USA asepresident Mike Pence teatas, et Venemaa, Iraan ja terrorism on maailma suurimad hädaohud

Pence kirjutas ohtude nimekirja Obama oma pealt maha

26
(Uuendatud 19:33 07.06.2017)
USA asepresident Mike Pence teatas, et Venemaa, Iraan ja terrorism on maailma suurimad hädaohud, s.t et Barack Obama kurikuulsast ülemaailmsete ohtude nimekirjast on „välja langenud" vaid Ebola viirus, tema asemel on nüüd Iraan

TALLINN, 7. juuni — Sputnik. USA välispoliitikale on lõpuks ometi tehtud eraldi avalik korrektuur, mis sarnaneb küll pigem kosmeetilise kohendusega, nendib raadio Sputnik. Nii paistab, et Valge Maja tahab nüüd ja igaveseks „sulgeda" teemaarenduse Venemaa väidetavast mõjuavaldusest USA presidendivalimistele. Nagu öeldakse, asuda asja kallale. Tavalisi tänitamisi, millel Moskvaga mingit pistmist ei ole, jätkub niigi küllaga. Tarvis oli selgelt ja ühemõtteliselt sõnastada uus tegevuskava, kus Vene riigile on taas reserveeritud rangelt kindlaksmääratud koht ühena maailma suurimate pahategijate seas.

USA vabariiklasest senaator John McCain
© Sputnik / Виталий Белоусов

See „auväärne roll" jäi asepresident Mike Pence´ile. Tegevuskava osutus tegelikult vanaks. Pence teatas, et Venemaa, Iraan ja terrorism on maailma suurimad hädaohud. Ja võitluses selle nuhtlusega tema erinevates ilmingutes on USA valmis oma NATO liitlasi abistama. Lõpptulemusena on Barack Obama kurikuulsast ülemaailmsete ohtude nimekirjast „välja langenud" vaid Ebola viirus. Tema asemel on nüüd Iraan. Ülejäänud asetused on jäänud muutumatuks.

Moskvat süüdistas Pence trafaretselt ja ootuspäraselt piiride ümberjoonistamises, Teherani aga katsetes destabiliseerida Lähis-Ida. Kuid terrorismiohtu, mis võib anda hoobi juba kõikjal ja alati, nimetas ta millegipärast kõige suuremaks probleemiks alates NSV Liidu lagunemisest, kummalisel kombel need kaks omavahel kokku sidudes. Muide, Trumpi meeskonna vastased võivad näha neis sõnades teatavat reveranssi endise suurriigi aadressil. Neile anna vaid ettekääne. Et kui Nõukogude Liit oleks säilinud, siis oleks maailmgi turvalisem. Aga see kõik on niisama luulelend.

Asepresident kinnitas veel kord partneritele, et NATO põhikirja viiendat punkti ei ole keegi tühistanud ja USA peab rangelt kinni põhimõttest, et kallaletung ühele tähendab kallaletungi kõigile. Lisaks esitas ta hingeülendava tiraadi alliansi arendamise vajalikkusest seoses uute vaenlaste esilekerkimisega. See on muidugi üldtuntud jutupunkt. Mis tahes organisatsioon või liit vajab arengut, vastasel korral ootab neid seisak, nad võivad kärbuda.

NATO puhul tähendab arendamine piiride laiendamist, uute riikide sõjalis-poliitilist endassehaaramist. Ja kõige parem on seda teha mingisuguse kõikide kohal rippuva ohu ettekäändel. Kui seda ohtu tegelikus elus ei ole, siis pole midagi tõhusamat rikkast fantaasiast ning hirmu ja õudusvärinaid tekitavatest Hollywoodi laadis esitatud müütidest. Venemaa puhul töötab see lihtlabane tehnika nagu kellavärk. Üsna hiljuti avaldati USA meediakanalites vägagi tõepärane info — erinevalt kümnetest teistest juhtumitest —, et Donald Trump on kohe pärast ametisseastumist andnud korralduse töötada välja meetmed suhete taastamiseks Moskvaga, kaasa arvatud sanktsioonide küsimus.

Muide, samalaadseid samme pidi eeldatavalt ette võtama ka teiste riikide suhtes. Tundus olevat igati mõistlik seisukoht: väljuda tupikust, kuhu Barack Obama koos oma mõttekaaslastega USA oli jooksutanud. Kuid edaspidi, nagu Viktor Pelevin ühes oma teoses kirjutas, „algas džäss". Lihtsamalt öeldes — Donald Trumpi tabanud ulatuslike ja kohati tõtt-öelda hullumeelsete plaanide laviin olevat „välja ostetud" Kremli poolt.

Ja nüüd siis — Valge Maja vastus riigi tähtsuselt teise isiku suust. Ei mingit oskusteavet, ei mingit loomingulisust. Paistab, et lähiajaks on lootustandev võimalus dialoogi edendada käest lastud. Aga mis parata, USA-s on tihtilugu sisepoliitika pantvangiks osutunud mitte ainult üksikud kauged ja USA-le lähedased riigid, vaid ka rahvusvahelised suhted tervikuna. Ja seesama ülemaailmne julgeolek, millest Washingtonis nii pateetiliselt armastatakse kõnelda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

26
Tagid:
analüütika, oht, ülemaailmne, terrorism, Mike Pence, Barack Obama, Iraan, USA, Venemaa