Angela Merkel

Tagurpidi Angela. Sanktsioone maha võtta ei olegi niisama lihtne, nagu burkatki

61
(Uuendatud 10:34 09.12.2016)
Kui varem nägi ta Venemaas vaata et kõige elava vaenlast, siis nüüd tegi ta ettepaneku temaga suhted üle vaadata. Sellest kohast edasi tahtnuks põhjalikumalt teada, kuid sellel teemal ei poetanud ta rohkem sõnakestki.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Talle aplodeeriti üle 11 minuti, enne kui ta midagi öelda sai. Ja nad veel isegi ei teadnud, mida ta öelda kavatseb. Ilmselt ei teatud sedagi, et ollakse rekordit püstitamas.

Täpsemalt, püstitavadki rekordit. Kui CDU (Kristlik-demokraatlik Liit) avaldas talle tänu eelmise, kaheksanda taasvalimise puhul, kestsid "tormilised ja kestvad" kiiduavaldused umbes kümne minutit.

Tookord oli asi veel seda väärt. Kuid seekord, Essenis, jäi mulje, et nende ovatsioonidega kütsid nad justkui iseennast üles. Selleks, et sisendada endasse taasvalimise vältimatust ja püüdsid aplausiga vaigistada väljast tulevat kriitikat ja oma sisemist häält.
Ангела наоборот. Снять санкции не так просто, как паранджу
Tagurpidi Angela. Sanktsioone maha võtta ei ole niisama lihtne, nagu burkatki

Võibolla said aga lihtsalt aru, et järgmist korda ei tulegi. Vähemalt need, kes tahtsid, et seda ei tuleks. Sest siin oli ju veel üks ajalooline "saavutus".

Angela Merkeli kõige nõrgem tulemus kogu CDU 16-aastase valitsemisaja jooksul. Selle poolt, et ta edasi CDU parteiliidriks jääks, hääletas kõigest 89,5% saalist. Kuigi oma populaarsuse tipul, 2012. aastal, anti proua kantsleri poolt 97,9%.

Nüüd tundub, et see oli hoopis eelmises elus. Enne Ukrainat, sanktsioone, Süüriat, migrante, uusaastaööd Kölnis, "Alternatiivi Saksamaale", enneolematut reitingulangust.

Kuid isegi oma parimas seisundis ei ulatunud see selleni, kellest ta oleks tahtnud parem olla, kui mitte võimu kvaliteedi, siis vähemalt teenistusaastate poolest. Konrad Adenauer sai partei kongressil kolmel korral järjest 100%, Helmut Kohl ei saanud kunagi vähem kui 98,5. Kuid Merkelile, nagu räägitakse jätkuvat sellestki, et uuesti võita.

Järgmisel sügisel, Bundestagi valimistel. Ainult et seekord tahaks ta juba haarata kogu maailma korralduse järele, arvates ilmselt, et Saksamaa on ta juba ära korraldanud. Kuigi ta ise tunnistas, et kerge see tal olema ei saa. "Eesseisvate parlamendivalimiste valimiskampaania saab olema kõige keerulisem, vähemalt Saksamaa taasühinemise ajast alates." Ta ei hakanud täpsustama, et sellepärast ongi keeruline, et toimub tema osavõtul.

Et kellelgi ei tekiks kiusatust seda tema eest teha, üritas ta välja ilmuda uuenenuna, et seda uut loomust õilsa auditooriumi peal testida. Sellisena polnud teda tõepoolest varem veel nähtud.

Kuigi vaja oligi kõigest seda, et endistele seisukohtadele antipoodid leida ja need oma kasuks pöörata. Kui varem oli seisukoht, et "võtame kõik migrandid vastu", siis nüüd "saadama ebaseaduslikud maalt välja ja keelame burka ära".

Kui ta varem nägi Venemaas vaata et kõige elava vaenlast, siis nüüd tegi ta ettepaneku temaga suhted üle vaadata.

Sellest kohast edasi tahtnukski veidi põhjalikumalt teada, sest sanktsioone maha võtta ei ole niisama lihtne, nagu burkatki. Kuid sellel teemal ei poetanud ta rohkem sõnagi. Küllap ta arvas, et intriigi tekitamiseks on sellestki küllalt.

Ja tegelikult intriigi ta tekitaski. See oli nagu tagurpidi Angela. Mida kujutab endast tagurpidi ingel, tuleks pärida kirikust. Kuid põhimõtteliselt paelub küll. Veidi kraapimist, puhastamist, läikima hõõrumist. Nii võib isegi vana münt välja näha nagu uus kopikas. Teine lugu on, et ega sellest tema väärtus suuremaks ei lähe. Võib-olla ehk kunagi hiljem, kui ta käibelt maha võetakse.

Praegu on see aga üheksas tagasivalimine. Isegi kass ei loodaks rohkemat. Kui Merkeli jaoks pole isegi tema ilmselt autoriteet, siis tuleb teda võrrelda mitte Kohli ja Adenaueri, vaid Brežneviga. "Tormilised ja kestvad" on tal juba olnud. Kuigi, võibolla seepärast ongi kõige kauakestvamad, et teatris saadetakse nii viimsele teekonnale. Ja Merkel on näidanud, milline hea näitleja temas kaduma on läinud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

61
Tagid:
Angela Merkel, Saksamaa