USA asepresident Mike Pence ja president Kersti Kaljulaid

Mike Pence: Balti riigid on eeskujuks

67
(Uuendatud 12:56 31.07.2017)
Eestis viibinud USA asepresident Mike Pence kohtus täna Eesti ning Tallinnasse saabunud Läti ja Leedu presidentidega

TALLINN, 31. juuli — Sputnik. President Kersti Kaljulaid kohtus täna Kadriorus Ameerika Ühendriikide asepresidendi Mike Pence'iga ning osales seejärel kolme Balti presidendi ja USA asepresidendi kohtumisel, kus arutati siinse regiooni julgeolekut ning Atlandi-ülest koostööd.

Kadriorus toimunud küber- ja innovatsiooniteemalisel ümarlaual tõi Eesti riigipea välja, et Euroopa ja USA kodanikud ja ettevõtted on juba ammu digisfääris ning riigid ei tohiks jääda viimaseks, kes sinna jõuavad.

„Riikide väljakutse on muuta oma inimeste elu sujuvamaks. Nii on näiteks riigi üks olulisemaid ülesandeid tagada oma kodanike tuvastamine. Paberpasse annavad välja kõik, kuid turvalist tuvastamist digimaailmas pakuvad alles vähesed riigid. Me ei saa jätta oma kodanikke digisfääri üksi ning peame suutma ka seal tagada nende julgeoleku," lausus Vabariigi President.

Paljuski on digitaalse maailma turvalisus ka küberhügieeni küsimus ning siin on president Kaljulaidi sõnul võtmekoht eeskätt inimeste teadlikkus ja selle tõstmine, mitte aga keerukad tehnilised lahendused.

Kolme Balti presidendi kohtumisel asepresident Pence'iga keskenduti Atlandi-ülestele suhetele ja julgeolekuteemadele, aga ka Euroopa Liidu ja USA koostööle.

Kohtumisel rääkisid riigijuhid ka laiemalt Euroopa julgeolekuolukorrast. Vabariigi Presidendi sõnul arendab Eesti pidevalt iseseisvat kaitsevõimet ning panustab NATOsse nii kaitsekulutuste, küberjulgeoleku kui ka terrorismi vastu võitlemise valdkondades.

„Meil on hea meel, et NATO kollektiivne heidutus-ja kaitsehoiak Balti regioonis on tugevnenud ning USA panus siinse piirkonna julgeoleku tagamisel on asendamatu," sõnas Eesti riigipea.

USA asepresident Mike Pence kordas Kadriorus koos Balti riikide presidentidega antud pressikonverentsil, et USA toetab oma liitlasi.

"Mul on au tuua teieni lihtne sõnum USA presidendilt: me oleme teiega. Me seisame Eesti, Läti ja Leedu inimestega ja teeme seda alati," ütles Pence.

NATO toob Zapadi ajaks Baltimaadesse lisavõimeid >>

Pence tunnustas Eestit panustamise eest NATO-sse ja tõi välja, et Eesti on üks viiest riigist, kes kulutab sisemajanduse kogutoodangust (SKT) 2 protsenti julgeolekule. Läti ja Leedu jõuavad 2 protsendini SKT-st tuleval aastal, vahendas ERR.

"Balti riigid on eeskujuks," märkis ta ja tänas riike osaluse eest NATO missioonidel.

Pence ütles, et tugev ja ühtne NATO on väga vajalik Balti riikide "ettearvamatult käituva idanaabri pärast". Ta rõhutas, et president Donald Trumpi valitsemise ajal on USA vastu jõu kasutamisele Balti riikide või teiste liitlaste vastu. Ta kinnitas, et USA on pühendunud NATO artikkel 5-le.

Russofoobia kaart NATO kaardipakis >>

Asepresident lisas, et USA loodab paremat suhet Venemaaga, kuid hiljutine diplomaatiline tüli ei aita sellele kaasa.

President Kaljulaid, president Vējonis, president Grybauskaitė ja asepresident Pence kohtuvad täna veel kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega ning Eestisse saadetud NATO lahingugrupi ja Eesti sõduritega. Seejärel toimub kolme Balti presidendi omavaheline lõuna Kadriorus.

67
Tagid:
NATO, president, asepresident, Mike Pence, Kersti Kaljulaid, Eesti, USA, Balti riigid
Teema:
NATO idarindel (273)