahingusse minna. Isegi sellest on puudus. Kuigi, mida me seal näinud ei ole.

Tõsi, varem kartis meid ainult Baltikum. Nagu naisterahvas anekdoodis: "Ärge rünnake mind – Aga ma olen ju õues, teie seal rõdul? – Mis siis nüüd saab, kas tulen alla?" Nemad, paistab, ongi juba alla tulnud. Kus on Vincenze ja kus Venemaa? See tähendab, et meie peaksime jälle pool Euroopat läbi marssima (vihje heroilisele vene sõjalaulule – toim.). Küsimus, miks just need kiirreageerimisjõud peavad meie esmalööki tõrjuma, kui meie ümber on paigutatud hulk NATO pataljone? Ilmselt reageerivad need veelgi kiiremini. Ja ilmselt isegi ründelööki ära ootamata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

87
Tagid:
Zapad, relvajõud, NATO, USA, Ukraina
Teema:
Suurõppus "Zapad 2017" sai avapaugu (18)