USA sõdurid

Kutsutud ja väga ohtlik: Metsik Lääs tuleb Lätti

123
USA rangerid ja grenaderid ruttavad käigult puusal olevast relvataskust kolti või hävitajat välja tõmmates Lätile appi. Kaitstavatel oleks igaks juhuks mõistlik varjuda

TALLINN, 10. aprill — Sputnik. Neil päevil "plahvatas" Läti meedias uudis, kuidas päästjad aitasid hädast välja ja tõid kaldale lauajupiga tiigil merehätta sattunud kopra ja kaks kassikest. Südamlik ja inimlik uudis, teatab Sputnik Latvia.

Vaadakem asjale kopra seisukohast. Kujutlege pilti: kobras kutsus kaks kiisut oma paadipärasse ja sõidutas neid tiigil lootuses meeldivale õhtujätkule oma tares. Või kus iganes ta elas, tarekeses. Ja nüüd siis jälle need päästjad!

Inimeste maailmas käivad asjad teisiti. Lätlased, koos oma Balti naabritega tahaksid viimse hingefiibrini, et neid päästetaks kopra käest, kelle nime me siinkohal ei nimeta. Päästjad vaprate rangerite ja grenaderide kujul kihutavad erinevatest NATO riikidest kohale. Nad on valmis tegutsema kiiresti ja otsustavalt. Kuid selleks peab püssirohi kuiv olema.

Lahingutehnika saabumine Eestisse
© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/

Neil päevil võttis Läti Seim lõpuks vastu välismaiste relvajõude staatuse seaduse paranduse ja andis õiguse liikuda Läti pinnal laetud relvaga ja lahingukomplektiga varustatud sõjatehnikal.

Tõsi küll, juba teist korda paari nädala jooksul pidas kaitseministeerium vajalikuks selgitada, et välismaa sõjaväelastel ei lubata sugugi mööda Lätit vabalt ringi sõita mürsk rauas või padrunid salves, ainult erandkorras ja kaitseministri loal.

"Avalikkusele on lekkinud, kas tahtlikult või mitte, segadusseajav teave, et NATO sõjaväelased võivad Lätis vabalt ringi liikuda laetud relvadega ohustades sellega Läti ühiskonda," öeldakse teates.

Ja edasi: "Läti kaitseministeerium selgitab, et välismaa relvajõudude Läti Vabariigis viibimise staatuse seaduse täiendamise seaduse eesmärgiks on, et ohu korral saaksid liitlased Lätile abi osutada kiiremini ja ilma aeganõudvate administratiivsete protseduurideta.

Need muudatused rakenduvad vaid riigipiiride ületamise korral, et tagada üksuste enesekaitset…. Seaduseelnõu näeb ette kaks tingimust, kui laskemoonaga varustatud lahingutehnika (sealhulgas lennuvahendite) liikumine üle Läti Vabariigi riigipiiri on lubatud — kui see on ette nähtud sõjatehnika või relvastuse kasutusjuhendis ja sõltuvalt riigi ohuastmest."

Kuidas sellest nüüd aru saada? Kas nii, et vastasseisu korral potentsiaalse vastasega on nüüdsest määrav, kes esimesena Colti relvataskust tõmbab ja tulistab, nagu klassikalises vesternis? Kauboi ei hakka ju ministeeriumile läkitust kirjutama palvega lubada tal padrunite järele minna ja need relva trumlisse laadida, sel ajal kui kurikael, laetud relv käes, tema vastas seisab.

Tegelikult võiks küsimuse püstitada teisiti. Kas te usute, et nad hakkavad meie kaitseministrilt luba küsima. Õigemini, luba nad muidugi küsivad, kuid kas olete kindlad, et kui asjaks läheb, siis ministeerium neile seda luba ei anna?

USA senaator soovib Ameerika sõdurite alalist kohalolu Balti riikides
© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/

Seda enam, et ministeeriumi vastus lubab järeldada, et jutt ei käi mitte ainult käsitulirelvadest, vaid muuhulgas ka täies pommilastis pommituslennukitest, mis sõltuvalt riiki ähvardavast ohust võivad Läti piiri ületada. Ja siinkohal ei hakka hirm mitte ainult agressiivse kopra, vaid ka kiisude pärast, keda tema eest kaitstakse.

Sõjandusekspert Juri Melkonovi sõnul tekib küsimus relvakasutuse kohta. Läti seaduste järgi on see võimalik, kui kellegi elu on ohus ja muul moel pole seda võimalik kaitsta. Neil seal, teisel pool Atlandi ookeani politseinik kõigepealt tulistab ja alles siis küsib nime.

Oleme kõik kuulnud rohketest skandaalidest ja massiprotestidest USA-s, mis on ajendatud süütute inimeste surma põhjustamisest politsei või sõjaväelaste põhjendamatu relvakasutuse läbi. Nii et kiisud, kui teid päästma hakatakse, istuge aga vagusi ja katsuge varjuda, et kõrvu peast ära ei rebitaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

123
Tagid:
relvajõud, seim, NATO, Lääs, Läti, USA