Odessa oblasti kuberner, ukrainlane  Mihhail Saakašvili teatas, et on otsustanud tagasi astuda

Saakašvili tagasiastumine viimane häirekell Porošenkole

82
(Uuendatud 17:26 10.11.2016)
Mihhail Saakašvili on tuntud PR-manager. Ta on seda korduvalt näidanud, kui töötas alles presidendina Georgias, mille prokurör taotleb siiamaani tema väljaandmist süüdistades teda terves pinus süütegudes, sealhulgas korruptsioonis. Selline on ta olnud ka Odessa oblasti administratsiooni eesotsas.

Rostislav Ištšenko, RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

Odessa oblasti kuberner, "ukrainlane" (tema enda sõnade järgi) Mihhail Saakašvili teatas, et on otsustanud tagasi astuda.

Porošenko vabastas Saakašvili Odessa oblasti kuberneri ametikohalt
© Sputnik / Денис Петров

Tema avalduse sõnastus on suurepärane. Asi on selles, et Saakašvili võib küll avaldada soovi tagasi astuda, kuid tema tagasiastumispalve rahuldamise (või mitterahuldamise) otsustab president Porošenko. Seega võtab Saakašvili endale ühest küljest justkui presidendi volitused (otsustada), teisalt aga ei ole tema tagasiastumispalvet seni veel keegi näinud.

Mihhail Saakašvili on tuntud PR-manager. Ta on seda korduvalt näidanud, kui töötas alles presidendina Georgias, mille prokurör taotleb siiamaani tema väljaandmist süüdistades teda terves pinus süütegudes, sealhulgas korruptsioonis. Selline on ta olnud ka Odessa oblasti administratsiooni eesotsas. 

"Välijuhtimispunkt" telgis. "Uus" politsei, mis mitte ainult et ei tööta veel kehvemini kui vana, see ei tööta üldse. Kompromissitu ja tulutu võitlus Odessa salakaubanduse eliidi ja Kiievi tolli rahavoogude kontrollikesksega. "Läbiapaistvad" avatud ärikeskused, mis teenindasid ainult Petro Porošenkot ja vajusid seejärel edukalt unustuse hõlma ja suleti. Kõik need olid endise georgialase suure tõusu etapid. Ta vaidles telekaamerate ees Ukraina siseministri, armeenlase Arsen Avakoviga selle üle, kumb neist on rohkem ukrainlane, kumb aga "oskab ainult "be-be-be" öelda".

Ei möödunud kaht aastatki "georgia rahvuslase" ja endise Georgia presidendi ametissemääramisest Odessa oblasti kuberneriks, kui ta märkas karjuvat korruptsiooni Ukraina postmaidanlikus ladvikus ja otsustas oma tagasiastumisega selle vastu võitlusesse asuda. Mis seal's ikka, parem hilja, kui mitte kunagi.

© Ruptly
Odessa oblasti kuberner, Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili teatas, et otsustas anda lahkumisavalduse tulenevalt võimude soovimatusest korruptsiooni vastu võidelda.

Ainult et kas Saakašvili on tõesti nii puhas ja naiivne, nagu preilna Turgenevi loomingus? Kas ta tõesti varem ei teadnud, et ministrid ja saadikud, president ja kubernerid, "vabatahtlikud", kes varustavad sõjakurjategijaid niinimetatud terrorismivastase võitluse piirkonnas aluspükste, seebi ja lihakonservidega, samuti "Euroopa kõige võimsama armee" kindralid, ohvitserid ja sõdurid varastavad, nagu oleks see nende viimane võimalus? Tema sõbrad ja eestkostjad USA ja EL ametlikest ja mitteametlikest struktuuridest on rakendanud oma viimsed jõud lootusetusse võitlusesse Ukraina korruptsiooniga aga kogenud poliitikul Mihhail Saakašvilil hakkas alles nüüd koitma.

Liiga ilus, et olla tõsi

Ma isegi mitte ei arva, ma olen kindel, et Saakašvili hakkas lõpuks pärale jõudma ilmselge tõsiasi. Ukraina äravalitud president Petro Porošenkole on juba viisud valmis punutud — hakaku astuma. Avakovi-Biletski natsionalistide "Rahvuslik korpus" on valmis pandud. "Aasovi" rügemendi ümber koondunud löömamehed võtsid soojenduseks ära Tšerkasski Siseasjade valitsuse, mida Janukovitši langemise viimastel päevadel suutis kindral Lipandin koos paarikümne kaastöötajatega kaitsta märatseva Maidani harvahulga eest (ähvardades tule avamisega). Kreštšatikul (Kiievi peatänav — toim) tegi samal ajal soojendust Ukraina pankade petetud hoiustajate "rahumeelne" massimeeleavaldus.

Kes ka ei saaks USA järgmiseks presidendiks, tal ei saa mahti olema ei Ukraina, Porošenko ega Saakašvili jaoks.

Et pilt oleks täielik, on ilmunud ka Ukraina poliitilise eliidile kuuluvate varade deklaratsioonid, kus on deklareeritud kõik, mis on varastatud, mida varastatakse praegu ja mida kavatsetakse varastada edaspidi.

Rahvas vaid aplodeerib, kui praeguseid juhte laternapostide külge pooma hakatakse. Kaitsma ei tule neid keegi. Sellest, et neid hakkavad oksa tõmbama just rahvuslased, kes pärast hakkavad oksa tõmbama kommuniste, demokraate, liberaale, muid kahtlaseid isikuid ja lõpuks ka lihtsaid möödakäijaid (sest midagi muud nad teha ei oska), saab aplodeeriv rahvahulk aru alles pärast, kui on juba liiga hilja.

Saakašvili, nagu teada, oli teravates suhtes Avakoviga, kuni otsese lahingutegevuse — teineteise pihta mineraalveepudelite loopimiseni välja. Siis oli ta, nagu ka enamik Ukraina (ja muide, ka Venemaa) eksperte kindel, et USA ei loobu kunagi Porošenkost ja Ukrainast. Või veel, selline "kingitus" Venemaa piiri ääres. Seda, et "kingitus" on mäda, ei pannud nad tähelegi, sest mädanesid koos nendega.

Tänaseks on kunagi "uskumatuna" tundunu saanud niivõrd ilmseks, et sellest on aru saanud isegi Georgia äpardunud generalissimus, kes lubas korraldada Georgia vägede paraadi Punasel väljakul. Isegi Porošenko kindralid olid tagasihoidlikumad ja tahtsid marsisammul vaid mööda Sevastoopolit jalutada.

Odessa oblasti kuberner, Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili teatas, et otsustas anda lahkumisavalduse tulenevalt võimude soovimatusest korruptsiooni vastu võidelda
© Sputnik / Денис Петров

Kui jälgida Saakašvili tagasiastumise hüsteeriat selle pilguga, siis tundub see igati loogiline ja mahub täiesti Ukraina (aga ka Saakašvili kunagise Georgia presidendiksoleku) PR-poliitika raamidesse.

Oletame, et Porošenko rahuldab tagasiastumispalve. Siis on Saakašvilil kaks varianti. 

Esiteks, ta võib Ukrainast kiiresti lahkuda koos kõigega, mis tal on õnnestunud "ausalt" oma "raske tööga" teenida. 

Isegi, kui USA-sse teda ei lubata, on maailmas vähe paiku, kus jõukatest välismaalastest lugu peetakse ega esitata asjatuid küsimusi.

Ameeriklastel oleks kindlasti lihtsam georgia-ukraina äpardunud "rahvuslasele" leida koht mõnes vähenõudlikus bantustanis, kui lubada tal ütlusi anda mõnel kohtuprotsessil, toimugu see siis Tbilisis, Kiievis või kus iganes (näiteks Moskvas). Võib muidugi ka äparduja "ära koristada " (kas neid vähe on ära uppunud või end üles poonud), kuid see oleks juba äärmine abinõu. Elusa ja kontrolli all hoituna on ta odav pidada, kõigeks valmis ja võib marjaks ära kuluda mõne mittekeerulise töö peal kolmandas maailmas.

Teiseks, võib ta jääda Ukrainasse ja püüda üle minna Porošenko natsiopositsiooni leeri. Saakašvilit pole Ukraina natsidele tema ambitsioonide, ahnuse pärast võõra vara järele ja kalduvuse pärast avalikult hüsteeritseda muidugi enam vaja. Kuid ka tappa ei oleks teda sünnis: ikkagi ideoloogiliselt lähedane rahvusvahelise kaliibri russofoob. Kui ta peaks oma ambitsioone tagasi tõmbama, võiks talle ehk mingi ametigi leida.

Oletame, et Porošenko Saakašvili tagasiastumissoovi ei rahulda. Siis saab opositsiooni ridadesse asuda avalikult ja seada sisse suhted sellesama Avakovi, Kolomoiski ja teiste Porošenko oponentidega (selleks aga on kogu Ukraina oligarhiaat). Kehvakene, kuid siiski Odessa oblasti kuberneri ametikoht pakub häid kauplemisvõimalusi. Seda enam, et ka Odessa salakaubanduse eliidile on vaja avalikku esindajat, kellel oleks laias maailmas sidemeid.

Aga kui kaubale ei saada — siis reisisadam on samas linnas ja lennujaam samuti. Peaasi kui jõuaks.

Üldiselt püüab Saakašvili oma viimast võimalust kasutada ja Porošenkole on see viimane häirekell. Paistab, et temal lihtsalt jõuab asi kohale väikese viivitusega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

82
Tagid:
Mihhail Saakašvili, Petro Porošenko, Gruusia, Ukraina
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde