Edgar Savisaar kui erakonna asutaja ning pikaaegne endine esimees oodatud Keskerakonna nimekirja

Politoloog: Keskerakond võib hakata jälle mõtlema absoluutse võidu peale

38
(Uuendatud 13:28 13.07.2017)
Edgar Savisaar kui erakonna asutaja ning pikaaegne endine esimees oodatud Keskerakonna nimekirja ja seda loomulikult väärikale kohale

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. Politoloog Rein Toomla hinnangul aitaks Edgar Savisaare Tallinna valimistel esinumbriks seadmine kindlustada Keskerakonnale võidu. "Päris kindlasti. Võimalik häältesaak, mida Savisaar suudab koguda- kõige tõenäolisemalt ei tule talle 40 tuhat häält, nagu see oli neli aastat tagasi, aga ma arvan, et Savisaar on suuteline koguma ilma erilise kampaaniata vajaliku künnise," ütles ta ajalehele Pealinn.

Jüri Ratas oli Savisaare teemat kommenteerides pahura olemisega
© AFP 2019 / FREDERICK FLORIN

"Erakonna häältekassasse oleks see korralik tulemus, see aitab päris tugevalt kaasa sellele, et Keskerakond võib hakata jälle mõtlema absoluutse võidu peale," lisas Toomla.

Toomla ennustab, et käimas oleva Savisaare kohtuprotsessi kohta käivatele küsimustele tuleb erakonna esindajatel valimisvõitluse hoogustudes üha rohkem vastata ning ka debattides võetakse see teema paratamatult üles.

Savisaar: Keskerakonna oponendid on pettunud >>

Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul võib Edgar Savisaarele kohalikel valimistel Keskerakonna esinumbri koha pakkumine olla üks osa kompromissist Yana Toomi, Oudekki Loone ja Olga Ivanova ning Keskerakonna juhtkonna vahel.

"Savisaarele esinumbri koha pakkumist tuleb tõlgendada hiljutise partei sisetüli valguses. Savisaarele ja tema poolehoidjatele anti selge signaal, et erakond pole neid kõrvale heitnud ning sellega loodetakse veelgi vähendada võimalust, et Savisaar ja kaks allesjäänud "õde", Oudekki Loone ja Olga Ivanova siiski enda nimekirjaga välja tuleksid," ütles Saarts BNS-ile. "Võimalik, et Savisaarele esikoha pakkumine oli ka üks osa kompromissist, mis "kolme õe" ja Keskerakonna juhttuumiku läbirääkimistel eelmisel nädalal saavutati," lisas ta.

Ratas: Keskerakond läheb valimistele ühtsena >>

Erakonna peasekretär Mihhail Korb sõnas, et Edgar Savisaar ei ole erakonnale kinnitanud oma soovi kandideerida Keskerakonna nimekirjas. "Kui selline soov tuleb, on Edgar Savisaar kui erakonna asutaja ning pikaaegne endine esimees oodatud meie nimekirja ja seda loomulikult väärikale kohale," rõhutas Korb. Ta tõdes, et üldnimekirja esinumbri koht on olnud ühe sellise võimalusena tõepoolest aruteluks.

Tallinna linnapeakandidaadi ning valimisringkondade esinumbrid on Keskerakond nimetanud. Erakonna linnapeakandidaat ning Mustamäe esinumber kohalikel valimistel on Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas. Lasnamäel on valimisringkonna esinumber abilinnapea Mihhail Kõlvart, Haaberstis Riigikogu liige Viktor Vassiljev, Põhja-Tallinnas europarlamendi liige Yana Toom, Kristiines Andrei Novikov ja Pirital Tõnis Mölder.

38
Tagid:
valimised, Keskerakond, Olga Ivanova, Yana Toom, Oudekki Loone, Edgar Savisaar
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde