Renzi: ma kaotasin

Renzi astub tagasi, opositsioon juubeldab

24
(Uuendatud 13:19 05.12.2016)
Itaalia valitsuskriis, mille põhjustas peaminister Matteo Renzi tagasiastumine referendumikaotuse järel, valmistab Euroopa Liidule muret.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Itaalia elanikkond hääletas referendumil põhiseaduse reformi vastu. Pärast valitsuse seaduseelnõu läbikukkumist teatas peaminister Matteo Renzi oma tagasiastumisest. Rahvahääletus toimus eile. Itaalia meedia andmetel lükkas enamus itaallastest — 59,11% — riigi põhiseaduse parandusettepanekud tagasi, edastas RIA Novosti.

Mida valitsus ette pani

Referendum puudutas ainult üht küsimust — parandusmuudatusi põhiseaduses. Matteo Renzi valitsuses koostatud seaduseelnõu pakkus välja olulised muudatused Senati töös.

Selle plaani kohaselt pidanuks edaspidi Itaalia parlamendi moodustama piirkondlikud nõukogud, kelle poolt Senatisse valitaks 74 maanõunikku ja 21 linnapead. Lisaks neile pidi veel viis parlamendiliiget nimetama riigi president.

Itaalia peaminister Matteo Renzi teatas esmaspäeva varahommikul tagasiastumisest pärast kaotust põhiseadusreferendumil
Михаил Воскресенский

Kui need parandused oleks vastu võetud, siis oleks Senati koosseis enam kui kolmekordselt vähenenud — 315-lt saja inimeseni. Samas sattunuks löögi alla ka parlamendi volitused — Renzi ettepanek oli jätta senaatorite pädevusse vaid teatud hulga reformide ja põhiseaduse muutmisega seotud küsimusi. Lisaks sellele nägi põhiseaduse reform ette volituste ümberjaotamise piirkondlike ja keskvõimu-organite vahel.

Matteo Renzi pani oma seaduseelnõule suuri lootusi. Rahvahääletuse eel vihjas ta korduvalt, et referendumi läbikukkumise korral astub ta ametist tagasi.
„Kui ma rahvahääletusel kaotaaks jään, tähendab see minu poliitika läbikukkumist," teatas Renzi mõned päevad enne hääletamist.

Peab sõna

Kui sai teatavaks, et reform on läbi kukkunud, teatas Renzi oma peatsest tagasiastumisest.

„Homme keskpäeval kutsun ma kokku ministrite nõukogu istungi ning seejärel lähen Quirinale paleesse ja annan vabariigi presidendile oma lahkumisavalduse," lausus Renzi rahvahääletuse tulemustele pühendatud pressikonverentsil.

Samas märkis peaminister, et hääletamine kujunes „suureks demokraatia pidupäevaks". Tema sõnul on ta rõõmus ja uhke Itaalia üle.

„Ma kaotasin. Itaalia poliitikas ei kaota kunagi keegi, ent mina olen teistsugune. Ma kaotasin ja ma ütlen selle valjul häälel välja, isegi kui see mu kõri kinni nöörib," sõnas poliitik, lisades, et ta „tegi kõik, mida suutis".

Matteo Renzi asus Itaalia peaministri ametisse 2014. aasta veebruaris. Enne seda oli ta mitu aastat Firenze linnapea.

Opositsioon rõõmustab

Renzi sõnad tagasiastumise kavatsusest tegid rõõmu Itaalia opositsioonile. Erakonna Põhjaliiga esimees Matteo Salvini nimetas seda „demokraatia suurpäevaks" ja teatas valmisolekust kujuneda lahkuvale valitsusele tõsiseks alternatiiviks.

Suurima opositsioonipartei Viie Tähe Liikumine asutaja, blogipidaja ja satiirik Beppe Grillo leiab, et kujunenud olukorras on suurimaks võitjaks Itaalia elanikkond.

„Hüvasti, Renzi.2. Itaallased peavad saama võimalikult kiiresti valimistele kutsutud. Kõige kiirem, realistlikum ja konkreetsem lahendus valima minekuks on hääletada vastavalt sellele seadusele, mis meil juba olemas on," kirjutas ta oma blogis.

Parlamendi Saadikutekoja aseesimees Luigi Di Maio teatas, et „täna sai kaotuse osaliseks valitsev klikk, tema ülbus. Homsest päevast peale asume tööle Viie Tähe valitsuse moodustamiseks ja kavatseme endiga kaasa tõmmata vabu inimesi, kes tahavad selles osaleda. Üht inimest enam võimul ei ole, kodanikud peavad ise võimuorganeid juhtima asuma," väitis poliitik.

Euroopa aktsiaturud langesid

Euroopa aktsiaturud langesid esmaspäeval pärast seda kui peaminister Matteo Renzi teatas oma tagasiastumisest, edastas BNS.

Samal ajal mõjutas investoreid positiivselt Austria presidendivalimistel Alexander Van der Belleni võit parempopulistliku Vabaduspartei kandidaadi üle.
Milano börsiindeks FTSE MIB langes enam kui 2 protsenti, enne taastumist 16 970 punktini, mis on 0,7-protsendine langus võrreldes reedese sulgemistasemega.
Frankfurti indeks DAX 30 langes 0,2 protsenti 10 494,64 punktile ja Pariisi CAC 40 langes 0,5 protsenti 4506,66 punktile.

Väljaspool eurotsooni langes Londoni FTSE 100 pea 0,4 protsenti 6704,88 punktile.

Vastukajad Euroopa poliitikutelt

Prantsusmaa president François Hollande väljendas Itaalia peaministrile Matteo Renzile seoses tema tagasiastumisotsusega tulenevalt põhiseaduse referendumi tulemustest lugupidamist.

„Vabariigi president avaldab austust Itaalia ministrite nõukogu esimehe Matteo Renzi otsusele seoses Itaalia põhiseaduse referendumi negatiivse tulemusega ametist lahkuda," öeldakse Élysée palee kommünikees. Märgitakse, et Hollande tervitab Renzi väärtusi, mis „on suunatud oma riigi jaoks julgetele reformidele ja soovile suunata Euroopat õitsenguteed pidi edasi."

Itaalia valitsuskriis valmistab Saksamaale muret, tunnistas Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier esmaspäeval.
"Jälgime Itaalia tulemusi murega," ütles Kreekas visiidil viibiv Steinmeier kohtumisel Kreeka peaministri Alexis Tsiprasega. "Usun, et Renzi tegi õigesti, seda oli vaja teha, kuid valijad ei toetanud teda."

"See ei ole riigi kriis, küll aga valitsuskriis, mis vajab lahendamist. See ei ole raskel ajal Euroopale positiivne sõnum," lisas Saksa välisminister.

24
Tagid:
referendum, valitsus, Matteo Renzi, Frak-Walter Steinmeier, Itaalia