Migratsioonikorraldus tühistati, Flynn võeti maha, administratsioonile pandi häbimärk külge

Trumpunkt ehk USA presidendile pannakse mõistust pähe

1 / 2
79
(Uuendatud 10:42 17.02.2017)
Viimati, kui Trump Krimmist rääkis, oli tal hoopis teistsugune jutt. Kuid tookord, valimiskampaania ajal, rääkis ta ka Michael Flynnist vägagi lugupidavalt

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ameerika sõdurid trügivad muudkui sadade kaupa Euroopasse. Samal põhjusel, ikka "Venemaa heidutamiseks", paigutab Pentagon Euroopasse veel 50 kopterit. Ühendriikide hävitaja satub Vene ässade pärast Mustal merel muudkui merehätta. Washington süüdistab Moskvat aina rahvusvahelise õiguse ja sõjalise pariteedi rikkumises. Kas Valgesse majja uus peremees ikka üldse tuligi? Kui tema pressiesindaja Shean Spicer poleks rõhutanud, milline president nimelt "andis selgelt mõista, et ootab Venemaalt olukorra deeskaleerimist Ukrainas ja Krimmi tagastamist," polekski aru saada, kellest jutt käib.

Kuigi seesama passaaž kõlas tema huulilt hoopis pehmemalt kui Obamal. Sisuliselt on läänerindel siiski muutusteta. Mitte, et see kõik nüüd üllatusena oleks tulnud. USA uus alaline esindaja ÜRO Julgeolekunõukogus Nikki Haley jõudis juba selles vaimus debüteerida. Tookord võis mulje jääda, et äkki ei jõudnud ta korralikult ette valmistada ja ta kasutas kõneks mõnd käepärast olevat Samantha Poweri (eelmine USA esindaja ÜRO-s — toim) konspekti. Nüüd on meil siis konkreetne viide konkreetsele esimesele mehele. Muide, kui ikka veel uskuda, et "Trump on oma poiss", siis ei pruugi seegi veel midagi tähendada. Esiteks, kellele ta siis ikkagi "selgelt mõista andis". Teiseks, kas too, kellele ta "mõista andis", sai ka sama "selgelt aru", mida talle "mõista anti". No ja kolmandaks, viimati, kui Trump ise sellest rääkis, kõlas see hoopis teisiti: "Krimmi elanikud, nagu ma kuulnud olen, eelistasid ühinemist Venemaaga sellele, kus nad varem olid. Ja sellega tuleb arvestada. Katse sundida Venemaad Krimmi Ukrainale tagastama võib viia Kolmanda maailmasõjani."

Tookord, valimiskampaania ajal, pidas Trump ka Michael Flynnist väga lugu, nüüd aga teatas tema suhtes usalduse kaotusest. Kuigi jällegi, mitte isiklikult ei teatanud, vaid tema nimel teatati. Selge see, et mitte tema teadmata, aga ikkagi. Harv juhus, et juba teist päeva pole teda isegi Twitteris. Võibolla tegeles parasjagu sõnade otsimisega.

Küllap on tal praegu tunne, et kõik kukub käest ja pind kaob jalgealt. Migratsioonikorraldus tühistati, Flynn "võeti maha", administratsioonile pandi häbimärk külge. The New York Times heidab jälle ette valimiseelseid kokkuleppeid Vene luurega. Polegi tähtis, et tõendeid selle kohta pole, pärast Flynni usutakse juba kõike. Trump on lähedal läbikukkumisele, tema alluvad kinnitavad, et ka depressioonile. "Presidendi meeleolu on muutunud imestusest ärrituseks pärast seda, kui ta mõistis, et USA valitsust pole võimalik käivitada nagu mõnd tema äriettevõtet," järeldab väljaanne Politico paarikümne presidendiabi ja nõuniku küsitluse tulemustest.

Vaevalt teda, tema inimeste jutukuse põhjal otsustades, enam oma poisiks pidada saab. Oli kohe aru saada, et tema jaoks on Valge maja Trampunkt. Kas ravib tema Ameerika terveks, või paneb Ameerika talle mõistuse pähe. Praegu paistab, et Ameerikal tuleb asi justkui paremini välja. Ja kuidas ta olekski saanud tema valvsust uinutada, öelda: "Anna Krimm tagasi!" olnuks sama, mis Stirlitzil Reichssicherheitshauptamtis (Reichi julgeolekuamet — toim.) natsitervituseks käsi välja sirutada (vihje nõukogude kultusfilmi "Seitseteist kevadist hetke" peategelasele Max Otto von Stirlitzile — toim.). See ei kohusta millekski, kuid ka ei erista peavoolust. Kuid mõjus ometi, ta sai juba esimese kiitusegi. Tõsi, Kiievilt ja vaevalt, et seda saavutada taheti. Järelikult pole välistatud, et teda võidakse uskuda ja ega tal varsti enam muud üle jäägi, kui Venemaa vastu oma sanktsioonid kehtestada. Aga me oleme ju endiselt "omad". Nii et suhtuksime mõistvalt sellessegi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

79
Tagid:
Valge Maja, president, Michael Flynn, Trump, Donald Trump, USA, Krimm, Venemaa