Džihhadisitid valmistuvad põrandaaluseks võitluseks

Kalifaat läheb põranda alla

115
(Uuendatud 11:17 12.01.2017)
Islamiriigi juhtkond valmistub sõjaliseks kaotuseks Iraagis ja Süürias. Kalifaadi sõjalise purustamise viimasel etapil läbivad islamivõitlejad ilmselt ümberõppe rindevõitlejatest terroristideks. Eksperdi arvates valmistuvad džihhadisitid praegu põrandaaluseks võitluseks.

Villem Rooda, NSV Liidu kaitseministeeriumi Luurepeavalitsuse (GRU) kõrgema ohvitser-analüütiku erus

Lahingutegevuses raskuskese võitluses ISIS-ega (tuntud ka nimetuste kalifaat, Islamiriik, Daesh all — EL-s, USA-s ja Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon — toim.) on nihkunud tagasi Süüriasse. Pealetung Iraagi Mosulile on peatunud ja osa, peamiselt Iraagi valitsusvägede üksusi, on tagasi pööratud vabastatud aladele, mille kiire läbimise käigus omal ajal ei pööratud nende puhastamisele ISIS-e võitlejatest vajalikku tähelepanu ja kust ISIS nüüd, valitsusvägede tagalas asuvatest asundustest, sissirünnakuid on alustanud.

Tagasipööratud Iraagi väeüksused ei leidnud nendest asundustest eest siiski mitte ISIS-e võitlejaid, vaid pealetungijate abistamises süüdistuse tõttu mõrvatud kohalike elanike surnukehi.

Islamivõitlejad imbuvad valitsusvägede tagalasse

Pealetung peatus, sest selle jätkamine tsiviilelanikest tulvil suurlinnale, kus ainuüksi lapsi on üle 300 000, oleks täpsemate luureandmete puudumisel väga riskantne ja tooks kaasa palju tsiviilohvreid.

Probleemiks on ka nii sunniitidest formeeritud üksused ISIS-e koosseisus, kui ka Iraagi valitsusvägede poolel iseseisvalt tegutsevad šiiitide irregulaarsed üksused, kes on " kuulsaks saanud " oma sunniitide vastu toime pandud metsikuste.

Mosulis jätkub ka ISIS-e valikuline ja vähene inimeste ja varade evakuatsioon. Valitsusväed ei ole suutnud seda evakuatsiooni peatada, linna blokeerida ega linna varustamist kontrolli alla võtta.

Hetkel linnas veel toiduainete, vee aga ravimite nappust tunda ei ole. Ka põgenikevool linnast ei ole veel nii suur, nagu valitusväed ja liitlased varem prognoosisid.

Need tsiviilelanikest põgenikud, kes Mosulist välja pääsesid ja valitsuse rajatud põgenikelaagritesse sattusid, tekitavad probleeme. Luure andmetel on ISIS-el Mosulis laialdane tsiviilisikutest agentuur ja ISIS-se salajased toetajad valguvad nüüd põgenikevooluga põgenike staatust kasutades üle maailma laiali. Sama oht, tõsi pisut väikesemas ulatuses, on ka ISIS-e hõivatud Süüria aladel.

ISIS on seoses läheneva sõjalise lüüasaamisega alustanud ümberkorraldusi. Sotsiaalmeedias on need juba toimunud ning IT ja meediaspetsialistidel oleks meediaruumis palju huvitavat avastada. ISIS-e Twitteri kontod on enamuses suletud aga ISIS-e propagandatulv ei ole vähenenud. See on aga muutunud sisult kvaliteetsemaks psühholoogilises mõttes ja propaganda eesmärkidel terrorivägivalda kujutavate materjalide hulk on vähenenud.

"Püha" al-Bagdadi ei tohi langeda

ISIS-e juht Abū Bakr al- Bagdadi on ühtedel andmetel Mosulis, teistel aga sealt juba lahkunud. Tema tähtsus ISIS-ele on kordades suurem, kui oli näiteks Osama Ben Ladeni tähtsus Al-Qaedele. Osama Ben Ladeni hukkumine ei tähendanud Al-Qaedale rohkemat, kui vajadust asendada ta kellegi teisega. Samas ISIS-e liidri al-Bagdadi langemine oleks piltlikult maapealse pühaduse kaotus.

ISIS ei tähenda ainult relvastatud võitlust ega terroriorganisatsiooni nagu Al Qaeda, ISIS on ka nakkav džihhadistlik ideoloogia, kus jumala maapealne asemik on niivõrd kesksel kohal, et mingil juhul ei tohi ta hukkuda ega vangi langeda. Pole välistatud, et kui juht peaks siiski hukkuma (võib arvata, et selle soovijaid on rohkem kui küll), siis püüavad organisatsiooni madalama taseme juhid seda igati varjata. Mitte mingil juhul ei tohi juhti lasta vangistada, isegi tema surnukeha ei tohi vaenlase kätte sattuda.

Selleks on tehtud kõik, isegi enam, kui osatakse arvata. Sõjaline kaotus iseenesest ISIS-t veel ei hävita, sest tema ideoloogia on saavutanud arengu ja leviku kõrgtaseme, ja mis kõige tähtsam, ISIS põhibaasi sõjaline kaotus ei kahjusta.

Kalifaadi dubleeritud juhtimine

Just tänu "revolutsioonilisele" uue õigeuskliku sunniitliku riigi loomise ideoloogiale on ISIS, maailma kõige rikkam ja kõige tugevama, kindlamalt varjatud tugibaasiga terroriorganisatsioon, palju avatum kui näiteks Al-Qaeda. Viimane ei saa enesele sellist avatust, nagu ISIS, lubada, sest tal ei ole eraldi konspireeritud "kooseisuvälist " tugikeskust. Al-Qaede juhtkond on organisatsiooni struktuuri integreeritud ja ta peab seda, nii nagu ka esmatasemelisi jõude, hoolikalt varjama. Ta ei levita videopöördumisi ega esine üleskutsetega.

Ben Ladeni järeltulijad ei saa sellist "avalikku" tegevust, nagu ISIS juhid eesotsas "pühak" al-Bagdadiga, endale lubada, sest neil ei ole ka "koosseisuvälist", luure- ja vastuluuresüsteemi. Seetõttu peab kogu Al Qaeda organisatsioon olema varjatum.

ISIS valmistub taluma tagasilööki juhuks, kui Mosul peaks vallutatama. Põhja-Süürias on Türgi väed koos teda toetavate mässuliste rühmitustega sihikule võtnud kaks suurt ISIS-e tugipunkti, millest erilise tähtsusega on Raqqa. Edukad on olnud ka kurdide sõjalised operatsioonid. Kui Venemaa toetatavate Süüria valitsusvägede edu jätkub ja Aleppo suudetakse lõpuks vabastada, siis on ISIS-e kalifaat samahästi kui lakanud olemast

Võitluses Islamiriigiga algab uus etapp

Siis algab võitluses terroristidega uus etapp, mille käigus avaliku sõja kaotanud ISIS korraldatakse ümber maailma suurimaks ja ohtlikumaks põrandaaluseks terroriorganisatsiooniks. Seda hakkab ilmselt juhtima sügavalt konspireeritud tuumik, mille olemasolu võib praegu vaid aimata.

Peale traditsiooniliste terroriaktide jätkumise Süürias, Iraagis ja Liibüas on löögi all viis Kesk- ja Lääne-Aafrika riiki, Prantsusmaa, Belgia, Ühendkuningriik, Saksamaa, Türgi ja Venemaa. Millise piirkonna valivad džihhadistid endale uueks keskuseks ja milline saab olema organisatsiooni uus nime, sest kalifaat lakkab olemast, on raske ennustada. Tundub, et jätkuvalt raske saab olema Türgil. Võib arvata, et iga hinna eest püütakse korraldada terrorirünnakuid Venemaal ja kasutada selleks organisatsooni tugevaid Kesk-Aasia harusid.

Kindlasti suudetakse purustatud ISIS-e džihaadivõitlejaid sõjapõgenike põgenikevoolus edaspidigi smugeldada Itaaliasse, Kreekasse ja sealt edasi Prantsusmaale, Ühendkuningriiki, Saksamaale. Sellised ettevalmistused algasid juba suvel aga seni oli võitlejaid vaja kogu pikkuses kärisevatele rinnetele Kalifaadi alade kontrolli all hoidmiseks. Ümberkorralduste edu sõltub edaspidi sellest, kui hästi osatakse valida selliseid terrorikõlblikke võltspõgenikke.

Praeguses keerulises olukorras ISIS-el rindevõitlejale ümberõpet terroristideks tegutsemiseks sihtkohamaades raske korraldada. Nende sihtriikide eriteenistused on võimekad, kogenud ja kindlasti ka ootevalmis ja selleks vajalikuks valmisolekus.

Tuleb hakata otsima külalisterroriste

Ei ole välistatud, et ISIS laiendab oma tegevust ka NATO Ida-Euroopa liikmesriikidesse, sealhulgas Baltimaadesse. Euroopa Liidu avatud sisepiirid teevad selle vägagi lihtsaks. Vaevalt, et igas riigis kohapealset üksust luua suudetakse ja terrorirünnakute ülesandeid hakkavad täitma gastroleerivad rakukesed. Õnneks ei ole ISIS-e terroristlik osa nii hästi välja arendatud ega nii hargnenud kui agiit-propagandaga tegelev struktuuriosa.

Seega, massilisi aktsioone ISIS läbi viia ei suuda. Raske ja ärev aeg saab aastatel 2017-2019 kindlasti olema. ISIS-e tõenäoline ümberkorraldamine ja terroritegevus saab igal juhul olema reaalsem, kui kõikidest torudest puhutav Venemaa kallaletungi oht.

Eriteenistused on seni vaatamata rasketele rünnakutele ja ohvritele, mida pole suudetud ära hoida, oma tegevuses olnud siiski vägagi edukad.

Eriteenistused on saanud palju kogemusi, on edukalt rakendanud toimiva infovahetussüsteemi, kuid ka ISIS on senitoimunust õppinud ja peagi saab ta suurt täiendust Iraagi ja Süüria rinnetel võitluses kogenud ja karastunud džihhaadivõitlejatest, kellel lahinguülesannet varsti enam ei ole ja nad suunduvad varjatud võitlusliinile "uskmatutega".

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

115
Tagid:
terror, Daesh, džihhadist, kalifaat, ISIS, Islamiriik, Iraak, EL, Süüria
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde