Saksamaa hakkab võitlema libauudistega Balti riikides, illustratiivne foto

Saksamaa hakkab võitlema "libauudistega" Balti riikides

107
(Uuendatud 14:43 01.03.2017)
Saksamaa aitab luua Balti riikides venekeelset raadiojaama ja televisiooni, mis hakkab esitama informatsiooni teisiti, kui seda teeb Venemaa meedia

TALLINN, 1. märts — Sputnik. Saksamaa välisministeerium teatas kavatsusest sisse seada kostöö Balti riikidega võitluseks "Vene propagandaga". Ametkonna teatel kavatseb Berliin aidata Eestil, Lätil ja Leedul luua Venemaa meediaväljaannetele alternatiivsed venekeelsed meediaväljaanded, teatab RT.

"Me tahame aidata meie partneritel Balti riikides võidelda süstemaatilise desinformatsiooniga. Selleks aitame me luua venekeelset raadiojaama ja televisiooni, samuti need meediakanalid kolmes Balti riigis elavale venekeelsele elanikkonnale huvitavaks teha," teatas Saksamaa välisministeeriumi ametlik esindaja Martin Schäfer.

Ta selgitas, et koostöös Saksamaaga loodavad meediakanalid saavad olema venekeelse leviga, kuid hakkavad esitama informatsiooni teisiti, kui teeb seda Balti riikidele vaid libauudiseid pakkuv Vene meedia.

Mingeid konkreetseid juhtumeid, kus Venemaa meedia oleks esitanud ebatõeseid andmeid, Berliin ei nimeta. Tõendeid ei tasunudki oodata — Saksamaa on vaid astunud Balti piirkonnas suurde geopoliitilisse mängu ja kavatseb seal summutama hakata Venemaa häält, et olla ise rohkem kuuldav, leiab politoloog Rainer Rotfuss.

"Lääne ja Ida vahel on käimas on tõeline infosõda. Kui me seda ei mõista, ei mõista me ka Berliini taktikat," ütleb ekspert. "Isiklikult mulle on vastuvõetamatu tungida venekeelsesse meediaruumi ja informeerida Saksamaa valitsuse nimel millestki vene elanikkonda, keda ainuüksi Eestis on 100 tuhat inimest.

Kõikidel nendel inimestel on kodakondsuseta isikute staatus, valitsus diskrimineerib neid ja keegi Euroopa Liidus ei muretse selle pärast," märkis Rotfuss.

Politoloogi arvates pole see midagi muud, kui topeltstandardite poliitika ilming. "Pole midagi halba uute meediakanalite tekkimises ega nendevahelises konkurentsis — see on vaba turg. Kuid, kui kuulata näiteks "Ameerika häält" või Euroopa raadiojaamu, mis on kuuldavad näiteks Leedus, siis näeme, et nad ei teavita ühiskonda nõutaval viisil.

See on teatav propaganda liik. Me näeme samuti, et olukord selles küsimuses ei parane — NATO eraldab vahendeid raadioleviks Eestis. Kuidas saab pärast seda rääkida alliansi mõju puudumisest piirkonnas? See on lihtsalt naljakas," lõpetas Rotfuss.

Tuntud itaalia ajakirjanik ja publitsist Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Infosõja ja propaganda teemat arutatakse viimasel ajal aktiivselt nii Läänes, kui ka Venemaal. Euroopa poliitikud ja meedia on Venemaad korduvalt süüdistanud katsetes esitada informatsioonitarbijatele oma nägemust maailmakorraldusest, "kehtestada" oma arusaamist Moskva kontrollitava meedia abil.

Novembris võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni pealkirjaga "ELi strateegilise kommunikatsiooni kohta vastusammuna tema vastu suunatud kolmandate osapoolte propagandale", kus väidetakse, et Venemaa osutab rahalist abi EL riikide opositsioonierakondadele ja organisatsioonidele, kasutab kahepoolseid riikidevahelisi suhteid vaenu külvamiseks ühiskonnaks.

Sõnavabadust Euroopa Liidus ja Sputniku sarnaste meediakanalite tegevust piiravat resolutsiooni kritiseeris kaks rahvusvahelist erialaorganisatsiooni.

Venemaa president Vladimir Putin õnnitles Sputnik ja RT ajakirjanikke eduka töö puhul ja teatas, et Euroopa Parlamendi resolutsioon annab tunnistust demokraatiast arusaamise degradeerumisest Läänemaailmas ja väljendas lootust, et Venemaa infokanalite tegevuse reaalse piiramiseni asi ei jõua.

107
Tagid:
televisioon, radiojaam, meedia, propaganda, Välisministeerium, Saksamaa, Eesti, Balti riigid, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde