USA president Donald Trump kutsus „taaskäivitust“ meelde tuletades üles uurima Clintoni sidemeid Venemaaga

Trump kutsus üles uurima Clintoni sidemeid Venemaaga

54
(Uuendatud 18:52 30.03.2017)
USA president Donald Trump kutsus üles uurima oma valimisvõitluse endise rivaali, demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni sidemeid Venemaaga

ТАLLINN, 28. märts — Sputnik. USA president Donald Trump kutsus vastuseks demokraatide süüdistustele, nagu oleks tema meeskond seotud Venemaaga, Esindajatekoja liikmeid uurima Hillary Clintoni ja mõnede teiste Demokraatliku Partei esindajate sidemeid Venemaaga, vahendas RIA Novosti.

„Miks mitte uurida Esindajatekoja vastaval komisjonil Billi ja Hillary (Clintonite — toim.) tehingut, mille tulemusena suur osa uraanist läks Venemaale, Hillary „taaskäivitust" ja Hillary või Podesta kompanii poolseid kiidusõnu Venemaale. Lugu Trumpi sidemetest Venemaaga on väljamõeldis," ütleb Trump oma Twitteri-kontol.

Varem on meedia teavitanud ettevõtte Podesta Group lobistide eesotsas Clintoni valimisstaabi juhi venna Tony Podestaga koostööst Sberbanki filiaaliga USA-s.

Trump räägib juba mitmendat korda Clintoni valimisstaabi sidemetest Vene Föderatsiooniga. „Kuidas on lugu kõigi nende kontaktidega Clintoni kampaania ja venelaste vahel?" kirjutas Trump 20. märtsil Twitteris, selgitamata, milliseid kontakte ta silmas peab. „Ja kas pole ka tõsi, et Demokraatliku Partei rahvuskomitee ei lubanud FBI-l neid (sissehäkitud arvuteid) vaadata?" jätkas Trump.

Juba veebruari keskel Washingtonis toimunud pressikonverentsil meenutas Trump katset alustada „taaskäivitust", mida ta nimetas „rumalaks plastiknupuks". Samas süüdistas Trump Clintonit selles, et too andis käest ära 20% uraani. Aga — tema sõnade kohaselt — sellest ei kõnele keegi, kui aga tema ise oleks soovitanud midagi samalaadset, oleks teda nimetatud „pahaks poisiks", usub Trump.

Valimiskampaania ajal väitis Clinton korduvalt, et Donald Trump on seotud Venemaaga. See teema keerutati uuesti üles peale Trumpi valimist USA presidendiks, kui tema lähikonna aadressil hakkasid kõlama süüdistused lubamatutest sidemetest Venemaa esindajatega ja samal ajal süüdistati Moskvat „sekkumises" Ameerika Ühendriikide presidendivalimistesse 2016. aasta novembris.

Märtsi keskel kinnitas FBI juht James Comey, et ametkond on käivitatud juurdlus „Vene Föderatsiooni sekkumisest valimistese" ja „Trumpi sidemetest Venemaaga". USA telekanal on hiljem teatanud, et FBI käsutuses on infot sellest, et president Doald Trumpi lähikonnal oli sidemeid Venemaa esindajatega ning nendega kooskõlastati tolle teabe avaldamist, mis võis presidendiralli ajal demokraatide kandidaadile Hillary Clintonile kahjuks tulla.

Venemaa on korduvalt ameeriklaste luureteenistuste süüdistused katsetes USA valimisi mõjutada tagasi lükanud.

Venemaa Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas, et neid CNN-i väiteid ei saa võtta tõsiselt. 

„Tegemist on järjekordse infoga, millel pole vähimatki allikalist katet ja mida ei anna ei kommenteerida ega mingil moel tõsiselt võtta," ütles Peskov CNN-i teadaannet kommenteerides.

„Me kõik tunneme telekanali CNN poliitilisi eelistusi, me kõik teame seda maailmavaadet, mida selle telekanali töötajad vahetult esindavad. Aga peab olema piir, mis eraldab kodanikupositsiooni ja valimisaktiivsust propagandast ja põhimõtteliselt demokraatia alustalasid õõnestavast kaasalöömisest sisepoliitilises võitluses, mis on avalikult kuulutanud, et kavatseb tassida demokraatiat selle maailma kõige kaugematessegi nurkadesse," ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Meediasse lekitatud vihjed, et Donald Trumpi valimisstaabi esindajad suhtlesid pidevalt Venemaa luure esindajatega, on ka Valge Maja ümber lükanud.

Clintoni huvide konflikt

USA Vabariikliku Partei rahvuskomitee tellis 2016. aasta valimiskampaania käigus erafirmalt kogumi tõendeid Hillary Clintoni huvide konfliktist perioodil, mil ta töötas USA riigisekretärina, teatab väljaanne Politico.

Nagu väljaanne kinnitab, teenis LKA eruohvitseri Ben Wickhami asutatud ettevõte Hamilton Trading Group vabariiklastelt ühtekokku 41 500 USA dollarit. Väljaande allikate andmete kohaselt kulus suurem osa sellest summast kahe toimiku väljaostmiseks. Dokumendid pidid tõestama, et Clinton arendas energiaettevõtete huvisid Bulgaarias ja Iisraelis vastutasuks annetuste eest Clintonite perekonna fondile Clinton Family Foundation, kirjutab ajaleht.

Väljaanne osutab ühtlasi, et see ettevõte teeb väidetavalt koostööd KGB endise töötaja Gennadi Vassilenkoga, kellel „on väga head sidemed Venemaaga".

Ettevõtte asutaja väitis väljaandele, et tema töö vabariiklaste heaks ei olnud Venemaaga kuidagi seotud, puudutades hinnanguid julgeolekuohtude, näiteks võimalike terrorirünnakute osas. Wickham märkis ka, et tema ettevõttel „ei ole kunagi olnud mingisuguseid kontakte Trumpi ega Manafortiga (USA presidendi valimisstaabi endine juht ja Ukraina endise riigipea Viktor Janukovitši kunagine nõunik — toim.)". 

Clintoni lobistide sidemed Venemaaga

USA professionaalsed lobistid, kes rahastasid Hillary Clintoni valimiskampaaniat, tegid ulatuslikku koostööd selliste Venemaa pankadega nagu Sberbank ja VTB, aga ka Venemaa otseinvesteeringute fondiga ning seisid hea nende huvide eest USA-s, teatas väljaanne Free Beacon viitega registreeritud dokumentidele.

USA seadusandlus välismaa agentide registreerimise kohta nõuab teiste riikide huvides tegutsevatelt isikutelt justiitsministeeriumi perioodilist teavitamist oma tegevusest, kaasa arvatud finantsdokumentide osas.

Free Beaconi poolt esiletõstetud dokumendid näitavad, et Tony Podesta sai 2016. aasta esimeses kvartalis Sberbankilt 20 000 dollarit, et „välja selgitada 2014. aasta märtsis kehtestatud sanktsioonide ulatust" ja „võimalusi nende leevendamiseks".

Dokumendid tõendavad, et 2016. aasta jooksul pälvis Podesta Venemaaga seotud allikatest ühtekokku 170 000 dollarit. Tema rahaliseks panuseks Clintoni valimiskampaaniasse oli 260 000 dollarit.

Väljaanne teatab ka firma Manatos & Manatos koostööst VTB grupiga. Ettevõte, kellele oli usaldatud Venemaa pangasektori vastu suunatud sanktsioonide uurimine, sai oma teenete eest 17 500 dollarit kuus.

Firma juhi Emmanuel (Mike) Manatose rahaliseks panuseks Clintoni valimiskampaaniasse oli 40 000 dollarit. Manatose ja tema noorema venna annetusi teistele demokraatidest poliitikutele rehkendatakse kümnetes tuhandetes dollarites. Veel üks Washingtoni lobistide Venemaaga seotud ettevõtteid on Capitol Counsel, kes on teinud koostööd Venemaa otseinfesteeringute fondiga (RFPI).

Firmajuhid David Johns ja Richard Sullivan kandsid Clintoni valimisstaabi arvele enam kui 1,3 miljonit dollarit.

54
Tagid:
uraaniäri, taaskäivitus, valimisvõitlus, Donald Trump, Hillary Clinton, USA, Venemaa