Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini

Mogherini hoiatas USA-d

56
(Uuendatud 07:50 11.02.2017)
Mogherini hoiatas Trumpi administratsiooni sekkumise eest Euroopa poliitikasse

TALLINN, 10. veebruar — Sputnik. Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini hoiatas reedel Donald Trumpi administratsiooni "sekkumise" eest Euroopa poliitikasse.

"Meie ei sekku USA poliitikasse ja eurooplased eeldavad, et ka Ameerika ei sekku Euroopa poliitikasse," ütles Mogherini, lõpetades oma esimest visiiti Washingtoni pärast Trumpi ametisseastumist 20. jaanuaril, vahendas BNS.

Trump on muu hulgas avaldanud tunnustust Suurbritannia otsusele lahkuda Euroopa Liidust.

"Euroopa Liidu ühtsus on minu arvates täna selgem kui see oli mõned kuud tagasi," ütles Mogherini reedel. "Ühendkuningriik on Euroopa Liidu liige veel vähemalt kaks aastat ja ta ei saa pidada kahepoolseid läbirääkimisi ühegi kaubandusleppe üle kolmandate riikidega."

Euroopa Liit ei ole institutsioon, vaid pigem "28 liikmesriigi liit", sõnas Mogherini.

"Eurooplased tunnevad ja usuvad, et nende huvid on paremini kaitstud ja edendatud läbi meie liidu," lisas ta. "Euroopa Liit on siin, et jääda."

Mogherini käis neljapäeval ja reedel visiidil Washingtonis, kus pidas kõnelusi uue administratsiooni kõrgete esindajate ja senaatoritega.

"Mul olid suurepärased kohtumised Tillersoniga Valges Majas, aga samuti kokkusaamised senatis," võttis ta pressikonverentsil kokku visiidi tulemused.

"Me rääkisime mitte üksnes koostöövajadusest, aga hakkasime arutama ka selliseid küsimusi nagu Süüria, võitlus terrorismiga, Venemaa ja Ukraina, Liibüa, Lähis-Ida rahuprotsess ja paljusid teisi teemasid," märkis ta.

Mogherini puudutas eraldi tuumalepet Iraaniga, mille saavutamisest ta võttis isiklikult aktiivselt osa. Tema sõnul oli see üks visiidi eesmärke, sest tuumaleppe osas ei ole Mogherini kohustatud üksnes Euroopa positsiooni esindama, vaid ta juhib ka ühiskomisjoni, mis tuumaleppe jõustamist jälgib.

"Ma olen täiesti selgelt algusest saadik rääkinud, et see ei ole kahepoolne lepe ning isegi mitte leping Iraani ja riikide rühma vahel. See kuulub nüüd kogu rahvusvahelisele kogukonnale," ütles ta.

56
Tagid:
poliitika, Trump, Federica Mogherini, EL, USA