Prantsuse president Emmanuel Macron

Sajaga. Emmanuel Macronil on, mille üle uhke olla

33
Nagu väidavad eksperdid, jaheneb prantslaste suhtumine oma noorde presidenti varsti veelgi. Pealegi ei ole paljud veel puhkuselt tagasi. Seepärast ei tea nad, kuhu satuvad. Seda seletatakse neile alles septembris. Ja ka Marine Le Pen puhkab alles.

Mihhail Šeinkman, Raadio Sputnik

Sellise tempo juures ületab õpilane oma õpetaja palju kiiremini, kui arvati. François Hollande sai alles oma ametitähtaja keskel Prantsusmaa kõige ebapopulaarsemaks presidendiks. Kuid isegi temal püsis pärast esimest sadat ametis oldud päeva reiting 45% tasemel. Emmanuel Macron läheb oma esimesele sajale päevale vastu näitajaga 36. Ja see pole mitte kehatemperatuur. See on tema vabalangemise trajektoor. Järsu pikee dünaamika parimate traditsioonide vaimus. Kiirendusega. Juunis oli tal 64 punkti. Juulis kohe 10 võrra vähem. Augustis peaaegu veel miinus 20. Ja see pole veel talv. Selleks ajaks, nagu eksperdid väidavad, saavad ühiskonna suhted noore liidriga olema veelgi jahedamad.

Prantsusmaal on 150 tuhat inimest andnud allkirja presidendi abikaasale esimese leedi staatuse omistamise vastasele petitsioonile
© REUTERS / Philippe Wojazer

Siiski, ütlevad nad, usutakse inertsist veel muutustesse paremuse poole. Pealegi pole paljud veel puhkuselt tagasi. Seepärast ei oska nad isegi karta, kuhu satuvad. Neile seletatakse seda alles septembris. Kaks Prantsusmaa suurimat ametiühingut, samuti vasakpoolne opositsioon alustavad sügisel massiliste protestiaktsioonidega tööjõureformi vastu. Ja ka Marine Le Pen puhkab alles.

Plastilise poliitkirurgia klassikaline produkt Emmanuel Macron meenutab nüüd kalli auto roolis olevat tibi. Sellist, keda saadetakse teele sõnadega: "Ostis küll juhiload aga sõiduoskust mitte." Ka temale on väljanägemine tähtis. Seepärast paistabki ta rahvusvahelisel poodiumil hoopis respektaablim välja. Kuid nagu pereasjades, nii teatakse ka poliitikas vaid kodus, milline ta tegelikult on. Sealhulgas ka pereasjades. Kui ta neid just läbi ei kriipsutanud, siis kahjustas ta oma kõige olulisemat saavutatud nende kolme kuu jooksul. Poliitilise elu moraliseerimise seadust, mis keelab saadikutel oma abilisteks pereliikmeid palgata.

Ta oleks võinud muidugi öelda, et pole saadik ja et "esimese leedi" riikliku staatusega pole veel selge, kes kelle abi on, kas naine talle või vastupidi. Kuid ta otsustas lihtsalt tagasikäigu anda ja võimalik, et peatas selle liigutusega hetkeks ka oma populaarsuse languse. Aga lisaks Brigitte toimumata jäänud "ametikõrgendusele" olid veel nelja ministri korruptsioonihõngulised tagasiastumised, kelle ta kuulu järgi oli isiklikult välja valinud. Ja veel üks inetu lugu Kindralstaabi endise ülema kindral Pierre de Villiers"iga. Macron võttis ta vastuvaidlemise pärast maha. Ja siis hakati veel tema enda parteis rääkima tema silmakirjalikkusest ja autoritarismist.

Kõik saavad aru – nooruslik maksimalism. Keegi ei tea, kas see vanusega möödub. Sotsioloogid näiteks väidavad, et negatiivne foon võib prantslaste teadvuses juurduda ja siis pole enam tähtis, kas Emmanuel saab täiskasvanuks või mitte. Väike koerake on ju vanas easki ikka kutsikas. Ise tõestas ta enne valimisi, et "ei usu esimese saja päeva teooriasse". Selle kohaselt saab just selle aja jooksul selgeks, kuidas edasi läheb. Võibolla on tal õigus. See on ju alles hoojooks. Kuid isegi suur Bolt, kes distantsi alguses enesekindlalt stabiilselt lolli mängis, ei jõudnud alati edasise distantsi jooksul kaotatutut tagasi teha. Nii et Macron peaks täna võimalust kasutama. Sellist tal enam olema ei saa. Sest vaid täna saab ta oma peresidendiks olemise aja kohta öelda, et on teinud kõike sajaga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

33
Tagid:
Brigitte Macron, president, Emmanuel Macron, Marine Le Pen, Prantsusmaa