Sputnik Eesti

Demokraatia Kaitsmise Allianss alustas Sputniku ja RT jälgimist

73
(Uuendatud 18:23 03.08.2017)
USA poolt rahastatav keskus hakkas jälgima Venemaa välisministeeriumi, Sputniku ja RT võrgukontosid

TALLINN, 3. august — Sputnik. Valitsusväline Demokraatia Kaitsmise Allianss, mis toimib osaliselt USA valitsuse poolt rahastatava keskuse German Marshall Fund (GMF) toetusel, käivitas kolmapäeval veebilehe, mis on kutsutud ja seatud seirama "vene propagandat", eeskätt teadaandeid Venemaa meediakanalites, mille hulgas on telekanal RT ja agentuur Sputnik, edastab RIA Novosti.

"Demokraatia Kaitsmise Alliansi raames avatud teabeplatvorm Hamilton 68 pakub võimalust heita pilk Venemaa poolt tehtavatele jõupingutustele propaganda ja desinformatsiooni levitamiseks suhtlusvõrgustikes," öeldakse keskuse veebilehel.

Samal veebiküljel teatatakse, et süsteem jälgib "600 Twitteri-konto sisu, mis on seotud Vene Föderatsiooni poolse mõjutustegevusega." Eelkõige ilmuvad portaalis teadaanded RT ja Sputniku võrgukontodelt ning Venemaa välisministeeriumi ametlikult kinnitatud ingliskeelselt kodulehelt.

Simonjan: ei teadnudki, et Pentagon nii kartlik on >>

Portaal on jagatud kaheks osaks, ühes neist demonstreeritakse "nende meediakanalite Twitteri-kontode sisu, mis on usutavasti Venemaa valitsuse kontrolli all." Teises, "veebirobotite ja netitrollide" alajaotuses avaldatakse teemasid, mida kehutavad üles Venemaa mõjutuskmpaaniatega seotud Twitteri-kontod", selles võidakse avaldada kajastusi nii "tõeliste kui ka libauudiste sisust."

2016. aasta aruandes veebilehele GMF-i rahastuse saamisest on näidatud, et sihtasutus sai USA föderaalvalitsuselt üle 2,2 miljoni dollari stipendiumitena ja ligi 12 miljonit rahaliste laekumistena.

Läänes õhutatakse hüsteeriat

Viimasel ajal on vene meediaga peetava infosõja teema hakanud Läänes küllaltki sageli kõlama.

Mitmed lääne poliitikud, sealhulgas USA senaatorid ja kongresmenid, aga ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron on süüdistanud Sputnikut ja RT-d sekkumises USA ja Prantsusmaa valimistesse, kuid mingeid tõendeid ei ole nad seejuures esitanud.

Infoagentuuri ja raadiojaama Sputnik multimeediakeskuste ühisdirektsiooni direktor Andrei Blagodõrenko
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Prantsusmaa presidendi poolt juhitava liikumise Edasi! (En Marche!) veebilehel kinnitatakse, et RT ja Sputnik olevat edastanud oma avaldatud lugudes Emmanuel Macroni kohta tema valimiskampaania ajal ebatõest infot. Partei kutsus prantsuse ja välismaa meediat üles lõpetama RT ja Sputniku poolt avaldatud info levitamise, teatab RIA Novosti.

"Demokraatlikult meelestatud presidendi Macroni erakond soovitas Prantsusmaa meediale demokraatlikul kombel "mitte levitada" RT ja Sputniku informatsiooni, kuna me seda kandidaati eriti ei armastanud. Mina kujutasin demokraatlikke väärtusi kuidagi teisiti ette," märkis Sputnik ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan irooniaga.

Venema presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas, et Kremlis ei olda nõus Sputniku ja RT aadressil esitatud süüdistustega "valeinfo levitamises". Venema välisminister Sergei Lavrov aga nimetas Macroni süüdistusi juba Barack Obama administratsiooni poolt alustatud venevastase kampaania tulemuseks.

Sputniku juhtkond on omakorda teatanud kavatsusest pöörduda agentuuri suhtes laimavate süüdistuste asjus juristide poole.

Sputnik
© Sputnik / Константин Чалабов

Tuletame meelde, et möödunud aasta novembris võeti Euroopa Parlamendis vastu resolutsioon "EL-i strateegilise kommunikatsiooni kohta vastusammuna tema vastu suunatud kolmandate osapoolte propagandale". Resolutsioon, mis on suunatud sõnavabaduse piiramisele EL-is ja selliste meediaväljaannete nagu Sputniku tegevuse piiramisele, on pälvinud teravat kriitikat kahelt rahvusvaheliselt erialaühenduselt.

Ekspert „propaganda"-vastase võitluse tegelikest eesmärkidest >>

Venemaa president Vladimir Putin õnnitles Euroopa Parlamendi resolutsiooni kommenteerides RT ja Sputniku ajakirjanikke tulemusliku töö puhul. Samas märkis ta, et antud dokument annab tunnistust demokraatia kuvandi ilmselgest degradeerumist Lääne ühiskonnas. Putini sõnul usub ta, et terve mõistus pääseb siiski võidule, ja loodab, et tegelikke piiranguid Venemaa meediaväljaannetele ei tule.

Baltikum ülejäänud Euroopast maha ei jää

Sputnikule on korduvalt osaks saanud rünnakud ja boikoteerimine Balti riikide võimude ja poliitiliste jõudude poolt. Nii tühistas teabeagentuur BNS märtsi algul kõigis kolmes Balti riigis Sputnikuga sõlmitud lepingud vaatamata sellele, et Sputnik omalt poolt kõiki lepingulisi kohustusi täitis.

Ilma põhjuseid selgitamata ühepoolses korras lepingu lõpetamisest portaaliga Sputniku Eesti teatas BNS peatselt pärast skandaalset lugu haridus- ja teadusministri Mailis Repsiga, kui ta nimetas oma kaht portaali veebilehel avaldatud intervjuud väljamõeldiseks ja võltsinguks. Selle lükkas operatiivselt ümber Sputniku toimetus, kes esitas tõendid, et intervjuud tõesti aset leidsid.

Tulemusena tunnistas Mailis Reps oma eksimust ja vabandas "tekkinud segaduse" pärast avalikkuse ees, kuid mingeid vabandusi Sputnik Eesti aadressil ei järgnenud. Tähelepanu väärib asjaolu, et skandaali käigus tunnistas Reps ühtlasi, et ta oli teadlik Kaitsepolitsei (kapo) soovitustest valitsuse liikmetele, riigiametnikele ja poliitikutele mitte suhelda võimudele ebamugava Sputnik Eesti töötajatega.

73
Tagid:
Demokraatia Kaitsmise Alianss, Sputnik, RT, Emmanuel Macron, Margarita Simonjan, Vladimir Putin, Sergei Lavrov, Mailis Reps
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde