Rex Tillerson

Trumpi administratsioonil on uus plaan, kuidas Venemaaga toime tulla

88
(Uuendatud 21:17 20.06.2017)
Riigisekretär Rex Tillerson on töötanud välja Venemaa–USA edaspidiste suhete skeemi

TALLINN, 20. juuni — SpuTnik. Samal ajal kui Valge Maja heitleb süüdistustega kokkumängust Venemaaga, on riigisekretär Rex Tillerson töötanud välja Venemaa-USA edaspidiste suhete skeemi, kinnitab USA väljaanne BuzzFeed News.

„Tegemist on skeptilise pilguga sellele, mida võib saavutada endiste külma sõja aegsete vastaste suhetes, kuid plaani eesmärgiks on arendada Putiniga konstruktiivseid töiseid suhteid piiratud küsimusteringi ulatuses," vahendas BuzzFeed News artikli portaal Inopressa.

„Antud hetkel on Venemaa-USA suhted rentsli põhjas," lausus intervjuus plaaniga kursis olev Riigidepatremangu nimetamata jäetud kõrge ametnik, „kuid me ei taha lubada, et need lausa kanalisatsiooni uhutakse."

„Salajases dokumendis ülestähendatud skeem, millest pole eelnevalt midagi teada antud, on saanud ärevate oletuste objektiks USA liitlaste seas, kes seniajani ei oska ennustada, mil määral on Trump pühendunud Venemaa ohjeldamise ja NATO liitlaste tugevdamise ideele isegi peale seda, kui ta on alliansi kollektiivse kaitse põhimõtet toetanud," öeldakse artiklis.

„Ühe pädeva USA ametniku sõnade kohaselt on skeemi esimeseks tugisambaks ülesanne selgitada Moskvale, et agressiivsed sammud USA vastu on määratud läbikukkumisele ning on kummalegi poolele kahjulikud. Kui Venemaa võtab ette jultunud samme USA huvide vastu — näiteks tarnib Afganistanis Talibanile* relvi või pitsitab Moskvas USA diplomaate, siis asub USA seda takistama," kirjutab väljaanne.

„Teiseks sambaks on koostöö küsimustes, millest USA on strateegiliselt huvitatud," vahendab artikli autor ametniku kõneldut. Selleks on kodusõda Süürias, küberkaitse ja küberluure. Tillerson tahab peatada kaubandusbuumi Moskva ja Põhja-Korea vahel ning üritab ühtlasi saavutada paremat koordineeritust Venemaa tegevusega ISIS*-e vastu Süürias.

„Tillersoni skeemi kolmas sammas on rõhuasetus „strateegilise stabiilsuse" tähtsusele suhetes Venemaaga. Tegemist on ambivalentselt laiahaardelise mõistega, mis hõlmab tervet hulka pikaajalisi vastastikuseid geopoliitilisi eesmärke," öeldakse artiklis.

USA endise suursaadiku Ukrainas Steven Piferi sõnul on probleem selles, et pole selge, kas Trump asub Tillersoni skeemi toetama või hakkab püüdlema märksa ambitsioonikamat „suurt tehingut" Venemaaga. „Kui viimased neli kuud on meile midagi õpetanud, siis seda, et president võib selle (Tillersoni dokumendi — toim.) igal hetkel kõrvale heita," selgitas ta.

Ekspert James Carafano oletab omalt poolt, et see skeem on Tillersoni kaval instrument selleks, et näidata oma ülemusele Putiniga seotud ettevõtmiste piire.

„Putin ei mõtlegi Süüria ja Põhja-Korea osas midagi ette võtta ja see võimaldab Tillersonil Trumpile demonstreerida, et tema on püüdnud midagi ära teha. See ei ole taaskäivitus, kuna me ei anna avansina ära kõike, kui kokkuvõttes ei pruugi asjast midagi välja tulla."

Artikli autor otsib Tillersoni plaani erinevust Obama aegade strateegiast. „Tillersoni skeemis ei ole otsest kohustust tugevdada Venemaa naabrite „vastupanuvõimet"," kirjutab Hudson. Tõsi, Riigidepartemangu anaonüümne esindaja väitis, et ameeriklaste toetus Ida-Euroopale kestab edasi.

„Üks Valge Maja töötajaist, kes on protsessiga kursis, ütles, et selle dokumendi koostamist alustas Valge Maja vanemdirektor Euroopa ja Venemaa küsimustes Fiona Hill, kuid vastavalt tolle protsessi kulgemisele tõi Tillerson esile oma skeemi — tema isiklike seisukohtade, presidendiga privaatselt peetud arvukate töölõunate ja Riigidepartemangu poliitika planeerimise osakonna direktori Brian Hooki panust kätkeva tööviljana," öeldakse artiklis.

Selles kontekstis kardavad mõnedki, et Hilli rolli kahandamine kahjustab USA välispoliitikat.

Samas on Trumpi ammune sõber ja ebaametlik nõuandja Roger Stone avalikult nimetanud Hilli „mutiks" ja globalistiks.

„Mure Fiona Hilli staatuse pärast on paljuski seletatav sellega, et Trumpi administratsioonis ei ole juhtivatel ametikohtadel Venemaa spetsialiste, välja arvatud Tillerson," kirjutab väljaanne.

Tõsi, kaks informeeritud allikat teatasid väljaandele, et Wesley Mitchell on kõige tõenäolisem kandidaat riigisekretäri abi ametikohale Euroopa ja Euraasia küsimustes. „Mitchell on aga häälekas Putini kritiseerija," nendib nagu.

„Riigidepartemangul on raskusi sobiva inimese leidmisega uuele erisaadiku ametikohale, kes võiks Ukraina kriisi küsimustes Venemaaga otse suhelda," öeldakse järgnevalt. Anonüümne allikas on väitnud, et Riigidepartemangu endised ametnikud Dan Fried ja Victoria Nuland on otsustanud sellele ametikohale mitte pretendeerida.

„Tillerson on andnud Tom Shannonile, Riigidepartemangu hierarhias kolmandal positsioonil kaadridiplomaadile korralduse aidata kaasa USA-Venemaa suhete parandamisele. 23. juunil sõidab Shannon Peterburisse, et arutada „häirivaid asjaolusid" Moskva suhetes Washingtoniga," teavitab korrespondent. Väljaande andmetel tuleb arutlusele küsimus USA linnaäärsete komplekside tagasiandmisest, mille Obama administratsioon Venemaa diplomaatilistelt esindustelt ära võttis.

Tillerson on ühtlasi teatanud, et Riigidepartemang taotleb luba USA konsulaadi ehitamiseks Peterburis ja nõuab USA Moskva saatkonna töötajate ahistamise lõpetamist.

*Taliban, Islamiriik (ISIS) — terroriorganisatsioonid, paljudes Euroopa riikideы ja Venemaal keelatud.

88
Tagid:
Putin, Trump, Rex Tillerson, USA, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde