Ristleja Ukraina

Kõik utiili: Porošenko müüb "Ukrainat"

138
(Uuendatud 08:03 03.04.2017)
Ristleja "Ukraina" meenutab tagurpidi "lendavat hollandlast" - seda näevad meremehed ikka ja jälle kusagil merel, kuid oma käega katsuda pole kordagi saanud

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. "Ukrainaga" on vastupidi, käega on teda paljud katsunud, kuid merel pole teda keegi näinud. Ja nüüd enam näe ka, räägib raadio Sputnik.

Mäletate nõukogude aja loosungit: "Too vanametall kokkuostu!"? Kuid see pole mitte ainult kauge minevik — Kiievis on see aktuaalne tänapäev. Mis siis veel tulevikus olema saab.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Михаил Маркив

President Petro Porošenko allkirjastas raketiristleja "Ukraina" demilitariseerimise korralduse. See tähendab — relvastus maha võtta ja vanametalli hinnaga maha müüa. Nikolejevi laevatehases, kus on ristleja viimane ankrupaik, räägitakse, et vanametalli müügist saadavast rahast peaks tööliste palkadeks piisama.

Ristlejat hakati ehitama veel nõukogude ajal, 1993. aastal anti see, veel lõpuni valmisehitamata kujul iseseisvunud Ukraina laevastikule. 1996. aastal lõpetati projekt "edukalt" rahastuse puudumise tõttu. Üks asi on ennast "võimsaks mereriigiks" pidada ja hoopis teine asi ka tegelikult olla. Selleks läheb palju asju vaja, raha sealhulgas.

Ühesõnaga, ristleja "Ukraina" meenutab teatud mõttes äraspidi "lendavat hollandlast": seda näevad meremehed merel ikka ja jälle, kuid käega katsuda pole teda keegi kordagi saanud. "Ukrainaga" on vastupidi: paljud on ristlejat käega katsunud aga pole teda kordagi merel näinud.

Mis seal "Ukrainast" rääkida! Eksperdid väidavad, et Ukraina võimud said päranduseks võimsa laevaehituskompleksi Nikolajevis ja mitte ainult. Ukraina riigil olid kõik eeldused saada üheks maailma võimsamaks nii sõja- kui ka tsiviilotstarbeliste laevade ehitajaks. Mis aga välja tuli? Kuulus Nikolejevi laevatehas on praegu pankroti äärel.

Ракетный крейсер Украина на Николаевском судостроительном заводе на Украине
© Sputnik / Сергей Мамонтов
Ristleja "Ukraina" Nikolajevi laevaremndi tehases, Ukraina.

Et nii võib minna, kahtlustasid Venemaa sõjaväelased juba ammu. Sellepärast ostsid üsna varsti pärast Ukraina iseseisvumist talt ära strateegilised pommituslennukid. Ja vastavalt rahvusvahelistele kokkulepetele võtsid nendelt tuumarelvad maha.

Nüüd radikaalid muudkui kisavad, et Ukraina peaks oma tuumariigi staatuse taastama. Kuid esiteks, ei nõustu sellega vanemad seltsimehed Washingtonis. Nad muidugi tahaksid Moskvale nii palju tünga teha, kui vähegi võimalik, kuid siin on tegemist ikkagi globaalse tuumajulgeolekiga. Ukraina on aga selline riik mille ajalugu on ettearvamatu ja tulevik ulmeline. Ja ameeriklased saavad väga hästi aru, et Ukraina "põllul" juhtub imesid küll ja veel (vihje Venemaal populaarsele televiktoriinile "Imede põld" — toim.).

Teiseks, no milleks on tänapäeva Batka Angelitele (Jevgeni Petrovitš Angel — Ukraina ataman, üks kommunistidevastase ülestõusu juhtidest Ukraina aladel kodusõja ajal — toim.) tuumarelv? Lasevad veel endale jalga, korraldavad midagi Tšernobõli katastroofist hullematki. Vähe sellest, et Euroopa on surmahirmus potentsiaalsest Vene agressioonist (millest nende oma meedia neile räägib), siis nüüd võib ennast "samuti Euroopaks" pidav riik veel tuumakollapsi korraldada.

Räägitakse, et ristlejast kavatsetakse hakata Donbassis võidukalt sõdivale Ukraina sõjaväele soomukeid tegema. Siis sulgub ajalooline ja traagiline ring: pioneerid, sealhulgas Donbassi omad, korjasid omal ajal vanarauda NSV Liidu majandusliku ja sõjalise potentsiaali tugevdamiseks. Nüüd võivad need samad pioneerid, kes on tänaseks juba üsna kõrges vanuses, langeda nende kuulide läbi, mis on tulistatud endise nõukogude kodanike poolt, kes tulid nende koju korda looma soomukil, mis on valmistatud sellest samast nõukogude vanametallist.

Kas ulme? Ei, see on tänase Ukraina reaalsus. Ja ka vanametalli viidava ristleja nimi on samuti üsnagi sümboolne…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

138
Tagid:
ristleja, kommunist, radikaal, Ukraina