Illustreeriv foto

"Uut külma sõda" oleks saanud vältida

109
(Uuendatud 14:18 03.09.2017)
Lääne dissidendid, kes parem- või vasaktsentristlikke parteiseid ühendava neoliberaalse konsensuse tagasi lükkavad, ei saa olukorraga rahul olla. Nad on kas Venemaa pettuse ohvrid või tema agendid

TALLINN, 25. august – Sputnik. Ajakirjanik Thomas L. Friedman avaldas 02. mail 1998 väljaandes The New York Times George Kennan "iga tehtud intervjuul põhinenud artikli, vahendab portaal Inosmi Ühendriikide väljaannes The National Interest ilmunud artikli.

"Arvan, et see on uue külma sõja algus," ütles Kennan, vastates küsimusele Clintoni administratsiooni otsuse kohta laiendada NATOt endise Varssavi lepingu organisatsiooni (VLO) riikidega ja jätta Venemaa ilma võimalusest alliansiga liituda. Kennan jätkas: "Ma arvan, et aja möödudes reageerivad venelased sellele üsna vaenulikult ja see mõjutab nende poliitikat. Ma pean seda traagiliseks veaks."

Edasi kirjutas Friedman, et "kui meil veab", ütlevad ajaloolased kunagi, et "Venemaa jätkas vaatamata NATO laienemisele demokratiseerimise ja vesterniseerimise kursil ja sai järk-järgult Euroopa osaks. Kui meil ei vea, siis ütlevad nad, nagu hr Kennan ennustas, et NATO laienemise tõttu on NATO sunnitud kas jätkama laienemist Venemaa piirideni, mis viib uue külma sõjani, või lõpetama laienemisprotsessi pärast kolme uue liikme vastuvõtmist ja vedama Euroopasse uue eraldusjoone."

Kennani ja Fridemani pessimistlike ennustuste õigsust kinnitav tulevik ongi käes. USA ja tema Euroopa liitlaste katsed tõmmata Georgia oma orbiidile provotseeris 2008. aastal sõja Venemaa ja Gruusia vahel. Katsed kallutada Ukrainat astuma Euroopa Liitu ja NATOsse provotseeris Venemaad Krimmi annekteerima ja vahendatava sõjategevuse Ida-Ukrainas, mis kestab siiamaani.

Kõikide nende tegevuste tulemusena, mida Moskva nimetab kaitsemeetmeteks, Lääs aga agressiivsuseks, vastasid USA ja tema liitlased rahaliste sanktsioonide kehtestamisega. Putini valitsus omakorda jätkas provokatsiooniliste sõjaliste sammude astumist, sealhulgas sekkus Süüria konflikti ja võimalik, et ka USA valimiskampaaniasse, et Hillary Clintoni võidušansse vähendada.

Täna võib Venemaa-Ameerika suhteid iseloomustada Kennani fraasiga: "uus külm sõda". Kui meil oleks vaja täiendavaid tõendeid, võib selleks pidada külma sõja vaimus makkartistliku paranoia taastumist, seekord aga mitte konservatiivide, vaid liberaalide leeris, kellest paljud usuvad siiralt, et Vladimir Putin on tõepoolest vastutav Clintoni kaotuse ja Donald Trumpi võidu eest presidendivalimistel.

Selline selgitus on mugav õigustus Clintoni valimiskampaania katastroofilisele läbikukkumisele ja demokraatliku partei langusele tervikuna, tema osalus USA riigivõimus on viimase 100 aasta väikseim.

Paljud neokonservatiivid ja demokraadid puhuvad aktiivselt lõkkele russofoobia leeki. End ajutiselt Iraagi katastroofilise sõja toetamisega määrinud neokonservatiivid, kellel on nostalgia külma sõja järele, võivad taastada oma mõju, koondades Washingtoni ja Ameerika rahva uue külma sõja idee ümber Vladimir Putini vähenenud postimperialistliku Venemaa Föderatsiooni vastu.

Meile sisendatakse aktiivselt, et Venemaa kujutab endast ohtu, mis on mõõtmetelt võrreldav Nõukogude Liidust lähtunuga. Meile sisendatakse, et erinevalt NSV Liidust, mis lääne liberalismi kukutada ja seda marksismi-leninismiga asendada tahtis, püüab Putini Venemaa levitada selliste populistide nagu Trump ja Marine Le Pen "alternatiivset õiguslikku" neofašismi ideoloogiat Euroopas ja Läänemaailmas tervikuna.

Nii nagu Venemaa sekkumine 2016. aasta presidendivalimistesse on õigustuseks Clintoni kampaania läbikukkumisele, nii võtab Venemaa globaalne ideoloogiline vandenõu USA ja Euroopa tsentristlikult establishmendilt igasuguse vastutuse praeguse transatlantilise populistliku mässu eest uusliberaalse kaubandus- ja migratsioonipoliitika vastu.

Lääne dissidendid, kes parem- ja vasaktsentristlikke parteisid ühendava neoliberaalse konsensuse tagasi lükkavad, ei saa olukorraga rahul olla. Nad on kas Venemaa pettuse ohvrid või tema agendid! Täna interpreteerivad paljude parem- ja vasaktsentristlike parteide esindajad populistlikke liikumisi samamoodi nagu parempoosed interpreteerisid kodanikeõiguste kaitse liikumisi enamiku 20. sajandi jooksul –vandenõudena, mille taga on Moskva.

Kunagi see palavik taandub. Kümne aasta pärast võib praegune Venemaast lähtuv oht tunduda mingite sise-eesmärkide saavutamiseks provotseeritud ajutise meeltesegadusena, nagu see oli 1920-ndate ja 1950-ndate aastate "punase ohuga". Aja möödudes teeb president Trump või tema järeletulija võibolla valiku teise külma sõja deeskaleerimise ja pingelõdvenduspoliitika kasuks Nixoni ajastu vaimus.

Kuid arvestades, et üks kahest peamisest parteist — demokaraadid, samuti valdav enamus Ameerika välispoliitilisest establishmendist (kes Venemaa ohu kuulutamisest kasu saab), on täis otsustavust saavutada teise külma sõja lõkkelepuhumine, on sula saabumine suhetes äärmiselt vähetõenäoline.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

109
Tagid:
külm sõda, NATO, Donald Trump, Hillary Clinton, Balti riigid, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde