Ühendkuningriigi kaitseminister Michael Fallon

Fallon Trumpile: jätka nüüd ise

82
(Uuendatud 15:19 04.12.2016)
Ameerika televisioonis on selline naljamees, Jimmy Fallon. Oleks seda öelnud tema, oleks Trump ehk kaasagi naernud. On ju naljakas, kui koomik üliriigi liidrile head nõu annab. Nüüd aga andis nõu hoopis üks teine Fallon.

Mihhail Šeinkman, Raadio Sputnik

Lõppude lõpuks pole see enam sünnis. Meie siin võibolla olemegi harjunud, et "inglanna õiendab häda" (Venemaal levinud ütlus "англичанка гадит" — toim.) aga mitte Trump ometi. Tema on suures poliitika uus inimene, võib kõike puhta kullana võtta, segadusse sattuda, oma veendumustest taganeda. Küllap mõeldi nii Londonis kui isegi mitte ei soovitatud, vaid suisa nõuti vastvalitud USA presidendilt, et too peaks edaspidigi Venemaaga riidu kiskuma. "Donald Trump peab Venemaale vastu hakkama," suisa käskides unustades kõik, mis ta Ameerika Ühendriikidele lubanud oli, keegi Fallon. (ingl.k. — Britain expects Donald Trump to 'stand up' to Russia, Michael Fallon warns.)

Kõik telekanali RT kontod Ühendkuningriigis on suletud
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Heakene küll, oleks see siis olnud Jimmy. Ühes Ameerika telekanalis on selline naljamees, Jimmy Fallon. Räägitakse, et on terane poiss. Tema sõnade peale oleks Trump ehk naernudki. On ju naljakas, kui koomik üliriigi liidrile head nõu annab.

Nüüd aga, tuleb välja, et on mingi Falloni imitatsioon, isegi perekonnanimi on sama. Aga esiteks, tolle eesnimi on Michael ja teiseks, olgugi, et sõbraliku, kuid ikkagi välisriigi kaitseminister. Ja tema suust selliseid naljad lõhnavad juba riigi siseasjadesse sekkumisena. Seda ei saa isegi inglise huumoriks pidada, millest igaüks aru ei saa, ja nüüd — põmaki, otse sarvede vahele.

"Tuleb eristada valimiseelset retoorikat ja seda, mida tegelikult tehakse. Tegelikult on iga Ameerika administratsioon Venemaaga alati vaenujalal olnud. Me ei ütle, et temaga ei tuleks dialoogi pidada, kuid teda ei maksa kohelda võrdse partnerina," ladus Ühendkuningriigi kaitseminister kõik lagedale, nagu pihitoolis. Sirgjooneliselt, karmilt, nagu kaevikus. Kahe sõnaga võeti kokku kogu Lääne ja Moskva vaheliste suhete ajalugu. Inimhingede ja Ameerika administratsioonide asjatundajana ei ole ta Donald Trumpi iseloomust ilmselt eriti heal arvamusel. Seepärast mõtlebki nagu Obama. Et pole lugu, Valge maja on kõvemaidki mehi taltsutanud.

Fallon oli ilmselt kusagil väljas, kui Trump pärast valimisvõitu Putiniga rääkis. Esimesena brittidest kutsus Trump endale külla nende kõige kõrgema euroskeptiku Nigel Farage. Ilmselt ei jõudnud Fallon tagasi ka selleks ajaks, kui seesama Trump nimetas sedasama Faraget parimaks kandidaadiks Ühendkuningriigi USA saadiku kohale. Loomulikult seda kellelegi peale surumata, kuid mõista andes, milliste brittidega tal ühist keelt kergem leida on. Ja ilmselgelt pole selleks kaitseminister. Ega ole ka tema ülemus Theresa May. Too pesi iga kord, kui sõna "Tramp" suhu võttis, hambaid.

Tema jõudis ka juba venevastase retoorikaga hiilata nagu ehtekulinatega, kui ütles kohtumisel Poola peaminister Beata Šidloga: "Me peame oma survet Venemaale jätkama, arvestades tema jätkuvat enesekindlust," selgitades ühtlasi tseremoonitsemata põhjuslikku seost. Valmisolekust kasutada selleks tuumapommi ta enam ei iitsatanud, nagu peaministriks olemise algusaegadel. Seega surus ta oma saba ikkagi jalgade vahele, kuid mitte ka niivõrd, et loobuda naudingust koera liputada.

Nad on seal Londonis ikka väga veendunud, et USA vabariiklaste koorekiht paneb Donaldi lõpuks ikkagi paika ja määrib talle riigisekretäriks kaela Mitt Romney. Sõjaka russofoobia koha pealt on ta just õige mees, et uustulnukat geopoliitilise adekvaatsuse eest kaitsta. Tähendab, et britid ajavad temaga sama asja ja võtavad vastvalitud USA presidendi oma tiiva alla. Küll oleks Trump naernud, kui ta oleks nende pealetükkivust just nii hinnanud. Või oleks sellele tähelepanugi pööranud. Kui Falloni sõnadest talle ette kantakse, küllap kehitab ta siis lihtsalt õlgu ja ütleb, et Jimmy naljad on siiski etemad, kui Michaeli omad.

82
Tagid:
Michael Fallon, kaitseminister, Donald Trump, Theresa May, Suurbritannia, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde