Illustratiivne foto

Sulle kõik nüüd ütlen: Putin kasutas Trumpi libauudistetaktikat

73
(Uuendatud 05:58 17.04.2017)
Globaalsed infosõjad on kandunud peeglitagusesse. Teisipäeval süüdistas Venemaa president Vladimir Putin pidevalt meediat ründava Donald Trumpi valitsust tema vastu suunatud libauudise levitamises

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Putini sõnul on USA väited, nagu oleks Süüria kasutanud oma rahva vastu keemiarelva, valekatte all sooritatud provokatsioonioperatsioon ja Trumpi administratsioon on ette valmistamas uusi libauudiseid, et õigustada järgmist raketirünnakut, tsiteerib Inosmi Ameerika väljaannet Politico.

Putini avaldus loob kujutluspildi Venemaa ja Ameerika presidentide esimesest kohtumisest, mis kasvab üle koomiliseks sõnasõjaks: Putin teatab, et Trump levitab libauudiseid, millele Trump vastab, et Putini süüdistused libauudiste levitamises on juba iseenesest libauudis.

"See on vale!"

"Ei ole, ise sa valetad!"

"Ei, mu sõber Putin. Kuigi ma imetlen sinu jõudu ja valmisolekut minu, kui maailma kõige tugevama rahva juhi vastu välja astuda, on sinu süüdistused libauudiste levitamises võltsing, see on libauudis."

"Sa ise valetad!"

"Ei. Olen sinu vastu aus, ma ei tahtnud seda öelda, kuid ütlen siiski: inimesed räägivad, et sa oled enamgi kui valelik."

Ja samas vaimus ikka edasi. Tõde keemiarünnaku kohta seisneb selles, et Putin sundis Trumpi heaks kiitma ja kinnitama omaenda luurejuhtide sellekohaseid järeldusi — nende samade luurejuhtide, keda ta varem korduvalt Twitteris hurjutanud ja natsidega võrrelnud oli.

Valge maja võttis saladusekaitse Süüria keemiarelva ja selle kasutamist paljastavatelt materjalidelt ja nimetas Venemaa-poolseid ümberlükkamisi "kaitse alla võtmiseks". Luure ei piirdu oma järeldustes keemiarünnakutega ja läheb veelgi kaugemale, teatades, et salgamine on Putini režiimi tavapraktika.

"Moskva reaktsioon 4. aprilli rünnakule mahub täielikult tema kuitahes räigele tegevusele reageerimise tavapraktika raamidesse. Kreml levitab ohtrasti vastuolulist teavet, et tekitada rahvusvahelises kogukonnas segadust ja külvata kahtluseseemet," öeldakse luureavalduses.

Vajadus õigustada antava raketilöögi seaduslikkust ja põhjendatust sundisid Trumpi eriteenistuste arvamusega sisuliselt nõustuma. Nüüd on ta luureteenistuste hinnanguga Süüria rünnakutele seotud ja tulevikus ei saa tal kerge olema oma salakuulajate avaldustele vastu vaielda.

Kuid nendes ametlike avalduste sekka võivad ilmuda ka ebasoovitavad uudised tema presidendikampaaniast, mille käigus on ilmselt võetud kontakte Venemaa esindajatega, mida juba uuritakse. Beebi Donaldil tuleks tõusta silmakirjalikkuse täiesti uuele tasemele teadetega, et luure esitas tõeväärsed alused 59 "Tomahawki" lennutamiseks ja diplomaatilise kriisi tekitamiseks Moskvaga, kuid luure järeldused Venemaa sekkumisest on tegelikult tühised ja mingit uurimist pole vaja.

Kuid Trump võib uurimise konksu otsast, mis võib viia äärmiselt ebameeldivate järeldusteni isegi kriminaalkorras karistatavate tegude toimepanemise kohta valmiskampaania ajal, ka pääseda. Trump demonstreeris valmiskampaania ajal veenvalt, on ta valmis ükskõik milleks, et vaid varjata tõde oma vaadete ja käitumise kohta.

Pettemanöövrimeistrina on tema arsenalis terve rida säravaid uudiseid, mille ta võib praktiliselt hetkega käiku lasta, et juhtida rahvuslikud debatid sobivasse voolusängi ja siis karile ajada. Kahjuks ei ole presidendi tõearmastus kooskõlas tema isikuomadustega. See sõltub olukorrast, mida kinnitavad ka tema keemiarünnaku kohta tehtud avaldused. Trump võib välja murda mistahes nurgast, kuhu teil ta ajada õnnestub.

Välja ta muidugi vingerdab aga kas tema teguviis jääb karistamata? Viimastel kuudel on ta järjekindlalt rääkinud "libauudistest", sarjanud meediat ja tegutsenud tõe vastu. Sellise käitumise soovimatu tulemusena on Trumpi kõige ustavamad poolehoidjad hakanud kahtlema mistahes uudiste tõeväärtuses, pruugib vaid kellelgi neid libauudisteks nimetada.

Kui peamiseks desinformatsiooni levitajaks olev Putin nimetab keemiarelva kasutamist libauudiseks ja teatab oma ettenägemisvõimet kasutades, et Ameerika Ühendriigid kavandavad uusi infolekkeid, et uut õigustada uut relvalööki, siis järgib ta sellega oma kodumaa ammuseid traditsioone — levitada valet ja nimetada tõerääkijaid petisteks.

Kuid Putin kasutab ka Donald Trumpi arsenalist pärinevaid soovitusi, et tõde võib esitada valikuliselt, kui see vaid vastab teie vajadustele ja tulevastele soovidele.

"Putin tuleb ja valetab teile näkku öeldes: "Fakte pole, järelikult ei saa te minuga vaielda," leiab vene (tekstis on nii — tõlkija märkus, tegelikult — nõukogude päritolu Briti) ajakirjanik Peter Pomerantsev. Putinit ei teinud selliseks küll Trumpi pikk keel, kuid Trump kastis ja väetas seda kompostihunnikut, kus Venemaa liider oma mürgivõrseid kasvatab. Libauudised sünnitavad kummalisi liite.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

73
Tagid:
Putin, Trump, Vladimir Putin