Kiiev. Illustratiivne foto

Kiiev sai USA-st halva uudise

117
Valge Maja süüdistas Ukrainat demokraatide abistamises presidendivalimistel

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. FBI direktorikandidaat Christopher Wray teatas oma valmidusest uurida Ukraina riigiametnike võimalikku sekkumist USA presidendivalimistesse. Politoloog Aleksei Zudin märkis Sputniku raadiosaates, et see tuletas talle meelde loo, mida Kiiev tahaks unustada.

President Donald Trumpi valitud kandidaat FBI direktori ametikohale tõi senaator Lindsey Graham esile väljavõtte väljaandes Politico avadatud artiklist, kus kinnitatakse, et Ukraina riigiametnikud üritasid diskrediteerida Trumpi ja tema nõunikke ning abistasid Demokraatliku Partei kandidaati Hillary Clintonit.

"Kas olete nõus, et Ukrainal ei olnud õigust valimistesse sekkuda?" küsis Graham. "Ma olen teiega päri," vastas Wray.

Trump lasi end koos Porošenkoga pildistada >>

"Ma olen rõõmuga valmis seda tegema," vastas ta senaatori täiendavale küsimusele, kas Wray on valmis uurima nende Ukraina kohta esitatud väidete paikapidavust.

Politoloog, sotsiaalmajanduslike ja poliitiliste uuringute instituudi ekspertnõukogu liige Aleksei Zudin avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et FBI direktorikandidaadi sõnad on Kiievile halvaks uudiseks.

"Esmajoones ei ole see eriti hea uudis Kiievi võimude jaoks. Kuivõrd nende avalik seisukoht ja tegelik käitumine on kõnelnud sellest, et Ukraina valitsus toetas 2016. aasta USA presidendivalimiste kampaanias täiel määral Hillary Clintonit. See on reaalne fakt, aga mitte kellegi väljamõeldis või oletus. Ning seda asjaolu arvestades on antud uudis Kiievi jaoks tõepooest halb uudis," ütles Aleksei Zudin.

Ukraina võimud ilmselt sooviksid, et Valges Majas seda vana lugu ei meenutataks. Politoloogi sõnade kohaselt on aga Washington seda juba meenutanud ning kahtlemata tuletab seda meelde ka Kiievile.

"Lähimas, aga võib-olla ka pisut pikemas perspektiivis võidakse Hillari Clintonile 2016. aasta presidendivalimistel Kiievilt osaks saanud toetuse asjaolusid praeguse USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni poolt kasutada ühe instrumendina Kiievi võimudele surve avaldamiseks," oletab Aleksei Zudin.

Valge Maja süüdistas Ukrainat demokraatide abistamises presidendivalimistel

Eile teatati Valgest Majast, et Ukraina on 2016. aastal sekkunud USA presidendivalimistesse, teatab RIA Novosti osundusega väljaandele Washington Times.

"Kui te otsite näidet välisriigi või välismaiste allikate poolt koordineeritud kampaaniast, siis piisab tähelepanu pööramisest Demokraatliku Partei Rahvuskomiteele, kes tegi tegelikult koostööd Ukraina saatkonnaga leidmaks oma rivaalide suhtes midagi kompromiteerivat," ütles Valge Maja pressisekretäri esimene asetäitja Sarah Sanders tavapärasel igapäevasel pressibriifingul.

Tema sõnul on komitee koostöö Ukrainaga "korralikult dokumenteeritud". Tegemist ei ole lihtsalt süüdistusega, vaid "rakendatud meetmetega, mis on paberil kirja pandud," märkis Sanders.

Ukraina saatkonnas lükati Sandersi väited tagasi, märkides, et Kiiev ei asunud Ameerika Ühendriikide presidendirallis kummalegi poolele.

Varem teatas väljaanne Politico viitega omaenda uurimistulemustele, et USA 2016. aasta presidendivalimiste käigus püüdis Ukraina valitsus Demokraatliku Partei presidendikandidaati Hillary Clintonit abistada ja tema vastaskandidaadi, vabariiklase Donald Trumpi positsiooni nõrgestada. Ukraina riigiametnikud otsisid koos Clintoni abilistega teavet, mis võinuks Trumpile ja tema nõuandjatele kahju tuua.

117
Tagid:
presidendivalimised, Valge Maja, Hillary Clinton, Trump, USA, Kiiev
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde