Jean-Luc Mélenchon pälvis presidendivalimiste teledebatis võidukoha

Mélenchon pälvis presidendivalimiste teledebatis võidukoha

38
(Uuendatud 12:39 05.04.2017)
Esmakordselt Prantsusmaa valimiste ajaloos kogunesid valimiseelsele teledebatile samaaegselt kõik presidendikandidaadid

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Kutse telekanalite BFMTV ja CNews ning raadiojaama RMC poolt ööl vastu kolmapäeva korraldatud debatil osalemiseks võttis vastu 11 inimest, vahendas RIA Novosti.

Teledebatis osalesid riigi endine peaminister François Fillon, endine haridusminister Benoît Hamon, endine majandusminister Emmanuel Macron, Rahvusrinde juht Marine Le Pen, erakonna Prantsusmaa Mässulised asutaja Jean-Luc Mélenchon, erakonna Tõuse, Vabariik! esimees Nicolas Dupont-Aignan, vasakäärmusliku partei Töölisvõitlus presidendikandidaat Nathalie Arthaud, Uue Antikapitalistliku Partei juht Philippe Poutou, partei Solidaarsus ja Progress asutaja Jacques Cheminade, tsentristide parlamendisaadik Jean Lasalle ja Rahvusliku Vabariikliku Liidu juht François Asselineau. 

Väitlusteemad

Seekord keskendusid väitlused peamiselt arutelule riigi sisepoliitika, sotsiaalküsimuste ja Prantsusmaa koha üle EL-is. Presidendikandidaatidel tuli vastata kolmele põhiküsimusele: „Kuidas luua töökohti?", „Kuidas kaitsta prantslasi?" ja „Kuidas teie ühiskonnakuvand ellu viia?" 

Kõnelused sisepoliitikast olid peaaegu tervenisti pühendatud Prantsusmaa rollile Euroopas, samas kui rahvusvahelisi küsimusi päevakorrale peaaegu ei tõstetudki.

Siiski, Benoît Hamon avaldas kaastunnet Venemaale ja Süüriale — seoses terroriaktiga Peterburis ja keemiarünnakuga Idlibis. Samas aga teatas see kandidaat, et „kavatseb võidelda Vladimir Putini Venemaa ja Donald Trumpi USA vastu".

Kaugeltki mitte kõik tema konkurendid ei toetanud samasugust suhtumist välispartneritesse. Näiteks François Fillon lausus, et „Venemaa Föderatsiooni, Hiina Rahvavabariigi ja USA-ga tuleb avameelselt kõnelda" ning kutsus üles looma koos Venemaaga liitu võitluseks radikaalse islamismiga.

Emmanuel Macron väitis omakorda, et terrorismivastases võitluses on tarvis „välja juurida oht tema tekketasandil". Tema võitlusmeetodiks on eriteenistuste tugevdamine ja sõjaliste operatsioonide jätkamine Süürias, Iraagis ja Malis.

Terrorismivastase võitluse teemat edasi arendades väitis Le Pen, et Prantsusmaast on saanud „džihadistide ülikool". Ta kutsus üles riigipiiride taastamisele koos üleskutsega piirata rändevoogu, mille sildi all saabub sageli ka terroriste, ja samuti suurendama 15 000 inimese võrra politseinike ja sandarmite arvukust.

Poutou ja Asselinea olid julgeolekuküsimusi arutades ühel meelel, et „Prantsusmaa peab lõpetama sõjategevuse korraldamise ja relvade müümise diktatuuridele", mille all peeti silmas eeskätt Katarit ja Saudi Araabiat. 

Tõsiste vaidluste teemaks kujunes Prantsusmaa majanduse tuleviku küsimus.

Le Pen, kes ammuilma toetab Prantsusmaa lahkumist EL-ist, asus taas rääkima majanduslikust protektsionismist. Talle tõttas vastu vaidlema Macron, väites, et sellised rivaliteediettepanekud viivad ostujõu vähenemise ja majandussõjani.

Rahvusrinde juhti ei toetanud ka Hamon. „Mis juhtub EL-is lahkumise korral? Homme ei ole enam Euroopat, aga konkurents kujuneb ohjeldamatuks," väitis ta.

Tulemus

Arutelu lõpus avalikustas ettevõte Elabe tavapärase küsitluse tulemused selle kohta, kes kandidaatidest mõjus debati käigus kõige veenvamalt. 

Esikoha pälvis selles hinnangutabelis Mélenchon. Temale avaldas toetust 25% televaatajaist. Pisutise, 4%-lise vahemaaga järgnes talle Macron. Esikolmiku lõpetas Fillon, keda toetas 15% küsitlusele vastanuist. Le Pen kogus 11% häältest ning Amon 9%.

Neist kandidaatidest, kes on presidendirallis peaaegu märkamatuks jäänud, suutis ainult Dupont-Aignan ületada 5% künnise, pälvides 6% valijate toetuse. Autsaideriks osutus Cheminade — tema poolt ei hääletanud mitte keegi.

Küsitlus hõlmas 1024 televaatajat vanuses 18 ja enam eluaastat, kes olid debati kulgu jälginud.

Prantsusmaa presidendivalimised toimuvad kahes voorus 23. aprillil ja 7. mail.

38
Tagid:
teledebatt, presidendivalimised, Jean-Luc Mélenchon, Emmanuel Macron, Marine Le Pen, François Fillon, Prantsusmaa