Mailis Reps

Ratas ei pea vajalikuks Repsi ametist vabastamist

322
(Uuendatud 18:51 22.02.2017)
Reformierakond soovitab Ratasel kaaluda Repsi ametist vabastamist

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas andis riigikogu infotunnis mõista, et ei pea vajalikuks vassimiselt tabatud haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ametist vabastamist.

"Ta on öelnud ise, et see oli inimlik eksimus, ta andis väärinformatsiooni Postimehele, ta on vabandanud selle eest. Kui te küsite minu käest, kas Mailis Reps on väärikas Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister, siis minu vastus on: jah, Mailis Reps on väärikas Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister," ütles Ratas vastuseks reformierakondlase Taavi Rõivase küsimusele, kas Reps sobib valitsuse liikme ametisse, vahendas BNS.

Reps eitas nädalavahetusel Postimehega rääkides, et oleks andnud intervjuu Vene propagandakanalile Sputnik, ehkki esmaspäeval avaldas Sputnik video, mis tõestab selgelt, et minister andis usutluse ennast korrektselt tutvustanud Sputniku töötajale. Teisipäeva õhtul Reps tunnistas oma eksimust ka Postimehele.

"Ma olen Mailis Repsiga sellest intervjuust rääkinud, väga põhjalikult, nii eile kui ka täna. Ta on kahetsenud, ta on vabandanud. Mina olen öelnud, et ma ei saa kuidagi õigustada valetamist või luiskamist. Ta on öelnud mulle, et tema jaoks oli see õppetund, millest ta õpib, see tähendab tegemist oli tema jaoks inimliku eksimusega," selgitas Ratas.

Reformierakonna riigikogu fraktsioon ja juhatus soovitasid kolmapäeval peaminister Jüri Ratasel tõsiselt kaaluda, kas haridus- ja teadusminister Mailis Reps saab pärast avalikkusele valetamist ministriametis jätkata.

„Vahetuim põhjus on Mailis Repsi valetamine intervjuu andmise kohta propagandakanalile Sputnik. Taunitav on ka intervjuus räägitu — küüditamise õigustamine poliitiliste motiividega ja süüdistus, et Eesti poliitikud kruvivad rahvusvahelisi pingeid, samal ajal ise erinevat tõde erinevatele auditooriumidele jagades," ütles Reformierakonna esimees Hanno Pevkur pressiteate vahendusel.

Lisaks oli Reformierakonna kohtumisel peaministriga arutusel valitsuse plaan kodakondsuse andmise põhimõtete leevendamiseks ja erandid eesti keele õpetamisel vene õppekeelega koolides.

„Reformierakond ei toeta valitsuse plaani muuta kodakondsuse seadust, andes automaatselt Eesti kodakondsuse Eestis alates taasiseseisvumisest elanud Vene kodakondsusega inimestele ja nende lastele. Samuti ei toeta Reformierakond valitsuse plaani lubada erandeid eestikeelsele õppele vene õppekeelega koolides," lausus Pevkur.

„Eesti kodakondsuse andmise põhialuste kallale minek eesmärgiga võita venekeelsete valijate hääli on vastutustundetu. Tänased nõuded kodakondsusele on põhimõttelised — kodakondsuse saamiseks tuleb lisaks Eestis elamisele tunda Eesti põhiseadust ja eesti keelt. Nendes alustes ei tohiks järeleandmisi teha," sõnas Reformierakonna esimees.

„Samamoodi on selge tagasiminek hakata lubama venekeelsetele koolidele erandeid eestikeelses õppes. Selle sammuga tehakse karuteene venekeelsetele noortele, kelle võimekus Eesti ühiskonnas tulevikus edukas olla saab selgelt kahjustatud. Selle asemel tuleks eesti keelt hakata õpetama juba lasteaias," märkis Pevkur.

KA Riigikogu Eesti Konservatiivne Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni hinnangul võiks keskerakondlasest haridusminister Mailis Reps tõsiselt kaaluda tagasiastumist, sest on avalikkusele valetamisega korduvalt vahele jäänud.

"Kõigepealt valetas Reps, et pole Vene propagandakanal Sputnikule intervjuud andnud," ütles EKRE fraktsiooni esimees Martin Helmne pressiesindaja teatel. "Seejärel selgus, et Reps räägib eesti ja vene inimestele vastandlikku juttu. Seega valetab ta kas eestlastele, kui lubab tugevdada eesti keele õpet, või venelastele, kui lubab keelenõudeid lõdvendada."

"Kinnitades Kremli-meelsele meediale, et ta seisab venekeelse hariduse eest, on minister valetanud ka riigikogule, sest alles äsja kinnitas ta parlamendi ees kõneledes, et vene keele laiendamise pärast eesti koolides pole põhjust muretseda," rääkis Helme. "Sputniku intervjuus aga lubab Reps vene valijale vastupidist."

Helme märkis, et peaminister Jüri Ratas lubas uut poliitilist kultuuri. "Korduvate valedega vahele jäänud minister peaks mõistma oma positsiooni võimatust, võtma poliitilise vastutuse ning ameti maha panema," lisas ta.

322
Tagid:
skandaal, Sputnik, peaminister, haridus- ja teadus minister, Reformierakond, Jüri Ratas, Mailis Reps
Teema:
Repsgate (8)