Eesti lipp

SDE ja IRL tegid peaminister Taavi Rõivasele ettepaneku tagasi astuda

23
(Uuendatud 19:23 07.11.2016)
Taavi Rõivas ei ole võimeline tegema Eestile olulisi otsuseid. Otsustamatus on kestnud liialt kaua.Eestil ei ole aega, et enam kauem oodata.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Valitsuskoalitsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhatus ja Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) eestseisus teeb Reformierakonna esimehest peaminister Taavi Rõivasele ettepaneku ise tagasi astuda.

"Sotsiaaldemokraadid on näinud, et Taavi Rõivas ei ole võimeline tegema Eestile olulisi otsuseid," ütles SDE esimees Jevgeni Ossinovski esmaspäeva õhtul pärast SDE juhatuse istungit, edastas BNS. "Oleme veendunud, et Eestil ei ole aega, et enam kauem oodata. Otsustamatus on kestnud liialt kaua."

"Pikk valitsuses veedetud aeg on Reformierakonna ideedest tühjaks teinud," kirjutas Ossinovski päärdumises. "See, mis kunagi oli innovaatiline ja uus, on tänaseks vana ja kulunud. Aina enam näeme klammerdumist iganenud ideede külge ning võimetust asjakohaselt reageerida uutele ühiskondlikele väljakutsetele. Siinjuures ei asenda valitsuses otsustatud punktide hulk värskeid mõtteid, kuidas tagada Eestile parem tulevik."

"Eesti riigi juhtimine vajab uut energiat ja värskeid mõtteid. Lisaks välisjulgeoleku tagamisele peame pöörama suuremat tähelepanu ka sisejulgeolekule. Edendama ühiskondlikku sidusust ja sallivust erinevate ühiskonnarühmade vahel. Peame tegema tervikliku maksureformi, mis parandab inimeste toimetulekut, vähendab ebavõrdsust ja annab majandusele uue hoo. Peame hoogustama riiklikke investeeringuid olulistesse taristuprojektidesse, sest homse majanduskasvu seeme tuleb külvata juba täna. Peame murdma regionaalpoliitilise hääbumisspiraali ning toetama maaelu. Tänases valitsuses ei ole see võimalik," kirjutas SDE juht ja lisas, et nende eesmärkide saavutamiseks alustavad sotsiaaldemokraadid konsultatsioone uue enamusvalitsuse moodustamiseks.

"IRL-i eestseisus asus seisukohale, et tänaseks puudub valitsuse koostööks vajalik usaldus," teatas IRL-i pressiesindaja esamaspäeva õhtul pärast eestseisuse ja riigikogu fraktsiooni istungit BNS-ile. "Kui usaldus on kadunud, pole aus teeselda ühist riigijuhtimist, arvestades Reformierakonna juhtide ähvardusi ja kontakte uue valitsusliidu moodustamiseks."

"IRL eelistuseks ei ole hääletusel avaldada umbusaldust valitsusjuht Taavi Rõivasele. Teeme ettepaneku, et Taavi Rõivas astuks homme riigikogu istungil peaministri ametist ise tagasi," teatas IRL-i pressiesindaja.

Pressiesindaja teatel in IRL valmis osalema konsultatsioonides uue otsustusvõimelise enamusvalitsuse moodustamiseks.

Opositsioonilise Keskerakonna esimees Jüri Ratas ei kinnitanud meedias levivat teadet, nagu oleks Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) pakkunud talle uue valitsusliidu loomisel peaministri kohta.

"Täna on olemas kolme teise erakonna [Reformierakond, IRL ja SDE] koalitsioon ja mina ootan, mida otsustavad IRL-i ja SDE juhatused täna õhtul, siis vaatame edasi," ütles Ratas esmaspäeval BNS-ile. "Hetkel ei tasu selle teema üle spekuleerida."

Erinevad uudisteportaalid kirjutasid enda teatel usaldusväärsetele allikatele viidates, et Ratasele on pakutud sotside ja IRL-i poolt peaministri ametit ning nad asuvad uue koalitsiooni loomise teemal varsti ka avalikult läbirääkimisi pidama.

23
Tagid:
valitsus, IRL, SDE, Reformierakond, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde